Ako na extrémne prejavy? Pomôcť môžu idoly ich autorov

Zákon a prevencia môžu proti extrémistickým prejavom pomôcť, no ich účinok je obmedzený a neistý. Viac môžu pomôcť jasné postoje verejne známych ľudí.

Autor je doktorand na Katedre politológie UK

Existujú tri možnosti, ako vystúpiť proti extrémnym prejavom. Ten pre Slovensko najsľubnejší ostáva v úzadí viery v zázračný liek trestania štátom.

Ako v demokratickej spoločnosti riešiť problém prejavov, ktoré znevažujú ľudskú dôstojnosť jednotlivcov alebo celých skupín? Z teórie slobody prejavu sa dajú odvodiť tri typy nástrojov, ako takýmto prejavom účinne čeliť. Hoci sa navzájom nevylučujú, v niektorých situáciách sú jedny účinnejšie než iné. V slovenskej verejnej diskusii však málokto skloňuje viac než jednu, maximálne dve alternatívy. Práve tretia, ktorá krátkodobo môže priniesť najsľubnejšie výsledky, ostáva v úzadí.

Zákon

Prvým typom nástrojov je zákonný zákaz niektorých typov extrémnych prejavov, spočívajúci v trestaní. Autorov extrémnych prejavov s pomocou silových zložiek a orgánov štátu odsúdi, čím teoreticky všetkým vyšle odkaz, čo sa pripúšťa a čo nie.

V prospech tejto možnosti sa nedávno opäť vyslovil aj Robert Kaliňák, keď si „prísnosť a tvrdosť“ (v boji proti terorizmu a extrémizmu) stanovil ako vhodný prístup k dosiahnutiu žiaduceho cieľa.

Logika tohto nástroja je jasná, ale – aj za predpokladu, že silové zložky fungujú tak, ako majú, čo si na Slovensku vyžaduje minimálne dávku optimizmu – je naozaj efektívna? Čo nás oprávňuje tvrdiť, že zákon ako „zbraň proti extrémnym prejavom“ prináša želateľné výsledky?

Individuálne úspechy sa môžu objaviť, ale neexistujú známe štatistiky ani iné merateľné dôkazy, že potrestaním autorov takýchto prejavov sa zvyšuje pravdepodobnosť, že oni

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |