Vedkyňa: Svet si nemôže dovoliť zmätok a ľudskú katastrofu, akou bola posledná epidémia eboly

Svet už nebude bezbranný, keď prepukne ďalšia epidémia eboly. Vedci vyvinuli vakcínu, ktorá má na dané kmene vírusu 100-percentnú účinnosť. Nejde o definitívne slovo, ale krok správnym smerom, vravia vedci.

Zdravotníci vedú dieťa s príznakmi eboly do sanitky (Libéria, 2014). Foto – TASR/AP

V auguste roku 2015 sme písali, že vedci vyvinuli vakcínu na ebolu, ktorá ma 100-percentnú účinnosť. Išlo však len o predbežné výsledky, ktoré sa neskôr mohli ukázať ako plané.

Výskum pokračoval ďalej a predminulý týždeň publikoval početný tím expertov výsledky definitívne. Sú viac ako sľubné: očkovacia látka zabrala na úplne všetkých pacientoch, ktorých v Guinei očkovali.

Ebola je vírusové ochorenie, ktoré spôsobuje veľmi závažné, život ohrozujúce ochorenie, a to hemoragickú – krvácanie vyvolávajúcu – horúčku, povedala pre Denník N Adriána Liptáková, prednostka Mikrobiologického ústavu Lekárskej fakulty UK v Bratislave.

Nemali sme liek

„U ľudí sa ochorenie prejavuje najprv nenápadne, symptómy sa podobajú na chrípku. Ale potom začína človek krvácať. Krváca na koži a vo vnútorných orgánoch a umiera následkom vykrvácania,“ vysvetlila nám priebeh ochorenia lekárka z UK.

Vírus eboly sa prvý raz objavil v roku 1976. Keď v odľahlej oblasti v Afrike choroba prepukla, lekári postupovali tak, že si obliekli ochranné odevy, chorých izolovali a mŕtvych pochovali. „Na vírus neexistovala žiadna účinná terapia,“ vraví Liptáková. „Liečba bola iba symptomatická (zmierňuje len príznaky ochorenia, pozn. red.) a slúžila na to, aby sa stabilizoval klinický stav pacienta,“ dodala.

Epidémia v západnej Afrike, ktorá trvala od začiatku roka 2014 do júna 2016, postihla takmer 29-tisíc ľudí, z nich približne tretina zomrela. Od predošlých výskytov eboly sa epidémia líšila v tom, že sa vyskytla v preplnených mestách, kde sa divoko šírila ako lesný požiar.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |