Dinosaury sa liahli dlhšie, než sme si mysleli – zhruba tri až šesť mesiacov

Dlhšia inkubačná doba vajec mohla prispieť k masovému vyhynutiu dinosaurov. Počas hniezdenia sú totiž jedince vystavené predátorom a nedostatku potravy.

Vedci si dlho mysleli, že inkubačná doba dinosaurov sa podobala na dnešné operence. Niet sa čomu čudovať – vtákom sa často hovorí „žijúce dinosaury“.

Inkubačná doba vtáčích vajec sa líši od druhu k druhu, no vo všeobecnosti spadá do intervalu 11 až 85 dní. Napríklad papagáje sa liahnu po dvadsiatich dňoch, pštrosy po 42 dňoch. Ich vajcia sú však v porovnaní s niektorými dinosaurími vajcami, ktoré dosahovali váhu aj niekoľkých kilogramov, omnoho menšie.

Preto vedci doteraz predpokladali, že inkubačná doba potrebná na vyliahnutie dinosaurov bola kratšia ako tri mesiace.

Podľa nových výsledkov, uverejnených iba včera v časopise PNAS, bola táto doba asi dvakrát dlhšia, teda niečo medzi tromi až šiestimi mesiacmi. Závisela od druhu dinosaura a veľkosti vajec, ktorá znášal.

Zubné letokruhy

Aby vedci zistili, ako dlho boli dinosaurie embryá vo vajciach, zamerali sa na výskum ich zubov. Inšpiroval ich predošlý výskum hlavného autora štúdie Gregoryho Ericsona, ktorý v minulosti skúmal takzvané Ebnerove pruhy na zuboch tyranosaura. Ide o rastové línie (analogické letokruhom stromov), ktoré vznikali každodenným ukladaním dentínu počas vývoja zubov.

Ericson predpokladal, že by sa tieto línie mohli nachádzať aj vo vyvíjajúcich sa zuboch dinosaurích embryí. Nájsť ich však nebolo vôbec jednoduché. Dinosaurie vajcia vo forme fosílií nie sú výnimočné, no iba zriedka sa v nich zachovalo aj embryo. Spojil sa preto s Americkým prírodovedným múzeom (American Museum of Natural History) a kanadskou univerzitou v Calgary, ktoré mali vo svojich zbierkach aj tieto cenné exempláre.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |