Denník N

Slovák či Maďar – a nie je to jedno? SND opäť ukazuje, že je svetové

Robert Roth (Lucifer). Foto - Andrej Čanecký
Robert Roth (Lucifer). Foto – Andrej Čanecký

Slovenské národné divadlo cez víkend premiéruje hru Mercedes Benz, ktorú na jeho objednávku napísal spisovateľ Péter Esterházy.

Niekedy sa dá povedať o diele, že nie je provinčné, ale výrazne presahuje lokálny rozmer aj vopred. Bez toho, aby ste ho videli. A nemusíte byť ani divadelným kritikom. Môže to znieť trúfalo, lenže stačí dodať meno autora novinky v repertoári SND a fakt, že hru napísal špeciálne preň. Mercedes Benz je jedno z posledných diel Pétera Esterházyho, najznámejší maďarský spisovateľ 20. storočia vlani v lete zomrel.

Nazval to podľa pesničky Janis Joplin a práve ona celé predstavenie uvádza. „Ó, pane, kúpil by si mi Mercedes Benz? Všetci moji priatelia jazdia na Porsche, musím mať nejakú kompenzáciu, celý život tvrdo makám a nik mi nepomôže,“ spieva americká ikona éry Sixties a iróniu umocní krátkym smiechom po posledných tónoch.

Irónia bola vlastná aj autorovi, ktorý svoju hru poňal ako historickú revue v dvoch dejstvách. Hlavné postavy prechádzajú dejinami šľachtického rodu Esterházyovcov aj celého stredoeurópskeho regiónu od 17. až do 21. storočia. Bude to inscenácia SND, o ktorej sa bude veľa hovoriť. Nestojí na efektnej scéne ako Fanny a Alexander, ale na slovách, na provokujúcich dialógoch a citlivých témach.

„Slovák či Maďar – a nie je to jedno?“ pýta sa útočne Pán, a keď všetci na javisku odpovedajú Nie, po chvíli dodá: „Slovom, šecko je jedno z hľadiska spásy.“ Postava kniežaťa zase ponúka monológ, aký sa mohol zrodiť len v strednej Európe: „Človek nech nie je Rakúšan, ak ho len k tomu neprinútia. Slovák… (pauza) Človek nech nie je Slovák, ak ho len k tomu neprinútia… Maďar…. (pauza) Človek nech nie je Maďar, ak ho len k tomu neprinútia…“

Dominika Kavaschová (Prvá milenka), Ondrej Kovaľ (Gróf), Robert Roth (Lucifer). Foto - Andrej Čanecký
Dominika Kavaschová (Prvá milenka), Ondrej Kovaľ (Gróf), Robert Roth (Lucifer).
Foto – Andrej Čanecký

Väčšina hercov sa objaví v niekoľkých postavách. Martin Huba hrá stvoriteľa, eštebáka a Angličana, Robert Roth je Luciferom, advokátom, revolucionárom a ďalším eštebákom, Dominika Kavaschová milenkou, matkou a kňažnou. Vystupujú tu aj gróf – spisovateľ (Ondrej Kovaľ) či známy skladateľ Haydn (Vladimír Obšil), ktorý bol dvorným kapelníkom esterházyovskej kapely. Je to voľne prerozprávaná kronika slávneho rodu testovaného veľkými dejinnými zlomami.

„Tak teraz pekne komótne dopustíme na rodinu zlo. Na Maďarov. Na Slovákov. Na Rakúšanov. Na svet. A potom uvidíme, ako si s tým poradia. Republika rád, svetová vojna, holokaust, 50. roky, deportácie,“ otvára druhé dejstvo Lucifer.

Martin Huba (Pán) a Robert Roth (Lucifer). Foto - Andrej Čanecký
Martin Huba (Pán) a Robert Roth (Lucifer). Foto – Andrej Čanecký

Sila tohto textu funguje už na papieri. V podobe scénického čítania hru Mercedes Benz na jeseň uviedol budapeštiansky Vigsínház a pravdepodobne by mala premiéru v maďarskom národnom divadle. Keď tam však prepustili riaditeľa a z repertoáru stiahli Esterházyho, pretože ako nezávislý intelektuál prekážal maďarským politikom, SND urobilo sympatické kolegiálne gesto.

„Pred dvoma rokmi sme Pétera Esterházyho oslovili, či by pre Činohru SND nenapísal hru. Nebol svojím literárnym naturelom dramatik, ale typický rozprávač, teda prozaik, ktorý geniálne ovládal jazyk. Prišiel sa pozrieť do Bratislavy, prešiel si celé divadlo, pozrel si Jane Eyrovú a našu ponuku prijal,“ píše v bulletine dramaturg a prekladateľ Peter Kováč. „Predtým sme sa však pomerne dlho rozprávali, vzájomne sa oťukávali, hľadali témy, motívy, príbehy. Spoznali sme ho ako nesmierne príjemného, láskavého, vtipného, šarmantného človeka.“

Plagát k predstaveniu.
Plagát k predstaveniu.

Esterházyho diela sú na Slovensku známe najmä vďaka prekladom z vydavateľstva Kalligram. Teraz ho môžeme spoznať aj ako dramatika v hre, ktorá je „syntézou všetkých dovtedajších autorových dramaturgických objavov, postáv a divadelného jazyka“. Sú tu motívy z jeho najznámejšieho románu Harmonia caelestis aj kaštieľ v Galante, kde sa narodilo niekoľko Esterházyho predkov. V dialógu autora s dramaturgom Petrom Kováčom a režisérom Romanom Polákom vzniklo nekonvenčné dielo obohatené o mnohé spoločné slovensko-maďarské motívy.

„Chceli sme od neho príbeh, ktorý je na sedemsto stranách vyrozprávaný v spomínanej knihe. Je to moderná rodinná sága, ale dôvod, prečo nás zaujala, tkvie v inom uhle pohľadu na naše dejiny, v spôsobe uvažovania, aký u nás nepoznáme, ba poznať ani nemôžeme, lebo v knihe píše o dejinách človek, ktorý môže svoj rod odvodiť do neviemktorého storočia,“ vysvetľuje Peter Kováč.

V bulletine sú aj slová samotného autora a jeho predstava o tom, čo sa bude dať na javisku vidieť. „Boli by sme radi, keby inscenácia bola presne taká: úzkosť, radosť, nádej, bezvýchodiskovosť. Umývam si ruky, to je úloha režiséra, rezort pána režiséra Poláka… Na konci smiech… Silný, trochu vystrašený, a predsa veselý, drobný smiech.“

Péter Esterházy sa, žiaľ, uvedenia svojej hry nedožil. Zomrel na rakovinu pankreasu 14. júla 2016. V deň výročia francúzskej revolúcie, v deň, keď terorista zabíjal nevinných ľudí na promenáde v Nice. SND hru Mercedes Benz uvedie v predpremiére v piatok 6. januára, premiéry sú v sobotu a v nedeľu.

Teraz najčítanejšie