Top fejky roka 2016: Líza, ktorú znásilňovali migranti, aj pápež, ktorý by volil Trumpa

Uplynulý rok ukázal, že žijeme v postpravdivej dobe, ktorá je zahltená čoraz vplyvnejšími falošnými správami. Nič nenasvedčuje tomu, že tento rok na tom bude lepšie.

Líder nemeckej kapely Rammstein Till Lindemann sa stal tiež obeťou putinovskej propagandy. Na tričko mu dorobili Putina a citovali ho vymyslenými obdivnými slovami o ruskom prezidentovi. Reprofoto – BILD

Rok 2016 bol aj rokom falošných správ, ktoré sa napríklad v americkej prezidentskej kampani niekedy šírili viac ako pravdivé informácie. Pomohli Donaldovi Trumpovi k víťazstvu podobne ako stúpencom brexitu vo Veľkej Británii

Slovo postpravdivé (post-truth) aj preto označil Oxfordský slovník za slovo roka.

Dezinformačné kampane sa šírili naprieč jazykovými hranicami, nevyhli sa im ani v Nemecku či vo Francúzsku, kde sa tento rok očakávajú dôležité voľby. Aj preto je veľmi pravdepodobné, že rok 2017 pravdivejší nebude, ako ukázal posledný vymyslený prípad podpáleného kostola v Nemecku, ktorý šíril protrumpovský server Breitbart – ten chystá už aj svoje európske verzie. 

Aby ste na nebezpečné fejky boli lepšie pripravení, vybrali sme päť najzaujímavejších, respektíve najnebezpečnejších falošných správ minulého roka. 

Líza z Berlína

Hneď na začiatku roka 2016 Nemecko šokovala vymyslená reportáž ruskej televízie Prvý kanál o tom, ako skupina migrantov z Blízkeho východu uniesla a celé hodiny znásilňovala 13-ročné dievča Lízu z rodiny ruských imigrantov.

Nemecká polícia poprela, že by dievča bolo unesené či znásilňované, napriek tomu ruské servery zverejňovali správu so senzačnými titulkami ďalej a nestiahli ju ani neskôr zo svojich stránok, keď bolo jasné, že ide o falošnú správu.

Správa, kde stačilo zdramatizovať prípad dievčaťa, o ktoré sa báli jeho rodičia, pretože sa nevrátila cez noc domov, však už poslúžila Moskve na politické účely a vyvolala protesty v Nemecku.

Ruské televízne spravodajstvo o tom, ako skupina Arabov znásilňovala Lízu a nemecká polícia mlčala:

Šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov Lízin vymyslený prípad použil na svojej oficiálnej tlačovej konferencii. „Je jasné, že to dievča nezmizlo dobrovoľne na 30 hodín,“ povedal Lavrov a dodal, ako dúfa, že prípad nebude zmietnutý pod koberec.

V Berlíne po vymyslenom prípade proti utečencom protestovali stovky ľudí.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Hoaxy a propaganda

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |