Denník N

Možným darcom orgánov je po smrti každý z nás, nesúhlas treba prejaviť

Foto – Fotolia
Foto – Fotolia

Politika predpokladaného súhlasu, že potenciálnym darcom je každý z nás, kto počas života zákonným spôsobom nevyjadrí s darcovstvom nesúhlas, kompenzuje nedostatok orgánov. Čakateľov na orgány sú u nás stovky.

Francúzsko pribudlo medzi krajiny, ktoré predpokladajú, že po smrti sa človek stáva automaticky darcom orgánov.

Ak so zákrokom nesúhlasí, musí aktívne prejaviť vôľu a zaregistrovať sa na zoznam odporcov. Takú možnosť zatiaľ využilo asi 150-tisíc občanov.

Opatrenie je v krajine účinné od začiatku roka, píše Guardian. V roku 2014 až 86-tisíc ľudí čakalo v EÚ a na Islande, v Nórsku a v Turecku na darcovstvo orgánu. V uvedených krajinách zomrie každý deň až šestnásť ľudí, lebo sa orgánu nedočkajú.

Podľa údajov zo Spojených štátov je na zozname čakateľov na orgán až 119-tisíc ľudí, vrátane detí. V roku 2015 sa v USA vykonalo takmer 31-tisíc transplantácií, pre nedostatok orgánov tam každý deň zomrie až 22 ľudí.

Situácia na Slovensku

Na Slovensku sa uplatňuje princíp takzvaného predpokladaného súhlasu. Znamená, že možným darcom je každý z nás, kto počas života zákonným spôsobom nevyjadrí s darcovstvom nesúhlas. V prípade, že nesúhlas neprejavíme, stávame sa po smrti darcom automaticky.

„Áno, potenciálnym darcom je každý občan SR,“ povedala pre Denník N prednostka Anatomického ústavu Lekárskej fakulty UK v Bratislave Eliška Kubíková. „Ale nie je to nanútené. Ak človek nechce byť darcom, musí sa zaregistrovať do takzvaného registra nedarcov. Aj keby orgán takého človeka mohol inému človeku zachrániť život, orgán nemôže byť odobratý.“ Tlačivo nájdete na stránke Národnej transplantačnej organizácie.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie