Klaus zase pochybuje o globálnom otepľovaní, nedajme sa pomýliť momentálnymi mrazmi

Treba sa dívať na širší časový a historický rámec. Nemožno povedať, že by toto krátkodobé ochladenie na drobnom území ovplyvnilo trend globálneho otepľovania, hovorí klimatológ Jozef Pecho.

Klimaskeptik Václav Klaus. Foto – TASR

Bývalý český prezident Václav Klaus v nedeľnej relácii televízie Prima opäť raz zapochyboval o globálnom otepľovaní a americkým politikom odporučil, aby sa šli pozrieť do Prahy, aká je v meste zima.

Potešil sa z napadnutého snehu, ktorý považuje za „protest proti globálnemu otepľovaniu“.

Je to rovnaký argument, ako keby ste o človeku, ktorý má rakovinu a umiera, povedali, že je úplne fit, lebo práve nevracia do záchodovej misy (momentálne podmienky nie vždy prezrádzajú, aký je celkový trend).

„Je to veľmi zradná a nekorektná argumentácia, ak si človek vymyslí jeden konkrétny chladný extrém a tvrdí: Pozrite sa, kde máte to globálne otepľovanie?“ povedal pre Denník N klimatológ Jozef Pecho. Pôsobí v Slovenskom hydrometeorologickom ústave v Bratislave.

Pauza v globálnom otepľovaní?

Vedci možno klimatoskeptikom udelili ďalšiu ranu. Pochybovači o globálnom otepľovaní dlho argumentovali, že po rekordne teplom roku 1998 sa otepľovanie planéty na skoro dve dekády spomalilo či dokonca zastavilo.

Odvolávali sa aj na Medzinárodný panel o zmene klímy (IPCC), ktorý v roku 2013 napísal, že globálne teploty v ostatných 15 rokoch rástli menej ako za ostatných 30 či 60 rokov.

Znamená to, že ku globálnemu otepľovaniu v súčasnosti nedochádza? Nie. V roku 2015 vydal Národný úrad pre oceán a atmosféru (NOAA) prelomovú štúdiu, ktorá pri meraní teploty vody v moriach a oceánoch vychádzala z presnejších dát z bójí a satelitov.

Staršie údaje, ktoré poskytovali lode, boli totiž skreslené a nezhodovali sa napríklad so satelitnými údajmi. Po korekcii sa ukázalo, že globálne otepľovanie sa nezastavilo a pokračuje ďalej.

K rovnakým výsledkom dospel aj Zeke Hausfather z univerzity v Berkeley a jeho tím. Minulý týždeň publikoval v časopise Science Advances článok, ktorý trend globálneho otepľovania potvrdzuje.

Bóje a satelity

Klimatológ Pecho nám vysvetlil, že lode, ktoré merali teploty vôd, uvádzali dlhodobo nižší trend otepľovania ako bóje. Nepresnosti kompenzovali vedci údajmi z bójí a satelitov, ktoré poskytujú lepšie a priestorovo konzistentnejšie údaje.

„Systém ARGO používa asi 3800 bójí s automatickými meraniami parametrov morí a oceánov na celej Zemi až do hĺbky 2-tisíc metrov. To umožňuje merať s vysokou presnosťou nielen teplotu povrchu morí, ale aj tok tepla od povrchu oceánov do väčšej hĺbky a naopak.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Životné prostredie

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |