Nič neľutujem, odkazuje francúzsky farmár, ktorého súdia za pomoc nelegálnym migrantom

Cédric Herrou dlhodobo pomáha migrantom. Hrozí mu za to päť rokov väzenia a 30-tisícová pokuta.

Francúzsky aktivista Cédric Herrou. Foto – TASR/AP

Pre niektorých je hrdinom, pre iných kriminálnikom. Keď Cédric Herrou minulý týždeň prichádzal na súd v juhofrancúzskom meste Nice, kričali jeho priaznivci zhromaždení pred budovou jednohlasne „Solidarité!“ (Solidarita).

37-ročného poľnohospodára súdia za pomoc nelegálnym migrantom. On sa bráni a tvrdí, že to bola jeho povinnosť.

„Ak musíme porušiť zákon, aby sme pomohli ľuďom, tak to robme,“ povedal pre televíziu BFMTV. „Našou úlohou je im pomáhať prekonať nebezpečenstvo a nebezpečenstvom sú hranice.“

Päť rokov a pokuta

Kým v Európe nevypukla utečenecká kríza, žil Herrou celkom obyčajný život. Na svojej farme v meste Breil-sur-Roya neďaleko talianskych hraníc pestoval olivy a choval hydinu.

Keď začali migranti prúdiť z Talianska do Francúzska, niektorí si vyberali nestráženú cestu neďaleko jeho olivového poľa, aby sa vyhli hraničným kontrolám. Herrou im v ceste na sever začal pomáhať. Vo svojej záhrade odparkoval dva karavany a putujúcim migrantom poskytoval nocľah aj stravu.

„Nie je na mne, aby som robil rozdiel medzi bielym a čiernym, medzi tým s dokladmi a bez nich. To nie je moja práca. Som poľnohospodár, mojou úlohou je nasýtiť ľudí,“ uviedol.

Francúzska prokuratúra ho teraz viní za „pomoc nelegálnym migrantom vstúpiť, pohybovať sa a prebývať“ vo Francúzsku, za čo mu hrozí päť rokov za mrežami a pokuta 30-tisíc eur.

„Robím to, pretože sú tam ľudia, ktorí majú problém. Robím to, pretože to treba robiť,“ povedal podľa Le Parisien v súdnej sieni a opisoval deti, ktoré sú slabé, smädné a zúfalé. „Sú tam ľudia, ktorí zomierajú na diaľniciach, sú tam rodiny, ktoré trpia. Je tu štát, ktorý stavia hranice a nevyvodzuje z toho žiadne dôsledky.“

Počas procesu tiež obvinili francúzsku políciu, že zadržala tisíce maloletých migrantov a poslala ich späť za hranice.

Nebolo to prvýkrát

Cédric Herrou nevyzerá ako typický farmár. V štýlových okuliaroch, s baretkou na hlave a šatkou okolo krku by ho mnohí skôr pasovali za mestského človeka. K tomu ešte nosí vlasy vo vrkoči a nechal si narásť bradu. Medzitým sa stal symbolom odporu voči neľudskému zaobchádzaniu s migrantmi a hrdinom z juhofrancúzskeho regiónu.

Jeho popularita ešte narástla minulý týždeň, keď vystúpil v televízii France 2 v debate s expremiérom Manuelom Vallsom, ktorý chce kandidovať v prezidentských voľbách za socialistov. Herrou počas svojho vystúpenia obvinil politikov, ktorí sa riadia len štatistikami o terorizme a ignorujú nepríjemnú situáciu mladých, často maloletých migrantov bez sprievodu, ktorí prichádzajú do Európy.

„Pomáham rodinám svojím skromným životom. Pomohol som im prejsť cez hranice, aby mohli byť bližšie k svojim bratom, mužom, bratrancom, najmä preto, že sú vo svojej krajine prenasledovaní,“ povedal podľa Nice-Matin. „Sú to ľudia, ktorí sa skrývajú pred nebezpečenstvom, hranicami, ktoré sme zaviedli.“

Nie je to prvýkrát, čo ho francúzske úrady stíhajú. Minulý rok v októbri viedol skupinu aktivistov, medzi ktorými boli lekári a zdravotné sestry. Táto skupina bez povolenia obsadila nepoužívanú budovu štátnej vlakovej spoločnosti SNCF a otvoril ju pre skupinu 57 migrantov, z ktorých polovicu tvorili deti. Väčšina tam chcela

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Utečenecká kríza

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |