Denník N

Mŕtvi výsadkári, ďalší sa boja hovoriť. Také sú posledné zápisky zavraždeného Nemcova

Moskva krátko po zavraždení opozičného politika Borisa Nemcova, Foto - TASR/AP
Moskva krátko po zavraždení opozičného politika Borisa Nemcova, Foto – TASR/AP

Agentúra Reuters sa dostala k papieru, ktorý deň pred svojou vraždou popísal ruský opozičný politik. Píše sa na ňom o zabitých ruských vojakoch na východe Ukrajiny.

„Nejakí výsadkári z Ivanova sa so mnou skontaktovali. 17 mŕtvych, nedali im ich peniaze, ale teraz sa boja rozprávať.“

To sú možno posledné slová, ktoré napísal Boris Nemcov deň pred svojou smrťou. Na čistom papieri A4 ich modrým perom zanechal zavraždený líder ruskej opozície podľa jeho spolupracovníčky Olgy Šorinovej. Tá papier ukázala agentúre Reuters.

Malo ísť o vojakov, ktorých základňa je asi 300 kilometrov severovýchodne od Moskvy v Ivanove, kde sídli 98. výsadkárska divízia. Nemcov sa tam plánoval vybrať a stretnúť s rodičmi zabitých ruských vojakov.

Nemcov sa s kolegyňou deň pred svojou vraždou podľa Reuters nechcel o tom rozprávať nahlas z obáv, že ich kanceláriu odpočúva ruská tajná služba, a tak dal prednosť písaniu. Už dlhšie pracoval na materiáli, ktorý mal poukazovať na ruských vojakov na východe Ukrajiny a dokazovať, že vojnu na Donbase rozpútal ruský prezident.

Dokument chcel nazvať Putin a vojna.

Napriek množiacim sa dôkazom Kremeľ stále popiera, že by mal vojakov na Ukrajine. Tam za necelý rok zomrelo už vyše šesťtisíc ľudí.

„Toto je dôvod, prečo bola posledná správa taká citlivá – podľa jeho priateľov možno dostatočne na to, aby dala motív na jeho vraždu, hoci určite nie ten hlavný,“ píše Reuters.

Správu o ruských vojakoch by chcel do mesiaca skompletizovať ďalší kolega zavraždeného politika Iľja Jašin. Nemcov ju plánoval vytlačiť v miliónovom náklade. Väčšinu informácií zbieral z otvorených zdrojov.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Svet

Teraz najčítanejšie