Vyšli posledné pesničky, ktoré stihol dokončiť David Bowie

Štvorpesničkové EP No Plan pripomína dve výročia britského speváka, ktoré si v týchto dňoch pripomíname.

Posledné dva albumy The Next Day a Blackstar vydal vždy na svoje narodeniny. Platí to aj po jeho smrti. V nedeľu by mal David Bowie 70, takže je tu nová nahrávka. Sú na nej záznamy, ktoré vznikli počas štúdiových sessions  Blackstar. Jedna známa a tri úplne nové pesničky. Úplne posledné veci, ktoré britský spevák stihol dokončiť.

Najmrazivejšie vyznieva titulná No Plan. Atmosférou, zvukom aj textom nadväzuje na baladu Lazarus. Keď Bowie spieva „Tu nie je žiadna hudba/ som stratený v prúde zvukov / som teraz nikde?“, znie to ako rekviem. Ako spoveď zomierajúceho muža, ktorý si predstavuje, čo bude nasledovať, keď rakovina zvíťazí. V utorok 10. januára bude presne rok od jeho smrti a táto pesnička je už odkazom z iného sveta. A práve k nej vznikol aj sugestívny videoklip:

Energická a temná Killing a Little Time pripomína Sue (Or in a Season of Crime), jej refrén je ďalšou variáciou hudobného testamentu: „Padám / dusím sa/ vädnem / zlomený a slepý.“  Zároveň je to ďalší dôkaz veľkej muzikality a schopnosti newyorských muzikantov na čele so saxofonistom Donnym McCaslinom napojiť sa na Bowieho prúd nápadov.

„David vyhlásil, že ešte nemá hotové všetky piesne ani texty a že zvyšok dorobíme priamo v štúdiu. Nás to príliš neznervóznilo, sme navyknutí improvizovať. Nakoniec bolo celé nahrávanie jednou nesmierne príjemnou skúsenosťou,“ povedal v rozhovore pre Denník N kapelník Donny McCaslin. „Mal základnú predstavu a zároveň vytvoril veľmi kreatívnu atmosféru. Veľmi entuziasticky nás povzbudzoval, nech sa nebojíme zahrať čokoľvek, čo nám príde v tej chvíli zaujímavé. Jednoducho začal spievať a my sme dokola hrali, až kým nepovedal, že je spokojný. Nebolo to klasické nahrávanie, ani štýl ja som hlavná hviezda, vy moja sprievodná kapela. Vtiahol nás do tvorby.“

EP No Plan uzatvára originálny love song When I Met You. Ten dokazuje, že nejde o žiadne „off-takes“, slabšie pesničky, ktoré vznikli popri nahrávaní. Všetky tri si viete pokojne predstaviť na vlaňajšom albume Blackstar. Zvukovo aj obsahovo. Na ňom nakoniec zostalo len sedem vecí. Prečo, to vedel len sám Bowie, ale vďaka tomu tu teraz máme jeho novú hudbu. Škoda, že sa jej vydania nedožil. A keď si uvedomíte, koľko silných nápadov vložil do posledných piesní, je veľká škoda, že nestihol toho nahrať ešte viac.

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |