Jeden z géniov našej éry, Zygmunt Bauman, odišiel do tekutej večnosti

Slávny sociológ prinútil celý svet zmeniť pohľad na holokaust a bol jedným z najvplyvnejších mysliteľov našej éry.

Zygmunt Bauman. Foto – Wikipedia

Prosím, potvrďte, ak chcete dostávať čerstvý newsfilter na e-mail.

Zadaním e-mailu súhlasíte s podmienkami.

Stáli sme v novembri roku 2010 pred krčmou na Hlavnom námestí v Bratislave, Zygmunt Bauman vytiahol krabičku cigariet, uškrnul sa a povedal: „Chcem podať žalobu na štát za falošné varovanie. Fajčím celý život a ešte stále som tu.“ Lenže Bauman by neuspel, keďže sudca by iste namietol, že žalobca nezapadá do štatistického priemeru.

A mal by pravdu. Jeden z najväčších sociológov modernej éry, ktorý z povahy svojej profesie skúmal štatistického človeka, sa svojím intelektom, osudom aj vplyvom akejkoľvek štatistike vymykal. Vrátane dĺžky aktívneho života: do poslednej chvíle písal a prednášal, sily mu došli až v pondelok vo veku 91 rokov, keď zomrel obklopený kruhom najbližších.

Holokaust a modernita

Bauman dokonale využil dar svojej prenikavej mysle, keď v knihe Holokaust a modernita vyvrátil všeobecné presvedčenie, že masové vraždenie počas druhej svetovej vojny bolo historickým omylom, slepou odbočkou od civilizácie späť k barbarstvu.

Holokaust bol podľa Baumana naopak jedným z logických vyústení modernej éry, ktorá dala ľudstvu vyspelú byrokraciu a technológie. Nacistický režim dokázal zabiť šesť miliónov Židov práve preto, lebo skombinoval moderné metódy organizácie s vedeckým pokrokom. Žiadna predchádzajúca civilizácia nemala také vyvinuté úradnícke štruktúry potrebné na zorganizovanie transportov, nemala ani železnice a plynové komory – všetko dôsledok civilizačného pokroku.

Moderný vek priniesol nielen technologické možnosti masového vraždenia, ale zmenil aj náš pohľad na svet, z ktorého sa vytratil Boh ako jeho tvorca a človeku bol odrazu plne k dispozícii. Jeho nedokonalosť sa stala výzvou k náprave a radikálnym riešeniam, vrátane totálnej deštrukcie, o ktorú sa usilovali totalitné systémy. „Nacisti a komunisti urobili len to, čo

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Medzi Slovákmi - kniha od tohto autoraobchod.dennikn.sk

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |