Noví vládcovia so starými klamstvami

Falšovanie dejín v Turecku či Rusku nie je len nejakým prežitkom, slúži konkrétnym mocenským cieľom.

Kórejské ženy pri soche, ktorá popudila Japonsko. Foto – TASR/AP

Prosím, potvrďte, ak chcete dostávať čerstvý newsfilter na e-mail.

Zadaním e-mailu súhlasíte s podmienkami.

Viete si predstaviť, že by Nemecko odvolalo svojho veľvyslanca z nejakej krajiny len preto, lebo by pri jeho konzuláte miestni občianski aktivisti postavili sochu pripomínajúcu krutý osud väzňov nacistických pracovných táborov počas druhej svetovej vojny? Je to minimálne nepravdepodobné.

Nemecko je demokratická krajina, dokáže rozlišovať medzi vládnou politikou a občianskymi aktivistami. Čo je však podstatnejšie, skôr sa stane, že si nemecký konzulát podobnú sochu na území svojho úradu postaví sám. Nemcom vojnové zločiny (väčšinou už len) ich predkov nemusí nikto cudzí pripomínať – robia to celkom často a poctivo sami.

Nepopiera to ani súčasný úspech Mein Kampfu v Nemecku – vlani sa ho tam predalo 85-tisíc. Podľa prieskumu Ústavu pre súdobé dejiny, ktorý vydal kritické komentované vydanie Hitlerovho hlavného diela, si dvojzväzkovú knihu, ktorá má skoro 2000 strán, kupujú najmä záujemcovia o históriu, učitelia a inštitúcie – školy či knižnice.

Z úspechu knihy tak nevyplýva, že by v Nemecku pribúdali sympatizanti nacizmu, ako mimochodom tento údaj ihneď interpretovali napríklad mnohé ruské médiá. Skôr to potvrdzuje snahu Nemcov vyrovnať sa s vlastnými dejinami. Mein Kampf sa ostatne ako nástroj na verbovanie sympatizantov nacizmu najmä v dnešných časoch príliš nehodí. Zmätené a hlavne nudné a nekonečné Hitlerove vývody sú presným protikladom krátkych facebookových „právd“, na ktoré si extrémisti zvykli. Potenciálnych sympatizantov nacizmu kniha skôr odradí, než presvedčí.

Mlčanie za peniaze

Japonsko je iný prípad. Tokio odvolalo svojho veľvyslanca a konzula z Južnej Kórey a prerušilo rokovania o ekonomických dohodách na protest proti tomu, že skupina aktivistov umiestnila pred japonským konzulátom v meste Pusan sochu takzvanej „komfortnej ženy“ alebo „utešiteľky“. Oba názvy sú samy osebe falšovaním histórie. Sú eufemizmom pre osud pravdepodobne státisícov najmä východoázijských žien, z ktorých Japonci počas druhej svetovej po okupácii ich krajín urobili sexuálne

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |