Denník N

Na juhu Poľska je viac smogu ako v Pekingu, ľudia kúria uhlím aj plastovými fľašami

Zámok na krakovskom Waveli zahalený v smogu. Foto – flickr.com/Grzegorz Bednarczyk
Zámok na krakovskom Waveli zahalený v smogu. Foto – flickr.com/Grzegorz Bednarczyk

Poľská dedina Skała sa vinou rekordného znečistenia ovzdušia dostala aj do svetových médií.

Podkrakovská dedina Skała s 9-tisíc obyvateľmi vždy túžila dostať sa na titulné stránky svetových médií. Je o čom písať, na jej území sa nachádza Ojcovský národný park, jeden z najkrajších v Poľsku.

Obyvateľom Skały sa to konečne podarilo, nedávno o obci napísal aj britský Financial Times. Ale nie pre krásu národného parku, ale vďaka rekordnému smogu, ktorý v tomto mestečku dosahuje 2000 percent povolenej normy.

Ovzdušie je tu horšie ako v Pekingu alebo v priemyselných oblastiach Sliezska. Samotná Skała by sa mohla stať objektom postapokalyptického turizmu, podobne ako Černobyľ.

Takéto zlé je to aj vo viacerých iných dedinách južného Poľska, najmä Malopoľského vojvodstva a juhu Sliezska.

„O Skałe sa začalo hovoriť ako o novom hlavnom svetovom meste smogu. Podobná alebo horšia situácia je aj v Novom Targu pri slovenských hraniciach, kde zariadenie nameralo ešte vyššie čísla. Je tiež veľa miest, kde nie je žiadny monitoring a môže to tam byť ešte horšie ako v Skałe,“ hovorí pre Denník N Andrzej Gula, predseda organizácie Krakovská smogová hliadka.

Lepšie už bolo

Poľsko už raz obrovský smog, ktorý bol veľkým problémom v 80. a na začiatku 90. rokov, takmer vyriešilo. Vtedy bol príčinou ekologickej katastrofy hlavne socialistický priemysel. Najhoršia situácia bola v Sliezsku. V Katoviciach a ostatných mestách Hornosliezskeho priemyselného okruhu sa proste nedalo dýchať.

Dnes je situácia v Katoviciach relatívne dobrá, obyvatelia Krakova sem môžu chodievať na ozdravné túry. Vzduch v hlavnom meste Sliezska je na prekvapenie lepší ako

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie