streda

Vedkyňa: Svet si nemôže dovoliť zmätok a ľudskú katastrofu, akou bola posledná epidémia eboly

Svet už nebude bezbranný, keď prepukne ďalšia epidémia eboly. Vedci vyvinuli vakcínu, ktorá má na dané kmene vírusu 100-percentnú účinnosť. Nejde o definitívne slovo, ale krok správnym smerom, vravia vedci.

Zdravotníci vedú dieťa s príznakmi eboly do sanitky (Libéria, 2014). Foto – TASR/AP

V auguste roku 2015 sme písali, že vedci vyvinuli vakcínu na ebolu, ktorá ma 100-percentnú účinnosť. Išlo však len o predbežné výsledky, ktoré sa neskôr mohli ukázať ako plané.

Výskum pokračoval ďalej a predminulý týždeň publikoval početný tím expertov výsledky definitívne. Sú viac ako sľubné: očkovacia látka zabrala na úplne všetkých pacientoch, ktorých v Guinei očkovali.

Ebola je vírusové ochorenie, ktoré spôsobuje veľmi závažné, život ohrozujúce ochorenie, a to hemoragickú – krvácanie vyvolávajúcu – horúčku, povedala pre Denník N Adriána Liptáková, prednostka Mikrobiologického ústavu Lekárskej fakulty UK v Bratislave.

Nemali sme liek

„U ľudí sa ochorenie prejavuje najprv nenápadne, symptómy sa podobajú na chrípku. Ale potom začína človek krvácať. Krváca na koži a vo vnútorných orgánoch a umiera následkom vykrvácania,“ vysvetlila nám priebeh ochorenia lekárka z UK.

Vírus eboly sa prvý raz objavil v roku 1976. Keď v odľahlej oblasti v Afrike choroba prepukla, lekári postupovali tak, že si obliekli ochranné odevy, chorých izolovali a mŕtvych pochovali. „Na vírus neexistovala žiadna účinná terapia,“ vraví Liptáková. „Liečba bola iba symptomatická (zmierňuje len príznaky ochorenia, pozn. red.) a slúžila na to, aby sa stabilizoval klinický stav pacienta,“ dodala.

Epidémia v západnej Afrike, ktorá trvala od začiatku roka 2014 do júna 2016, postihla takmer 29-tisíc ľudí, z nich približne tretina zomrela. Od predošlých výskytov eboly sa epidémia líšila v tom, že sa vyskytla v preplnených mestách, kde sa divoko šírila ako lesný požiar.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Sme závislí len od vás! Predplaťte si nás

Dnes na DenníkN.sk

Prémiový článok e-mailom
raz týždenne zadarmo!

Najčítanejšie

| |

Už viac ako 88714 z vás dostáva správy e-mailom