Denník N

Hviezdny prejav Meryl Streepovej: zhodila Trumpa, ani nemusela vysloviť jeho meno

Meryl Streepová pózuje s Cenou Cecila B. DeMilla na Zlatých glóbusoch. Foto – TASR/AP
Meryl Streepová pózuje s Cenou Cecila B. DeMilla na Zlatých glóbusoch. Foto – TASR/AP

Americká herečka si prevzala ocenenie za celoživotné dielo a zastala sa Hollywoodu, cudzincov a médií.

Patríte práve teraz k najočierňovanejším častiam americkej spoločnosti – Hollywood, cudzinci a tlač.

Tak sa prihovorila americká herečka Meryl Streepová vo svojej ďakovnej reči na Zlatých glóbusoch, kde si prevzala ocenenie za celoživotné dielo.

Všetkým bolo jasné, že svoju reč mienila ako kritiku nastupujúceho prezidenta Donalda Trumpa, a nemusela pritom ani povedať jeho meno. Počas najsledovanejšieho času na NBC pripomenula napríklad jeho urážky voči postihnutému reportérovi počas predvolebnej kampane.

„Nemám ideu, kto je ten reportér, Serge Kovaleski, ako vyzerá, alebo jeho úroveň inteligencie. (…) Neviem, či je JJ Watt (obranca z tímu Houston Texans v americkom futbale), alebo Muhammad Ali vo svojom najlepšom, alebo niekto s menšou atletickou schopnosťou,“ povedal Trump o novinárovi New York Timesu, ktorý trpí artrogrypózou, vrodeným kĺbovým stuhnutím obmedzujúcim pohyblivosť. Neskôr sa bránil, že reportéra nepoznal a nezosmiešňoval ho.

Inštinkt ponižovať

„Bolo to efektívne a urobilo to svoju prácu,“ povedala 67-ročná Streepová s tým, že „tento inštinkt ponižovať, keď je vytváraný niekým na verejnej platforme, niekým mocným, sa prefiltruje do života každého, pretože svojím spôsobom dáva povolenie ľuďom, aby robili to isté“. 

„Ak mocní používajú svoju pozíciu, aby zastrašovali ostatných, všetci tratíme,“ povedala americká herečka a pripomenula, že Hollywood je plný outsiderov, „a keby sme ich vyhodili všetkých, mohli by sme už len pozerať futbal a MMA (zmiešané bojové umenia, pozn. red.), čo nie je umenie“.

Ako príklad uviedla Sarah Jessicu Parkerovú, ktorá pochádza z ôsmich detí z Ohia, Nataliu Portmanovú, narodenú v  Jeruzaleme, či Ryana Goslinga z Kanady, „odkiaľ sú tí najmilší“. Gosling získal cenu za najlepšieho herca vôbec v najoceňovanejšom muzikáli La La Land, ktorý získal až sedem glóbusov. 


Trumpa kritizovala, že využíva svoju pozíciu na ponižovanie ostatných. „Neúcta plodí neúctu, násilie plodí násilie,“ povedala. Zastala sa médií a vyzvala na podporu mimovládnej organizácie Výbor na ochranu novinárov (Committee to Protect Journalists), aby pokračovala v presadzovaní základnej povinnosti médií – hnať mocných k zodpovednosti za vlastné činy.

Ocenená herečka Streepová získala celkom 30 nominácií na Zlatý glóbus. Tento rok dostala nomináciu v kategórii za najlepšiu herečku vo filme Božská Florence.

Nikto nechce spievať Trumpovi

Jej reč prišla pred blížiacou sa inauguráciou Donalda Trumpa, ktorá je naplánovaná na 20. januára, a ako si všimol Financial Times, čerstvo zvolený prezident má vôbec problém na slávnosť zohnať nejakého umelca. Elton John či Celine Dion už napríklad takú ponuku odmietli.

Britský denník citoval tiež kritické reakcie konzervatívnych komentátorov na sociálnych sieťach, ktorých Streepovej reč neoslnila. Jej reč bola o tom, prečo Trump vyhral. „A keď ľudia v Hollywoode nezačnú rozoznávať, prečo a ako – len im pomôžete, aby boli znovuzvolení,“ napísala napríklad na Twitteri dcéra senátora Johna McCaina – Meghan McCainová.

Kým Trump známy svojimi ostrými príspevkami na Twitteri ešte na Streepovú nereagoval, pre New York Times v telefonickom rozhovore už povedal, že je „milovníčkou Hillary“, a že nebol prekvapený útokom liberálnych ľudí z filmu.

Neskôr Meryl Streepovej venoval viacero statusov na Twitteri, kde ju označil „za jednu z najpreceňovanejších herečiek, ktorá ma nepozná a zaútočila na mňa“. Tiež o nej napísal, že je poskokom Hillary, a po „stý krát“ zopakoval, že neponižoval postihnutého reportéra, len ho kritizoval, keď zmenil starý príbeh, aby ho vykreslil zle. „Veľmi nečestné médiá!“

„Zoberte svoje zlomené srdcia, urobte z toho umenie,“ rozlúčila sa Streepová citátom svojej nedávno zosnulej priateľky Carrie Fisherovej, ktorá sa preslávila rolou princeznej Leie vo Hviezdnych vojnách.

Čítajte tiež: Muzikál La La Land prevalcoval udeľovanie Zlatých glóbusov, premenil všetkých sedem nominácií (výsledky)

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Kultúra, Svet

Teraz najčítanejšie