Denník N

Úradníčka na ministerstve vnútra: Kaliňák by mal odstúpiť, je toho už príliš

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Monika Filipová je šéfkou odboru na ministerstve vnútra. Pracuje tam už štyri roky. Opisuje, prečo je z práce pre štát frustrovaná, aké sú na ministerstve vzťahy a ako vníma Zuzanu Hlávkovú.

Prečo mladý človek so zahraničnou školou, ktorý by mohol pracovať v súkromnom sektore alebo v zahraničí, začne pracovať pre štát?

Toto sa ma pýta každý. Táto práca ma baví, vidím v nej zmysel. Aj počas školy som tušila, že verejná správa bude niečo pre mňa. Študovala som právo aj sinológiu, v zahraničí som študovala diplomaciu. Vyskúšala som súkromný sektor aj taiwanské zastupiteľstvo u nás. Ale keď pracujem pre štát, mám pocit užitočnosti. Nevnímam to tak, že pracujem pre šéfa, ale pre ľudí a im sa snažím pomáhať. Na odbore, kde pracujem, som často v kontakte s ľuďmi z regiónov a zo samosprávy. Radím im a snažím sa ich prepojiť na miesta, kde sa môžu vyriešiť ich problémy.

V týždenníku .týždeň ste zverejnili otvorený list na podporu štátnych úradníkov. Aké ste mali reakcie?

Kolegovia, ktorých poznám, mi napísali a poďakovali mi. Niektorí ma chválili, že aj oni to tak vidia. Je veľmi náročné pracovať v tomto prostredí, pri všetkých kauzách, ale my v našej práci vidíme zmysel, máme ju radi a snažíme sa ju robiť čo najlepšie. Z ministerstva vnútra sa mi ozvali asi len traja alebo štyria ľudia. Ale bolo to pozitívne.

A nadriadení?

Nemám od nich žiadnu reakciu. Absolútne nič. Neviem, či to nevideli, alebo to nebrali ako podstatnú vec.

List začínate tým, že ho píšete z frustrácie, sklamania a zúfalstva. Ste frustrovaná?

Veľmi. Ale nepísala som to, aby som sa vyventilovala. Chcela som podporiť ľudí ako ja. Viem, že frustráciu musím prekonať, a možno toto je jeden zo spôsobov.

Z čoho ste frustrovaná?

Skúsim príklad:

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Robert Kaliňák

Teraz najčítanejšie