Obchody budú povinne zavreté 15,5 dňa v roku, Smer dohodol s obchodmi kompromis

Dnes sa nedá nakupovať 3,5 dňa.

Foto – TASR

Cez sviatky nenakúpite, a to už ani v Deň Ústavy Slovenskej republiky či cez Sviatok práce. Takúto zmenu si dohodol minister práce Ján Richter na pondelňajšom rokovaní so zástupcami odborárov a zamestnávateľov.

Novelu pripravili koaliční poslanci za stranu Smer Marián Kéry a Ján Podmanický. Teraz ju predložia do parlamentu s tým, že novinka by mala platiť od mája.

„Dnes už na Slovensku máme 3,5 dňa (Štedrý deň od poludnia, 1. sviatok vianočný, Nový rok a Veľkonočnú nedeľu, ktorá nie je dňom pracovného pokoja ani štátnym sviatkom, pozn. red.), keď je obmedzený maloobchodný predaj. Tento okruh rozširujeme o ďalších 12 dní, sú to všetky štátne sviatky a všetky dni pracovného pokoja,“ povedal Podmanický.

Očakáva, že drobné zmeny ohľadne zákazu predaja sa môžu v parlamente udiať pre vysoký počet dní pracovného voľna okolo Veľkej noci. Predaj by bol obmedzený v piatok, v nedeľu aj v pondelok. O zmenu obmedzenia okolo Veľkej noci žiada aj Republiková únia zamestnávateľov.

Inak má obmedzenie platiť pre celý sektor predajcov, mimo poskytovateľov služieb, ako sú reštaurácie či kiná, alebo prevádzky, v ktorých podniká sám živnostník.

Iba Tesco malo problém

Pavol Konštiak zo Zväzu obchodu a cestovného ruchu vraví, že novinku navrhli sami obchodníci.

Dôvodov je niekoľko: už dnes majú problém zháňať  zamestnancov a zosúladiť ich zmeny tak, ako to vyžaduje zákon, ale najmä – tržby počas sviatkov vraj nepatria medzi vysoké, ale ten, kto neotvorí predajňu, o ne príde na účet konkurencie.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |