Denník N

Majiteľ RegioJetu: Podcenili sme Ficove zľavy, neverili sme, že naozaj prídu

Český podnikateľ Radim Jančura je muž, ktorý priniesol konkurenciu na slovenskú železnicu. Foto N – Tomáš Benedikovič
Český podnikateľ Radim Jančura je muž, ktorý priniesol konkurenciu na slovenskú železnicu. Foto N – Tomáš Benedikovič

Nie sme dokonalý dopravca, sem-tam nám buchne klimatizácia, občas nefungujú toalety, ale sme oveľa lepší než štátna ZSSK, hovorí Radim Jančura.

Na koľko percent je isté, že 31. januára pôjdete z Bratislavy do Košíc naposledy?

Myslím, že je to stopercentne isté. Nepočítam, že sa niečo zmení.

Ministerstvo dopravy avizuje, že sa s vami chce ešte rozprávať.

Ich reakcia ma milo prekvapila. Pána ministra Érseka poznám dlhé roky, ako štátny tajomník bol pri tom, keď sme rozbiehali linku Bratislava – Komárno. Viem, že je to seriózny a múdry pán. Bojím sa však, že ministerstvo nemá úplne pod kontrolou. Pán Danko si vzal pod seba štátnu Železničnú spoločnosť Slovensko (ZSSK), teda riadi aj príslušných úradníkov.

K vášmu sporu s Dankom sa ešte dostaneme, zostaňme však teraz pri vašom odchode z trate z Bratislavy do Košíc. V utorok ste oznámili, že RegioJet by pokračoval, keby vám štát umožnil voziť študentov a dôchodcov zadarmo. To vyzerá, že ešte dúfate v dohodu.

My skutočne môžeme fungovať len vtedy, keď budeme môcť voziť tieto sociálne skupiny. Zahrňujú totiž dva a pol milióna obyvateľov Slovenska, ktorí teoreticky môžu využívať stopercentné zľavy. V súčasnosti z týchto skupín vozíme len minimum cestujúcich.

V železničnej doprave nemôžete postaviť ekonomiku len na bohatých ľuďoch. Sociálne skupiny sú tí najlepší klienti, pretože sú citliví na ceny. Pre nich každý cent, každá káva navyše hrá rolu. Bohatý človek vlak nepotrebuje. Ak mu ho zrušia, pôjde autom.

Je tu však jeden rozpor. Vaše vlaky boli dlhodobo vypredané. Keď človek chcel cestovať z Bratislavy  vo štvrtok podvečer, musel si lístok rezervovať mnoho týždňov dopredu. Prečo teda hovoríte, že vám chýbajú cestujúci?

Problém bol v tom, že sme mali vypredané vlaky vďaka tomu, že sme

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Prečítajte si knihu od Vladimíra Šnídla: Pravda a lož na Facebooku

Viac

Teraz najčítanejšie