Denník N

Vyznamenaný Kaščák: Potešil som sa a je mi jedno, ako sa to bude interpretovať (+video)

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Šéf festivalu Pohoda je najmladší v zozname osobností ocenených prezidentom.

Dostal Rad Ľudovíta Štúra II. stupňa za mimoriadne zásluhy o rozvoj demokracie, ochranu ľudských práv a slobôd a o rozvoj kultúry. MICHAL KAŠČÁK (44) tvrdí, že to neznamená vstúpiť do establišmentu a že cenu prijal rád, pretože je práve od Andreja Kisku, ktorého si váži podobne ako Václava Havla.

Aká bola vaša prvá reakcia, keď ste sa dozvedeli, že dostanete vyznamenanie od prezidenta?

Bol som prekvapený. A prekvapený som doteraz.

Uvažovali ste chvíľu aj nad tým, že ho neprevezmete?

Samozrejme. Najskôr som chcel pána prezidenta varovať, čo všetko mám za sebou (smiech). Ale vzhľadom na to, že je to spojené práve s Andrejom Kiskom, tak ma to potešilo. Zároveň je zvláštne, keď človek povie, že ho to potešilo, lebo to znie, akoby jeho život stál na tom, či dostane nejaké vyznamenanie. Tak to vôbec nie je. No keďže ide práve o prezidenta Andreja Kisku, povedal som si, že je prirodzené sa potešiť.

V zozname ste výrazne najmladší a establišmentu ste sa doteraz snažili vyhýbať. Niekto by mohol povedať, že jeho súčasťou ste, odkedy sa Pohoda koná na letisku, pretože to patrí ministerstvu obrany.

Ale to je čisto komerčná záležitosť. Za prenájom platíme a už sme prežili niekoľkých ministrov.

Video: Vyznamenaný Kaščák hovorí, že Kiska zmenil jeho pohľad na post prezidenta (autorka: Martina Koník)

Ste ako bubeník punkovej kapely VBPS pripravený na to, že vaši spoluhráči, ale možno aj mnohí fanúšikovia či odporcovia festivalu budú mať ironické poznámky?

Určite budú. Ale som na to pripravený. To patrí k tomu. Na Slovensku je to momentálne veľmi zaujímavé, pretože prezident ako predstaviteľ toho najvyššieho establišmentu, ktorý býva v paláci, prijíma domácich aj zahraničných politikov, mi pripadá ako veľký pankáč. V tom zmysle, že nejde v establišmentovskom šíku, často prezentuje veľmi odvážne názory, ktoré majú strach povedať aj mnohí ľudia z takzvanej alternatívnej či undergroundovej scény. A on ich povie z pozície najvyššieho predstaviteľa štátu. Pre mňa je veľmi zaujímavým človekom. Zažili sme takého prezidenta, Václava Havla. Jeho som ho nikdy nepovažoval za súčasť nejakého establišmentu, a keď sa v ňom ocitol, priniesol do vysokej politiky vietor, ktorý nabúraval stereotypy a viedol štát veľmi dobrým spôsobom. Mám pocit, že Andrej Kiska robí niečo podobné. Samozrejme, nemá disidentskú minulosť, ale robí to skvelo. Odvážne.

Prezident Kiska už na Pohode bol – príde tam zas?

To neviem. Na Pohode bol ako hosť Štefana Hríba, bolo to prekvapenie. Štefan vtedy aj so mnou hral takú hru na prekvapenie. Vedel som o tom trochu skôr, ale zverejňovali sme to až počas festivalu, aby sme nerobili to, že promujeme medzi veľkými kapelami prezidenta. Stále zdôrazňujem, že tam bol len v debate. Nemal prejav ani uvítacie ceremónie, nevydával politické stanoviská. Bol hosťom v debate, do ktorej sa mohol zapojiť ktokoľvek, čo je tiež odvážna vec a dôkaz toho, že sa nebojí chodiť medzi ľudí. Na Pohode nie sú len ľudia, ktorí mu fandia.

V utorok sa chystáte na festival Eurosonic do Holandska, kde budú vyhlasovať ceny pre najlepšie európske festivaly. Pohoda tam má štyri nominácie. Je nejaký iný európsky promotér, ktorý by mal vyznamenanie od prezidenta?

Neviem. A neviem ani, či to vôbec budeme komunikovať smerom do zahraničia k festivalovému spoločenstvu.

A na Slovensku?

To budeme, nejakým prirodzeným spôsobom. Aby to nevyzeralo zvláštne – ja si vážim, že si pán prezident všimol, čo robím. Nepoznám všetky dôvody, ktoré ho viedli k tomu, aby mi vyznamenanie udelil, snáď sa ich počas udeľovania dozviem. Ale určite som festival ani žiadne iné aktivity nerobil preto, aby som niekedy dostal cenu od prezidenta. Ale keď ju už dostanem od Andreja Kisku, tak sa z nej teším. Je totiž presne typom človeka, od ktorého aj oficiálna pochvala poteší, pretože mňa teší to, čo robí on.

Väčšinou sa vyznamenávajú staršie osobnosti, mnohí dostávajú ceny in memoriam. Vy ste v zozname ako jediný štyridsiatnik. Nemáte obavu, že vás toto vyznamenanie časom ešte môže dostihnúť a  skomplikovať vám nejako život?

Dnes som si spomenul na pesničku skupiny Saténové ruky, kde sa spieva: rád robím veci, na ktoré som pristarý. Občas sa to môže kompenzovať. Môžete robiť veci, na ktoré ste primladý, napríklad ísť zobrať cenu od prezidenta (smiech). Mňa to nemá ako dostihnúť. To hovorím s vedomím toho, kde sa s Andrejom Kiskom stretávame. On je človek, ktorého môžete stretnúť na úplne mediálne nepodstatných akciách týkajúcich sa práv menšín.

Napríklad?

Prevzal záštitu aj nad našou akciou k výročiu udalostí v Moldave nad Bodvou. Primátor vtedy povedal, že ho žiadna záštita nezaujíma, ale prezident ju držal až do konca. Napokon sme tú akciu museli urobiť deň predtým úplne iným spôsobom, pretože sme nedostali povolenie na normálny festival. To sú kroky, ktoré o ňom hovoria veľa. Preto dnes môžem povedať, že vyznamenanie od neho preberám s radosťou. Keď mi to o desať rokov bude niekto vytýkať, verím, že pán Kiska sa nezmení a ja sa k tomu stále budem hrdo hlásiť. Je mi jedno, ako to kto bude interpretovať.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Kultúra

Teraz najčítanejšie