Denník N

Už aj Bugár chce riešiť amnestie na Ústavnom súde

Vladimír Mečiar hovoril veľa. foto - TASR
Vladimír Mečiar hovoril veľa. foto – TASR

Predseda SNS Andrej Danko už dlho hovorí, že jedinou cestou ako zrušiť Mečiarove amnestie je podanie na Ústavný súd. Tentoraz sa k nemu pridal aj predseda Mostu-Híd Béla Bugár. Jeho stranícka kolegyňa, ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská však pochybuje, či iné riešenie ako ústavný zákon existuje.

O Mečiarových amnestiách by mali rozhodovať ústavní sudcovia a nie poslanci. Okrem predsedu SNS a šéfa parlamentu Andreja Danka to už verejne hovorí aj predseda Mosta-Híd Béla Bugár. Jeho strana pritom na decembrovej schôdzi podporila ústavný zákon poslanca OľaNO Jána Budaja a aj vďaka poslancom Mosta-Híd prešiel do druhého čítania. Získal 78 hlasov, čo je však na konečné schválenie málo. Potrebuje podporu 90 poslancov.

Tie podľa Bugára nikdy takýto návrh nezíska, kým sa nezjednotí právne stanovisko. „A stanovisko by mal dať Ústavný súd. To je normálne riešenie, obrátiť sa na Ústavný súd,“ povedal pre TASR.

Amnestie udelil Vladimír Mečiar ako zastupujúci prezident v marci 1998. Týkali sa aj prípadu zavlečenia prezidentovho syna Michala Kováča ml. do cudziny, aj zmareného referenda. Zo zavlečenia bolo podozrivé vtedajšie vedenie SIS a zo zmarenia referenda bývalý minister vnútra za HZDS Gustáv Krajči. S prípadom zavlečenia súvisí aj vražda Róberta Remiáša.

Danko chce rokovať

S návrhom na konanie o súlade právnych predpisov sa na Ústavný súd môže obrátiť vláda, generálny prokurátor a skupina poslancov. Musí ich byť tridsať.

Danko preto chce iniciovať rokovania s koaličnými partnermi, aby našiel dosť hlasov na podanie. „Predseda avizoval, že jedine Ústavný súd môže amnestie zrušiť. Vyvinie maximálne úsilie, aby sa tak stalo legálnou cestou,“ potvrdila Dankova hovorkyňa Eva Kliská.

Ako sa k takémuto rokovaniu postaví Smer, nie je z odpovede šéfa poslaneckého klubu Martina Glváča jasné. Budú rokovať o podaní na Ústavný súd alebo stačilo prijať deklaráciu o odsúdení amnestií? „Keď budeme, tak o tom budeme informovať,“ reagoval na otázku Glváč.

Andrej Danko a Béla Bugár. Foto N - Tomáš Benedikovič
Andrej Danko a Béla Bugár našli opäť zhodu. Foto N – Tomáš Benedikovič

Ústavný zákon je fetiš

Predseda SNS už v decembri odmietol cestu zrušenia amnestií ústavným zákonom. „Je to fetiš, ktorý sa zažil v spoločnosti ako riešenie zúfalých politikov, ktorí to chceli riešiť a hovorili ľuďom, že je to možné,“ povedal Danko. Privítal, že okrem neho to tvrdia aj niektorí právnici.

Diskusiu otvoril na stránke pravnelisty.sk sudca Krajského súdu v Bratislave Peter Šamko. Ten obrátil pozornosť na Ústavný súd. Nemyslí si totiž, že riešenie ústavným zákonom je správne.

Okrem skupiny poslancov sa môže na Ústavný súd obrátiť aj generálny prokurátor, prípadne vláda. Jaromír Čižnár na otázky nereagoval. Ani z úradu vlády neodpovedali na otázky, čo si premiér Robert Fico myslí o riešení obrátiť sa na ústavných sudcov.

Žitňanská sa obáva, či iná cesta existuje

Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská z Mosta-Híd hovorí, že je dobré, ak sa právnici zaoberajú možnosťami, ako sa s amnestiami vysporiadať.  „Mám ale vážne pochybnosti o tom, či reálne a aj právne iná cesta naozaj existuje,“ dodala.

Ak bol roky opakovane predkladaný návrh na zrušenie amnestií  ústavným zákonom, tak to bolo podľa nej preto, lebo „pred tými rokmi tiež právnici dospeli k záveru, že iná cesta ako ústavný zákon asi nie je.“ Keby tam iná cesta bola, tak právnici, vrátane odborníkov na ústavné právo, ktorí sa týmto zaoberali, by tú inú cestu videli. „Myslím, že by to iné riešenie za tie roky už na stôl niekto položil,“ tvrdí ministerka, ktorá ako poslankyňa za zrušenie amnestií ústavným zákonom hlasovala.

Čo si o iniciatíve, aby o zrušení rozhodoval Ústavný súd, myslí poslanec Budaj, ktorý tentoraz návrh ústavného zákona predložil do parlamentu, sa nám nepodarilo zistiť. Svoj mobil nedvíhal. Ešte v decembri však potvrdil, že je ochotný navrhnúť aj zrušenie amnestie prezidenta Michala Kováča pre svojho syna. To bolo totiž podmienkou za podporu jeho zákona od viacerých poslancov.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Slovensko

Teraz najčítanejšie