Úradníčka na ministerstve vnútra: Kaliňák by mal odstúpiť, je toho už príliš

Monika Filipová je šéfkou odboru na ministerstve vnútra. Pracuje tam už štyri roky. Opisuje, prečo je z práce pre štát frustrovaná, aké sú na ministerstve vzťahy a ako vníma Zuzanu Hlávkovú.

Foto N – Tomáš Benedikovič

Prečo mladý človek so zahraničnou školou, ktorý by mohol pracovať v súkromnom sektore alebo v zahraničí, začne pracovať pre štát?

Toto sa ma pýta každý. Táto práca ma baví, vidím v nej zmysel. Aj počas školy som tušila, že verejná správa bude niečo pre mňa. Študovala som právo aj sinológiu, v zahraničí som študovala diplomaciu. Vyskúšala som súkromný sektor aj taiwanské zastupiteľstvo u nás. Ale keď pracujem pre štát, mám pocit užitočnosti. Nevnímam to tak, že pracujem pre šéfa, ale pre ľudí a im sa snažím pomáhať. Na odbore, kde pracujem, som často v kontakte s ľuďmi z regiónov a zo samosprávy. Radím im a snažím sa ich prepojiť na miesta, kde sa môžu vyriešiť ich problémy.

V týždenníku .týždeň ste zverejnili otvorený list na podporu štátnych úradníkov. Aké ste mali reakcie?

Kolegovia, ktorých poznám, mi napísali a poďakovali mi. Niektorí ma chválili, že aj oni to tak vidia. Je veľmi náročné pracovať v tomto prostredí, pri všetkých kauzách, ale my v našej práci vidíme zmysel, máme ju radi a snažíme sa ju robiť čo najlepšie. Z ministerstva vnútra sa mi ozvali asi len traja alebo štyria ľudia. Ale bolo to pozitívne.

A nadriadení?

Nemám od nich žiadnu reakciu. Absolútne nič. Neviem, či to nevideli, alebo to nebrali ako podstatnú vec.

List začínate tým, že ho píšete z frustrácie, sklamania a zúfalstva. Ste frustrovaná?

Veľmi. Ale nepísala som to, aby som sa vyventilovala. Chcela som podporiť ľudí ako ja. Viem, že frustráciu musím prekonať, a možno toto je jeden zo spôsobov.

Z čoho ste frustrovaná?

Skúsim príklad:

Dnes je váš šťastný deň!

Tento článok je normálne zamknutý, ale vy si ho môžete prečítať zadarmo po overení vášho emailu. Nebojte sa, váš email nikdy nepredáme inej firme.

Alebo môžete

Kaliňákove kauzy

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |