Hviezdny prejav Meryl Streepovej: zhodila Trumpa, ani nemusela vysloviť jeho meno

Americká herečka si prevzala ocenenie za celoživotné dielo a zastala sa Hollywoodu, cudzincov a médií.

Meryl Streepová pózuje s Cenou Cecila B. DeMilla na Zlatých glóbusoch. Foto – TASR/AP

Patríte práve teraz k najočierňovanejším častiam americkej spoločnosti – Hollywood, cudzinci a tlač.

Tak sa prihovorila americká herečka Meryl Streepová vo svojej ďakovnej reči na Zlatých glóbusoch, kde si prevzala ocenenie za celoživotné dielo.

Všetkým bolo jasné, že svoju reč mienila ako kritiku nastupujúceho prezidenta Donalda Trumpa, a nemusela pritom ani povedať jeho meno. Počas najsledovanejšieho času na NBC pripomenula napríklad jeho urážky voči postihnutému reportérovi počas predvolebnej kampane.

„Nemám ideu, kto je ten reportér, Serge Kovaleski, ako vyzerá, alebo jeho úroveň inteligencie. (…) Neviem, či je JJ Watt (obranca z tímu Houston Texans v americkom futbale), alebo Muhammad Ali vo svojom najlepšom, alebo niekto s menšou atletickou schopnosťou,“ povedal Trump o novinárovi New York Timesu, ktorý trpí artrogrypózou, vrodeným kĺbovým stuhnutím obmedzujúcim pohyblivosť. Neskôr sa bránil, že reportéra nepoznal a nezosmiešňoval ho.

Inštinkt ponižovať

„Bolo to efektívne a urobilo to svoju prácu,“ povedala 67-ročná Streepová s tým, že „tento inštinkt ponižovať, keď je vytváraný niekým na verejnej platforme, niekým mocným, sa prefiltruje do života každého, pretože svojím spôsobom dáva povolenie ľuďom, aby robili to isté“.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |