Prečo sa hádame o politike? Na opačné názory reagujeme ako na osobné urážky

Zmysluplnú debatu a spoluprácu, ktoré sú pre demokraciu úplne kľúčové, môžeme mať iba vtedy, ak pri politických názoroch budeme flexibilní, hovorí pre Denník N psychológ Jonas Kaplan.

Ilustračné foto – Fotolia

Ísť na večeru s človekom, ktorý má rád narcisy, zatiaľ čo vy obdivujete tulipány, nie je problém.

Ale stolovať s odporcom homosexuálov, ktorý utečencov neznáša a chcel by vystúpiť z NATO, zatiaľ čo vy máte celkom odlišné morálne a politické predstavy, už problém je. V čom je rozdiel?

Psychológ Jonas Kaplan z University of Southern California Los Angeles a jeho tím zistili, že na pochybnosti o politických názoroch, ktoré sú súčasťou našej identity, reagujeme ako na osobné urážky.

Štúdia, ktorá vyšla koncom minulého roka v časopise Scientific Reports, vysvetľuje, prečo je také ťažké zmeniť názor v otázkach, ktoré sa týkajú utečencov, potratov, trestu smrti alebo výšky daní.

Útok na identitu

„Prinajmenšom u nás v Spojených štátoch platí, že pre mnoho ľudí sú politické názory dôležitou súčasťou ich sociálnej identity: vplývajú na to, s kým sa stotožňujeme, kto sú naši priatelia a za koho sa považujeme,“ povedal pre Denník N Kaplan.

Vysvetlil tak, prečo opačné politické názory vnímame ako osobné ohrozenie. Ak máme pocit, že je naša identita spochybnená, prechádzame do ofenzívy a vinu zvaľujeme na druhých. Je jednoduchšie povedať, že ostatní sa mýlia, ako si priznať vlastné chyby.

Keď debatujeme o politike, racionálne argumenty idú často bokom, pretože si diskusiu pomýlime s osobným útokom na našu osobu. Keď cítime, že naša identita je ohrozená, nastupujú emocionálne reakcie a racionálna debata je stratená.

Odlišné reakcie mozgu

Úlohou mozgu je chrániť telo pred poškodením. Myseľ má podobnú funkciu a chráni nás v prípadoch, keď máme pocit, že je ohrozená naša osoba, vysvetlil Kaplan pre Vox.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Sme závislí len od vás! Predplaťte si nás

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |