Slovák či Maďar – a nie je to jedno? SND opäť ukazuje, že je svetové

Slovenské národné divadlo cez víkend premiéruje hru Mercedes Benz, ktorú na jeho objednávku napísal spisovateľ Péter Esterházy.

Robert Roth (Lucifer). Foto – Andrej Čanecký

Niekedy sa dá povedať o diele, že nie je provinčné, ale výrazne presahuje lokálny rozmer aj vopred. Bez toho, aby ste ho videli. A nemusíte byť ani divadelným kritikom. Môže to znieť trúfalo, lenže stačí dodať meno autora novinky v repertoári SND a fakt, že hru napísal špeciálne preň. Mercedes Benz je jedno z posledných diel Pétera Esterházyho, najznámejší maďarský spisovateľ 20. storočia vlani v lete zomrel.

Nazval to podľa pesničky Janis Joplin a práve ona celé predstavenie uvádza. „Ó, pane, kúpil by si mi Mercedes Benz? Všetci moji priatelia jazdia na Porsche, musím mať nejakú kompenzáciu, celý život tvrdo makám a nik mi nepomôže,“ spieva americká ikona éry Sixties a iróniu umocní krátkym smiechom po posledných tónoch.

Irónia bola vlastná aj autorovi, ktorý svoju hru poňal ako historickú revue v dvoch dejstvách. Hlavné postavy prechádzajú dejinami šľachtického rodu Esterházyovcov aj celého stredoeurópskeho regiónu od 17. až do 21. storočia. Bude to inscenácia SND, o ktorej sa bude veľa hovoriť. Nestojí na efektnej scéne ako Fanny a Alexander, ale na slovách, na provokujúcich dialógoch a citlivých témach.

„Slovák či Maďar – a nie je to jedno?“ pýta sa útočne Pán, a keď všetci na javisku odpovedajú Nie, po chvíli dodá: „Slovom, šecko je jedno z hľadiska spásy.“ Postava kniežaťa zase ponúka monológ, aký sa mohol zrodiť len v strednej Európe: „Človek nech nie je Rakúšan, ak ho len k tomu neprinútia. Slovák… (pauza) Človek nech nie je Slovák, ak ho len k tomu neprinútia… Maďar…. (pauza) Človek nech nie je Maďar, ak ho len k tomu neprinútia…“

Dominika Kavaschová (Prvá milenka), Ondrej Kovaľ (Gróf), Robert Roth (Lucifer). Foto - Andrej Čanecký
Dominika Kavaschová (Prvá milenka), Ondrej Kovaľ (Gróf), Robert Roth (Lucifer).
Foto – Andrej Čanecký

Väčšina hercov sa objaví v niekoľkých postavách. Martin Huba hrá stvoriteľa, eštebáka a Angličana, Robert Roth je Luciferom, advokátom, revolucionárom a ďalším eštebákom, Dominika Kavaschová milenkou, matkou a kňažnou.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |