Slovenka bude veliteľkou posádky simulovanej misie na Mars: Psychicky i fyzicky som pripravená

Vedkyňa Michaela Musilová sa už druhýkrát zúčastní simulovanej misie na Mars. Posádka spraví niekoľko slovenských experimentov, skúmať budú aj odolnosť látok, ktoré sú vhodné na konzumáciu v extrémnych podmienkach.

Na prvej misii v roku 2014, ktorá simulovala pobyt na Marse, strávila Musilová skoro tri týždne. Ďalšia misia sa jej začne 14. januára. Foto – archív M. M.

Cez víkend sa zabávala na Plese v opere, koncom týždňa už bude v nehostinnej utahskej púšti.

Astrobiologička Michaela Musilová zo Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity (SOSA) vymení gala za skafander a na skoro tri týždne sa zúčastní simulovanej misie na Mars.

Ako prvá Slovenka sa akcie zúčastnila už v roku 2014. Na rozdiel od minulosti bude tentokrát vedúcou celej misie. „Videli, že som robila dobrý výskum, tak ma sami zvolili za vedúcu, hoci obyčajne sa na pozíciu robia pohovory,“ odpovedala Musilová na otázku Denníka N. „Budem zodpovedná za to, aby sa všetky práce vykonali včas a aby všetci robili výskum tak, ako majú,“ dodala slovenská vedkyňa.

Extrémne organizmy

Na prvú simulovanú misiu na Mars sa Musilová dostala vďaka predošlému výskumu v Grónsku za polárnym kruhom. Našla tam mikroorganizmy, ktoré aj v miestnych nehostinných podmienkach – ktoré sú pre ľudský život úplne nevhodné – prežívali a vytvárali dostatok organických látok pre seba a okolité ekosystémy.

Astrobiologičke napadlo, že by sa uvedené mikroorganizmy mohli využiť na zúrodňovanie pôdy, či už púštnej, alebo marťanskej, ktorá je tiež neúrodná. Marťanskej spoločnosti (Mars Society), ktorá simulovanú misiu na červenú planétu realizuje, sa projekt zapáčil, takže Musilovú pred tromi rokmi vybrali ako členku tímu.

„So sebou som tam zobrala extrémne organizmy z Grónska, zmiešala ich so simulovanou marťanskou pôdou za marťanských podmienok, takže boli bez kyslíka, a vystavovala som ich rôznym tlakovým podmienkam. Zistila som, že mikroorganizmy produkovali také množstvo organických látok, že pôdu skutočne zúrodnili,“ povedala Musilová na konferencii v sídle Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity tesne pred začiatkom misie.

Slovenské experimenty

Ako vedúca na novej misii Musilová presadila, aby sa na nej realizovalo aj niekoľko slovenských experimentov.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |