Tak trochu iný partizán zo Šamorína

Bratislavský rodák Ervín Páleš zažil ťažko uveriteľný príbeh.

Kamarát z Fínska mi poslal fotografiu. Stojí na nej vedľa malého tanku, ktorý mi nič nehovorí. Opis žiadny, ani komentár. Dumal som, prečo Oskar teraz v zime chodí do múzea. Možno je to fínsky zvyk, pripomínať si v decembri začiatok Zimnej vojny, keď Fínsko prepadol Sovietsky zväz. Jeho dedo v tej vojne totiž bojoval a naučil sa vyrábať a hádzať fínsky vynález „Molotovov koktail“.

Z ďalšej korešpondencie však vysvitlo, že sa Oskar poflakuje po Vietname a zašiel do vojnového múzea. Ešte mi stačil napísať, že našiel pamätnú tabuľu československým vojakom, ktorí tam bojovali. O vietnamskej vojne som už čítal všeličo, ale o tomto som nikdy nepočul. Proti Američanom alebo azda s nimi? Ani jedno, ani druhé, z ďalšieho mailu som pochopil, že bojovali proti vietnamským komunistom pod vedením Ho Či Mina, ktorých podporovali Sovietsky zväz a Čína. Čechoslováci teda bojovali v radoch francúzskej cudzineckej légie v päťdesiatych rokoch minulého storočia.

Začal som pátrať a objavil ťažko uveriteľný príbeh bratislavského rodáka Ervína Páleša. Za vojny vstúpil do spolku karpatských Nemcov, preto ho po vojne vylúčili z gymnázia, a tak po puči

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |