Newsfilter N: Smer množí scénky ako zo stužkovej, ale môže mu to pomôcť

Utorok: Vyhlásenie predstaviteľov Smeru, štát nezaplatil vedcom prístup do dôležitých databáz, Érsek spustil Počiatkove miliónové mapy + FB status a hlášky dňa.

Robert Fico a rok akcie. Foto – TASR

Tri správy dňa vybral a skomentoval zástupca šéfredaktora Konštantín Čikovský
Smer vyhlásil rok 2017 za rok akcie
Funkcionári Smeru vyhlásili rok 2017 za „rok akcie“. Do centrály Smeru prišiel Robert Fico, Robert Kaliňák, Peter Kažimír, Marek Maďarič, Peter Pellegrini, Peter Žiga, Tomáš Drucker a Ján Richter a každý z nich stručne povedal priority svojho rezortu na rok 2017. Vyhlásenie prebehlo bez možnosti, aby novinári mohli klásť otázky.

„Najlepšou hrádzou proti extrémizmu a diletantom je, ak ľudia dôverujú vládnej štruktúre,“ povedal Fico a zdôrazňoval, že Smer je ľavicová strana.

Prioritou ministra vnútra Roberta Kaliňáka na tento rok bude napríklad doprava, nové klientske centrá a viac policajtov v blízkosti rómskych osád. Aj ostatní ministri opakovali plány, o ktorých už hovorili predtým.

 Na prvý pohľad to vyzerá smiešne. Predseda dá pred kamery nastúpiť ministrov Smeru, každý z nich dostane na prednes tri minúty, vyhráva ten, ktorý sa najlepšie trafí do témy dňa „Rok 2017 – rok akcie“. Sotva dohovorí posledný, všetci sa rozutečú, len aby nestihol nejaký novinár zakričať otázku.

Niekomu ich môže byť ľúto, niekoho môže táto paródia na politiku rozzúriť, ale z pohľadu Smeru to je rozumné.

Od Fica voliči neočakávajú veľké zmeny. Hľadajú len správcu bytovky, ktorý sa postará, keď zateká, a z eurofondov dá namontovať mreže, aby do vchodu neprišli bezdomovci.

Marketingu Smeru preto stačí dokázať, že ostatní sú ešte väčší babráci. Pri SNS a Moste to problém nebude. Ministri za SNS sú bábky, ktoré nemajú právo odporovať Dankovým nominantom na nižších pozíciách. Fico vie, že od Slotu sa zmenil imidž, ale nie modus operandi SNS, a preto to skôr či neskôr buchne. Fico rozumie aj náhode, ktorá vystrelila Luciu Žitňanskú za ministerku, no zvyšok členov vlády za Most-Híd rozmýšľa o vládnutí rovnako ako SNS. Smer tak nebude mať problém dokázať, že jeho ministri sú vo vláde jediní, ktorí majú aj vďaka skúsenostiam s ministrovaním aspoň akú-takú schopnosť riadiť tento štát.

Horšie to budú mať pri porovnávaní s opozíciou. Fico už minimálne rok vie, že jeho ľudia neznesú priamu konfrontáciu s každým dňom sa lepšiacimi tvárami SaS, OĽaNO a rôznymi Beblavými. Preto vždy verejnosť varuje, že tí druhí sú predsa „diletanti a blázni“, a médiá – tým predsa už nikto neverí. 


Slovenským vedcom vypol štát prístup k informáciám
Od 1. januára vedci na Slovensku stratili nielen prístup k svetovým databázam ako Scopus či Reaxys, vďaka ktorým jednoducho našli potrebné znalosti, ale aj plné verzie zahraničných odborných textov z vedeckých časopisov, ktoré sú dostupné online. Prístup k databázam pre všetkých zabezpečoval štát, ktorý za ne tento rok nezaplatil.

Prístupy k týmto databázam sú veľmi drahé, ročne stoja vyše tri a pol milióna eur. Univerzity si ich nedokážu zabezpečiť samy. Aj pre štát je to veľká suma, preto na platenie vedeckých databáz využíval eurofondy. Na prelome rokov 2015 a 2016 sa však skombinovali dve veci – koniec programového obdobia a voľby, čo de facto znamenalo, že sa zastavili nové eurofondové projekty, vrátane toho, ktorý mal predĺžiť prístupy pre vedcov. Ministerstvo narýchlo hasí problém pôžičkou.

 Keby niekto typu Svěrák/Smoljak točil komédiu o politike a verejnej správe, toto by bol ideálny námet: Ľudia štátom platení za to, aby vedcom nakupovali za štátne peniaze prístup do svetových vedeckých databáz, od konca roka 2015 vedeli, že nie je zaplatené, a že nás preto môžu čoskoro vypnúť.

Všetci verili, že to nejako dopadne, lebo veď predsa svetové vedecké inštitúcie nám datábazy nevypnú, veď my to predsa raz nejako zaplatíme. Lenže keď akademických 15 minút meškania trvalo 365 dní, tak nás naozaj vypli.

Výhovoriek máme plnú databázu: ministerstvo školstva nie je na vine, lebo na vine je ministerstvo financií, ktoré nie je na vine, lebo na vine sú eurofondy. A všetko by sa to vlastne možno aj dalo stihnúť, ale počas uplynulých 365 dní boli v tejto republike voľby, potom sa menili ministri a to je dosť komplikácií na to, aby sa niekto mohol zaoberať banalitami, ako sú základné potreby pre slovenských vedcov.

Primeraný trest pre ministra, jeho reformátorov a pridružených Dankových eurofondových špecialistov by za to bol, aby aspoň jeden celý deň museli počúvať partiu slovenských vedcov rozprávať o tom, v akých podmienkach pracujú, prečo sú lojálni a ešte neemigrovali a ako ich uráža, keď im štát pre svoju lajdáckosť vypne aj základný pracovný nástroj. 


Počiatkove štátne google mapy už fungujú
Štát na stránke odoprave.info spustil web a mobilné aplikácie s informáciami o premávke na cestách. Funkciami pripomínajú služby Google Maps a Waze. Prvé užívateľské

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |