Denník N

Nový model z Trnavy má byť Citroën, prinesie veľkú investíciu

Trnava vraj bude vyrábať nový model. Foto – TASR
Trnava vraj bude vyrábať nový model. Foto – TASR

Francúzi sa vraj rozhodli u nás vyrábať kľúčový model značky Citroën. Investovať doň chcú stovky miliónov eur, z toho 80 miliónov v Trnave. Nové miesta zrejme neprinesú.

Aký nový model auta bude vyrábať trnavská fabrika PSA Peugeot Citroën? Plánoval to dnes povedať premiér Robert Fico spolu s vedením automobilky.

Pre chorobu však Fico stretnutie so zástupcami automobilky aj tlačovú konferenciu odvolal.

Mohli by ohlásiť výrobu nového modelu značky Citroën, ktorý môže byť nosným pilierom tejto značky. Napísala to agentúra ČTK, ktorá sa odvolala na web Aktuality.sk.

Presný názov nového modelu nie je známy. Malo by ísť o auto nižšej triedy na báze športovo-úžitkových vozidiel.

Rozhodnúť o tom mal materský koncern automobilky vo Francúzsku.

Pôjde o milióny?

Trnavská automobilka tieto informácie nekomentuje. Nepotvrdila ani to, že by sa do vývoja nového modelu malo zainvestovať 300 miliónov eur, z toho 80 miliónov by išlo priamo do tunajšieho závodu cez investície do nových technológií vrátane zvarovne.

Trnavská fabrika vlani zvýšila produkciu áut asi o tri percentá na rekordných 255-tisíc vozidiel. Z trnavských pásov schádzajú modely Peugeot 208 a Citroën C3 Picasso.

Práve druhý zo spomínaných modelov bude musieť automobilka nahradiť. Od budúceho roka sa už u nás nebude vyrábať.

Špekulovalo sa aj o tom, že by sa k nám úplne presunula výroba modelu Peugeot 208, keďže tento model sa ešte vyrába aj vo Francúzsku.

Čaká sa na dotáciu

Keď Úrad vlády aktualizuje termín ohlásenia investície, hovoriť bude zrejme aj o tom, ako štát plánuje Francúzov u nás podporiť cez stimul. V poslednom období sa používajú hlavne daňové prázdniny.

Neoficiálne informácie hovoria, že novinka do závodu PSA, s asi 3500 zamestnancami, neprinesie nové miesta, ktoré investori spravidla núkajú vládam ako odplatu za dotáciu. Zato by však mohla zlepšiť pohľad Francúzov na Trnavu ako  na dôležité miesto pre koncern aj do budúcnosti.

Investícii môžu teoreticky pomôcť aj zmeny, ktoré sa dnes dávajú do zákona o stimuloch. Plánuje sa, že by investori výmenou za stimul nemuseli fabriky v budúcnosti posilňovať o 10 percent nových miest, stačilo by aj 40 nových pozícií.

Túto zmenu si podľa ministerstva hospodárstva vyžiadala Republiková únia zamestnávateľov. Diskriminovala vraj veľkých etablovaných hráčov, ktorí nemôžu počty navyšovať tak, ako keď príde úplne nový hráč na trh.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Dnes na dennike.sk

Ekonomika

Teraz najčítanejšie