Martin Lengyel: Do mediálneho tímu Fica nejdem, zakladám nové médium

Politik chce povedať iba svoje stanovisko a nechce počuť žiadne otázky, hovorí Martin Lengyel, ktorý sa roky venuje politickému marketingu.

Foto N – Tomáš Benedikovič

Pracoval pre Mikuláša Dzurindu aj Viktora Juščenka, v regionálnych kampaniach aj pre kandidátov Smeru, napríklad Richarda Rašiho. Rokoval s Erikom Tomášom o tom, že by sa stal členom mediálneho tímu premiéra Roberta Fica.

Rozhodli ste sa, že nebudete súčasťou mediálneho tímu Roberta Fica. Prečo ste vôbec uvažovali, že by ste prijali túto ponuku?

Politická komunikácia je niečo, čo robím a čo ma baví. Vždy je dobré, ak má vláda, premiér záujem komunikovať profesionálne. Poznám ľudí, čo sú v tíme, Maja Bednára poznám 23 rokov, sú to profesionáli, ktorí robia svoju robotu dobre, aj Erik vie, čo robí. Vždy chcete robiť s profíkmi.

Pri prezidentských voľbách, keď ste robili kampaň Milana Kňažka, ste povedali, že by ste pre Smer nepracovali, že aj v Amerike je to rozdelené, ktoré agentúry robia pre demokratov a ktoré pre republikánov, a že sa orientujete na pravicu.

Áno, len pravicu tu momentálne veľmi nemáme.

Prečo ste sa rozhodli, že do tímu nepôjdete?

Lebo idem zakladať médium, ktoré by som chcel spustiť niekedy v apríli alebo v máji, bude to zasahovať do politiky, chcem tam mať veľkú mieru politických informácií. Nebolo by vhodné, aby som bol súčasťou akéhokoľvek tímu a mal takýto konflikt záujmov.

O aké médium ide?

To nemôžem povedať, už som založil štyri médiá a trh je citlivý. Ak to poviete štyri mesiace dopredu, tak sa konkurencia pripraví. Bude to zaujímavé.

Vlastníte rádio Rocková republika. Bude nové médium súvisieť s ním?

Nemôžem sa k tomu vyjadrovať. Vyčkajte a všetko vám poviem.

Z čoho budete nové médium financovať?

Aj to všetko poviem. Mám to premyslené, ale všetko má svoju postupnosť.

Keď ste založili TA3, tak ste dlho tajili, že peniaze na to pochádzajú od Vladimíra Fruniho.

Bola taká doba. Hovoríme o niečom, čo bolo pred šestnástimi rokmi. Vtedy bola požiadavka na investíciu taká, aby sa presne nevedelo, odkiaľ je. Súviselo to s danosťami doby. Pre mňa je podstatná vec tá, že TA3 bolo kvalitné a objektívne médium. Opýtajte sa ľudí, čo tam pôsobili – Silvie Kušnírovej, Beáty Lipšicovej. Je to super projekt, ktorý sa osvedčil.

Ako dnes vnímate TA3?

Každé médium má svoje muchy, aj vaše, aj TA3. Ak sa na to pozriete objektívne, tak je to dnes jediné médium, kde môžete v najmenej cenzurovanej podobe vidieť nejaký názor. Vidíte tam väčšinu tlačových konferencií naživo, aj také, čo vás nezaujímajú, aj také, čo sú veľmi zaujímavé, a ak máte mozog a chuť premýšľať, tak si urobíte svoj názor. Keď sme zakladali TA3, volalo sa to Realita bez komentára, pamätáte? Tak ak si chcete pozrieť realitu bez komentára, pozriete si TA3.

Akurát som si tam musela každý deň pred voľbami pozrieť nového predsedu SNS Andreja Danka. Bol tam častejšie ako ostatní politici.

Voľby sú len raz za štyri roky. Ale trvám na tom, že TA3 je dôležitá, plní verejnoprávnu úlohu a aj vy z nej čerpáte.

Naše médium má aké muchy?

Keď si vás niekedy prečítam, tak ma ničím neprekvapíte. V podstate viem, čo tam bude. Zaujíma ma viac vecí, ako je Smer a Robert Fico. Svet je pestrejší, aj Slovensko je pestrejšie. Pripadáte mi monotematickí a trochu ním aj posadnutí.

Nesmiete čítať len články o Ficovi, máme veľa zaujímavých textov aj k iným témam.

Čítam všetko. Denne pozerám asi päť spravodajských televízií, takže mám dosť informácií.

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

S mediálnym tímom Roberta Fica ste v poslednom čase často komunikovali. Dávali ste im nejaké rady?

Pozrite sa, keď mi zavolá Majo Bednár a opýta sa ma na môj názor, tak mu ho poviem. Svet ľudí, čo robia politický marketing, je malý, poznáme sa, často sa aj doťahujeme.

Nie je vznik vášho nového média výsledkom novej komunikačnej stratégie mediálneho tímu premiéra?

Nebojte sa toho média. Nie, nesúvisí to s mediálnou stratégiou premiéra. Keď som založil TA3, všetci povedali, že je to Dzurindova televízia. Bola to Dzurindova televízia? Nebola. Ak niekto v tejto krajine môže hovoriť o objektivite, som to ja.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |