Ruský trolling je tradícia

Pre Rusov bolo vždy dôležitejšie, ako ich krajina vyzerá navonok, než aká je realita.

Ilustrácia – Shooty

Prosím, potvrďte, ak chcete dostávať čerstvý newsfilter na e-mail.

Zadaním e-mailu súhlasíte s podmienkami.

Socialistický realizmus je zvrátený umelecký smer, ktorý pôvodne vznikol v Sovietskom zväze, mal „slúžiť ľudu“ a oficiálnej ideológii, jeho úlohou bolo ilustrovať výhradne kladné stránky režimu, mal hovoriť o realite nie „aká je“, ale „aká by mala byť“. To nám je dôverne známe aj zo súčasnosti, však?

Pre Rusov bolo totiž vždy dôležitejšie, ako ich krajina vyzerá navonok, než aká je realita, preto sa za posledných sto rokov stali majstrami v propagande, a preto tak znepokojujú svet klamstvami fabrikovanými na objednávku.

Príbehy z čias hladomoru na Ukrajine z konca dvadsiatych rokov dvadsiateho storočia sú, myslím, dostatočne známe. Súdruhovia pozvali delegácie z celého sveta (vrátane, mne mimoriadne odporných, francúzskych salónnych komunistov – táraniny o proletariáte zapíjané drahým koňakom) a ukazovali im precízne pripravené potemkinovské dediny so šťastnými ľuďmi. Keď sa vrátili domov, všetci rozhorčene písali, že fámy o sovietskej biede a nedostatku sú len lživým nepriateľským ohováraním. A spokojne išli spať, kým od hladu, nepozorovane, umierali milióny ľudí.

Moja mama, scenáristka a novinárka, často spomínala, ako ju v sedemdesiatych rokoch časopis Slovenka vyslal do Moskvy spraviť rozhovor s kozmonautkou Valentinou Tereškovovou. Mimo mesta sa nesmela pohnúť, všade s ňou chodila sprievodkyňa, ktorá ju presne navigovala. Mama chcela spoznať ruský vidiek, lákalo ju Gruzínsko alebo aspoň nejaká okrajová štvrť, kde pulzuje život, odpoveď

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |