Tomáš Janovic vystihuje urečnených politikov pár slovami (výber aforizmov o politike)

Andrej Kiska udelil štátne vyznamenanie obľúbenému aforistovi Tomášovi Janovicovi. Ocenil aj jeho boj za demokraciu. Vybrali sme z jeho tvorby, ako komentoval politiku a dianie na Slovensku.

Tomáš Janovic dostal štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra II. triedy. Foto – Peter Procházka

„Pokus o totalitu sa podarí na prvý raz. Pokus o demokraciu treba stále opakovať.“

Aj tento aforizmus zahrnul spisovateľ Tomáš Janovic vo svojej novoročenke, ktorú pred pár dňami posielal priateľom a známym.

Keď ju chystal, ešte netušil, že prezident Andrej Kiska ocení jeho dlhoročné mimoriadne zásluhy o rozvoj demokracie. Štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra II. triedy v pondelok prevzal aj za ochranu ľudských práv a slobôd a za rozvoj literatúry a audiovizuálnej tvorby.

Kto si vie utiahnuť aj zo seba

Vyznamenanie od prezidenta Janovica milo prekvapilo, berie ho aj ako poctu humoru. „Humor vždy bol pre mňa viac ako koníčkom. Aj preto, lebo kto si vie utiahnuť zo seba, veľa utiahne. A čo by som si želal? Mám taký aforizmus: ‚Je ozaj dobrodruhom, kto hľadá dobro v druhom?‘ Želal by som si, aby v našej krajine vyrastalo čím viac takýchto dobrodruhov, reagoval pre Denník N Janovic.

Janovic už roky výstižne a trefne aforizmami komentuje, čo sa deje. Jeho PF 2017 je len ďalším dôkazom, že to vie brilantne:

janovic-pf1 janovic-pf2

Aby sa nevrátila totalita

Známy spisovateľ nerád poskytuje rozhovory médiám. Ponuky zvykne odmietať slovami, že nie je rozprávačom. A pritom málokto má taký rozprávačský talent ako on.

No keď má pocit, že treba verejne prehovoriť, neváha sa ozvať. Pred marcovými voľbami sa napríklad zapojil do kampane Hráme o veľa, v ktorej vyzýval ľudí, nech idú voliť, aby sa nevrátila totalita. Prekvapením nakoniec bol úspech Mariana Kotlebu, ktorého Ľudová strana Naše Slovensko sa dostala do parlamentu.

Dodnes platia Janovicove anekdoty o populistoch: „Populista na počkanie

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Vyznamenania od prezidenta

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |