Denník N

Absurdné parkovanie pred nemocnicami: súkromník zarába a státisíce eur niekde miznú

Spoplatnené parkovisko pred ružinovskou nemocnicou. Foto N – Tomáš Benedikovič
Spoplatnené parkovisko pred ružinovskou nemocnicou. Foto N – Tomáš Benedikovič

Pacienti jej ročne dajú státisíce eur za parkovanie pred dvomi bratislavskými nemocnicami, napriek tomu je firma v strate. Lekárski odborári považujú spoplatnenie parkovísk za hyenizmus. Minister Drucker vraví, že ak by sa neplatilo, chorí by nemali kde zaparkovať.

Po takmer dvoch hodinách ide domov z vyšetrenia na hematológii, pri východe z petržalskej nemocnice ešte musí vhodiť do automatu dve eurá, aby mohla odísť z parkoviska, ktoré je uzavreté rampami. „Aj ja by som chcela takto zarábať,“ hodnotí pacientka Jana.

O „výhodnom kšefte“ hovorili lekárski odborári už v momente, keď si súkromník parkoviská pred nemocnicami v bratislavských mestských častiach Petržalka a Ružinov prenajal.

„Cítime, že ide o bezprácny zisk do vrecka súkromnej spoločnosti, pričom sa úplne ignoruje ľudský rozmer. Cesta do nemocnice nie je luxusom, ktorý treba zdaniť, ale je nevyhnutnosťou a elementárnou potrebou. Vyberanie poplatkov od pacientov za parkovanie je hyenistický výber mýta za nevyhnutný vstup do nemocnice,“ napísalo Lekárske odborové združenie koncom roka 2013 v otvorenom liste vtedajšej ministerke zdravotníctva Zuzane Zvolenskej (nominantke Smeru).

Spoplatneniu parkovísk napriek výzve odborárov nezabránila. Nepomohli ani protesty a petícia, ktorú podpísalo vyše desaťtisíc ľudí. Nič s tým neurobili ani Zvolenskej nástupcovia, a tak pacienti už štvrtý rok platia.

Euro za každú hodinu, aj tak strata

Poďme sa pozrieť na to, ako toto spoplatnenie funguje: za každú začatú hodinu sedem dní v týždni platia pacienti jedno euro.

Lenže nie do kasy Univerzitnej nemocnice v Bratislave, ktorá by z toho mohla opraviť toalety či obnoviť rozpadávajúce sa stoličky v čakárňach. Výber parkovného nemocnica tesne pred Vianocami v roku 2011 zverila súkromnej firme ZIPP-S.

Tá je pritom v strate – a to aj napriek tomu, že od parkujúcich vyberá mnohonásobne viac, než dá štátnej nemocnici. Ako je to možné?

Tiež si myslíte ako odborári, že vyberať parkovné pred nemocnicou je biznis, ktorý musí vynášať? Veď chorí budú vždy a je prirodzené, že v prípade ťažkostí auto odstavia čo najbližšie pri nemocnici. Viaceré nemocnice po Slovensku dokazujú, že takýto biznis vynáša.

Ako si vysvetliť absurditu v Bratislave? Prečo firma ZIPP-S zostáva v biznise parkovného pri nemocniciach, keď na ňom oficiálne prerába?

Superdrahé konzultácie

Je streda predpoludním, k parkovaciemu automatu pred petržalskou nemocnicou podchvíľou chodia pacienti, ktorí pri odchode od lekára platia za auto. Pohľad na zväčša obsadené parkovacie miesta dokazuje, že klienti sú.

„Kdekoľvek na svete by bolo vyberanie parkovného pred nemocnicou zlatou baňou, ale na Slovensku prerábajú? Absurdné,“ čuduje sa 62-ročný Ján Mokráň. Do petržalskej nemocnice na Antolskej chodí pravidelne na kontroly, za miesto pre vozidlo dáva jedno až dve eurá – podľa toho, ako dlho čaká na vyšetrenie.

Firma vyberá parkovné od konca roku 2013. Odvtedy zverejnila účtovné uzávierky za roky 2014 a 2015, z ktorých sa dá zistiť, ako sa jej darí. Z verejne dostupných zdrojov vyplýva, že pôvodne stavebná spoločnosť sa dnes prakticky venuje iba parkovnému pred zdravotníckymi zariadeniami.

V roku 2014 presiahli jej tržby za parkovanie 432-tisíc eur, nemocnici poslala za parkovacie plochy ročný prenájom 95 250 eur, náklady súvisiace s parkoviskami vykázala až vo výške 109-tisíc eur. Nie je zrejmé, na čo všetko peniaze išli, koľko vyšlo zametanie, odhŕňanie snehu či údržba technológií.

Čo sa stalo so zvyšnými zhruba 230 tisícami, keď firma skončila v mínuse 6700 eur? Najviac dala na poradenské a konzultačné služby – viac ako 197-tisíc eur.

Podobne hospodárila firma aj v roku 2015. Za parkovanie utŕžila ešte viac – 456-tisíc, nemocnici z toho dala 95 250 eur, náklady s parkoviskami vykázala takmer 143-tisíc. A opäť veľká suma odišla na poradenské a konzultačné služby – tentokrát až 244-tisíc. Spoločnosť tak opäť skončila so stratou, už vyše 30-tisíc eur. Ako si firma počínala vlani, ešte nie je známe.

Z dostupných dokumentov sa nedá zistiť, komu ZIPP-S za konzultačné a poradenské služby platila. A na čo ich vôbec potrebovala.

„Ak peniaze vyplatené za poradenské a konzultačné služby tvoria vysoký pomer nákladov, vyžaduje to ich ďalšie skúmanie, či nie sú fiktívne,“ myslí si analytik Peter Kunder z Aliancie Fair-play.

Kým ZIPP-S začala vyberať parkovné pred nemocnicami, na poradenstvo a konzultácie buď nedávala nič, alebo len zlomok toho, čo teraz.

Keďže firma býva stratová, netýka sa jej 20-percentná daň, ktorú musia odvádzať firmy zo zisku.

ZIPP-S navyše vykazuje záporné vlastné imanie, čo sa účtovníkmi označuje ako „spoločnosť v kríze“ – nemá dosť majetku na krytie svojich záväzkov.

Ľudia pri odchode z petržalskej nemocnice platia v parkovacom automate. Foto N - Tomáš Benedikovič
Ľudia pri odchode z nemocnice platia v parkovacom automate. Foto N – Tomáš Benedikovič

Vo firme s kamarátom šéfa SNS

Firma k parkovnému nič nepovedala. Na email s otázkami nereagovala. V jej sídle v bratislavskom Slávičom údolí v stredu predpoludním sekretárka povedala, že majiteľka ani konatelia tam nie sú a nevie, kedy by sme ich tam zastihli. Potvrdila, že email s otázkami dostali; prečo neodpovedali, nevedela.

Za spoločnosťou ZIPP-S je rodina Blattnerovcov, dnes oficiálne patrí celý podiel Magdaléne Blattnerovej. Kedysi ako majiteľ figuroval aj Dušan Blattner, v súčasnosti je konateľom.

Blattnerovci majú v budove v Slávičom údolí okrem firmy ZIPP-S aj svoju investično-developerskú firmu IPP Slovakia a honorárny konzulát afrického štátu Lesotho. Konzulom na Slovensku je Blattner, ktorý kedysi patril k spolumajiteľom veľkej stavebnej spoločnosti ZIPP.

IPP Slovakia sa prezentuje ako firma, ktorá má za sebou menej stavebných projektov, ale v špičkovej kvalite. Postavila aj parkovací dom oproti Bratislavskému hradu. Blattnerovci podnikajú s architektom Karolom Kállayom, s ktorým majú firmu Parsys. Bol v nej aj advokát Peter Ďurček, kým ho šéf SNS a jeho kamarát Andrej Danko vlani nedosadil do funkcie štátneho tajomníka na ministerstve dopravy. Ďurčeka v Parsyse už nahradil jeho partner Juraj Bugala z Advokátskej kancelárie Bugala – Ďurček, ktorá je známa tým, že robí aj pre podnikateľa Ivana Kmotríka.

Budova v Slávičom údolí, kde sídlia firmy Blattnerovcov. Foto N - Tomáš Benedikovič
Budova v Slávičom údolí, kde sídlia firmy Blattnerovcov. Foto N – Tomáš Benedikovič

ZIPP-S si prenajala parkoviská pred nemocnicami za éry ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika z KDH. Zákazku získala v čase štrajku lekárov, čo odborári ostro kritizovali. Zaujímavé sú aj okolnosti, kým ZIPP-S uspela.

Ako firmu vyberali?

Dušan Blattner navrhol 17. marca 2011 na valnom zhromaždení ZIPP-S rozšíriť predmet podnikania tak, aby firma mohla vyberať parkovné. Hneď na druhý deň Univerzitná nemocnica v Bratislave na čele s vtedajším riaditeľom Jozefom Sabolom požiadala ministerstvo zdravotníctva o súhlas, či môžu urobiť verejné obstarávanie týkajúce sa parkovania.

V máji, ešte za riaditeľovania Sabola, uspela ZIPP-S s najlepšou ponukou. Sabolovým námestníkom bol terajší riaditeľ UNB Miroslav Bdžoch.

Zmluvu s firmou v decembri 2011 uzavrel vtedajší riaditeľ nemocnice Miroslav Bucha (Uhliarikov nominant). Nemocnica podľa zverejnenej zmluvy prenajala parkoviská v Ružinove a Petržalke, lebo ich „efektívne nevyužívala“, a to na desať rokov od momentu, ako začnú rampy fungovať – teda do decembra 2023.

Firma mala podľa zmluvy investovať do vybudovania parkovísk 257-tisíc eur bez DPH; pred ružinovskou aj petržalskou nemocnicou vzniklo po 230 miest, pričom niekoľko miest je zadarmo pre zdravotne ťažko postihnutých a tamojších lekárov. Ročný prenájom dohodli vo výške 95 250 eur bez DPH.

Súčasťou zmluvy je aj dohoda, že elektrinu na osvetlenie spoplatnených parkovacích miest bude platiť nemocnica. Firma hradí iba elektrinu, ktorú spotrebujú jej technologické zariadenia, napríklad rampy.

Spoplatnenie parkovísk vyvolalo pobúrenie. Aj dnes pri parkovacích automatoch často počuť kritiku. „Presne 30 minút a 3 sekundy mi stojí auto na parkovisku, vyšlo ma to euro. A takto sa euríčka od pacientov sypú,“ vraví pacientka Eva pred ružinovskou nemocnicou. Univerzitná nemocnica na webovej stránke píše, že prvých 15 minút je zadarmo, na tabuli pred nemocnicou visí iba informácia, že každá začatá hodina stojí jedno euro.

Rampa vás naozaj pustí bez platenia, ak parkovisko do 15 minút opustíte.

Aj inde na Slovensku nemocnice zvyknú mať prvé minúty zadarmo, napríklad v nitrianskej fakultnej nemocnici nič nepýtajú za prvých 30 minút, potom prvé štyri začaté hodiny stoja 50 centov a ďalšie sú za jedno euro.

Minister Drucker: Ak by sa neplatilo, pacienti by nezaparkovali

Pred nemocnicami kedysi protestovali aktivisti zo združenia Hlas občanov Slovenska. Stále sa tam angažuje brat bývalého šéfa lekárskych odborov Miroslav Kollár. Začiatkom tohto roka znova poslal ministrovi Tomášovi Druckerovi (nominantovi Smeru) list so žiadosťou, aby sa s nimi stretol a doriešili, ako zabezpečiť, aby pacienti za parkoviská nemuseli platiť. Doteraz podľa Kollára prišlo ministerstvo len s návrhmi kozmetického charakteru. „V podstate konzervujú status quo na parkoviskách,“ hovorí Kollár.

Ministerstvo pod vedením Druckera reagovalo, že spoplatnenie parkovania pred nemocnicami vníma ako nástroj na zabezpečenie dostatku parkovacích miest pre pacientov. „V prípade, že by neboli spoplatnené, tak by na týchto miestach parkovali aj obyvatelia či pracovníci okolitých domov a budov a návštevníci nemocnice by nemali kde parkovať,“ odpísal Druckerov tlačový odbor s tým, že dôležité je, aby bola cena za parkovanie primeraná.

Minister zdravotníctva Tomáš Drucker výber parkovného pred nemocnicami obhajuje.. Foto N – Tomáš Benedikovič
Minister zdravotníctva Tomáš Drucker výber parkovného pred nemocnicami obhajuje. Foto N – Tomáš Benedikovič

„Jednou z alternatív, ako to dosiahnuť, by mohlo byť aj prípadné definovanie cenových stropov,“ hovorí Druckerovo ministerstvo. Či navrhne, aby sa zákonom určilo maximálne parkovné, v stanovisku nespomína.

Za jednofarebnej vlády Smeru strana Most-Híd s ostatnými opozičnými stranami navrhovala, aby parkoviská pred obecnými, župnými a štátnymi zdravotníckymi zariadeniami boli povinne zadarmo. Smer to vtedy odmietol. Dnes Most-Híd so stranou Roberta Fica vládne a o téme už nehovorí.

Vo vládnom programe terajšej vlády je záväzok, že ministerstvo zdravotníctva urobí „dôslednú revíziu všetkých prevádzkových zmlúv štátnych nemocníc“, konkrétne menuje aj parkovanie.

Ministerstvo tvrdí, že nemocniciam vo svojej pôsobnosti odporúča, aby všetky prevádzkové činnosti, ktoré sú a môžu byť ziskové, robili vo vlastnej réžii. „V prípade otvárania nových parkovísk budú tieto prevádzkované výlučne vo vlastnej réžii nemocníc,“ sľubuje Drucker. K starým zmluvám sa nevyjadril.

Inde sú ziskoví

Ak nemocnice vyberajú parkovné samy, dokážu zarobiť nemalé peniaze. Napríklad trenčianska nemocnica zaviedla parkovné od roku 2010; na začiatku dala do vybudovania parkoviska, na rampy a automatické pokladne 398-tisíc eur. „Ročné príjmy sú 150-tisíc až 180-tisíc eur,“ povedala hovorkyňa nemocnice Petra Nevláčilová. Doposiaľ teda utŕžila vyše milión eur. Ročná prevádzka parkoviska s 293 miestami ich nestojí priveľa – vlani mali výdavky súvisiace s parkoviskom vo výške 24-tisíc eur.

Aj terajší riaditeľ Univerzitnej nemocnice v Bratislave Bdžoch si myslí, že by to bez súkromnej ZIPP-S zvládli. Dokazuje to materiál mestského zastupiteľstva v Bratislave z jesene 2013, podľa ktorého Bdžoch vtedajšiemu primátorovi Bratislavy Milanovi Ftáčnikovi písal: „Nebol dôvod prenechať koncesionárovi (teda firme ZIPP-S) parkovacie plochy s cieľom regulácie parkovania, mohla to robiť nemocnica vo vlastnej réžii. Nemocnica však nemá relevantný právny dôvod vypovedať platnú zmluvu.“ Bdžoch bol pritom súčasťou vedenia nemocnice už v čase, keď sa ZIPP-S o zákazku snažila a ju aj vyhrala. Vtedy verejne proti prenajatiu parkovacích plôch nevystúpil.

Riaditeľ nemocnice Bdžoch teraz vraví, že firmu opakovane vyzýval rozšíriť počet parkovacích miest, za ktoré sa neplatí, no bez jej súhlasu má obmedzené možnosti meniť zmluvu. To, že spoločnosť ZIPP-S je aj napriek vysokým tržbám za parkovanie stratová, nechcel komentovať. „Nemocnica nemá detailné informácie ohľadom obchodných údajov koncesionára.“

Pre šéfa lekárskych odborov Petra Visolajského je to dôkaz, že ide o pofidérnu firmu. „To, že sú v strate, nedáva logiku. Ktoré parkovisko na Slovensko nezarába? Je to smiešne.“

Od pacientov podľa riaditeľa nemocnice Bdžocha prichádzajú „tak pozitívne, ako aj negatívne spätné väzby k parkovaniu, ktoré priebežne riešia“. Ako, už neprezradil. Spoluprácu s firmou odmietol hodnotiť aj preto, že o parkovnom stále prebieha súdny spor.

Odborári: Donebavolajúca nehoráznosť šéfa nemocnice

Žalobu podalo hlavné mesto, pretože nemocnica prenajalo firme aj parkoviská, ktoré sú na pozemkoch mesta Bratislava v Petržalke. Okresný súd Bratislava II. predbežným opatrením zakázal súkromníkovi vyberať parkovné na týchto mestských pozemkoch, lebo majú slúžiť verejnému záujmu.

Nemocnica zastúpená Bdžochom sa proti tomu odvolala na Krajský súd v Bratislave a uspela. V júli 2014 súd až do definitívneho rozsudku zrušil zákaz vyberať parkovné.

Odparkované autá pred ružinovskou nemocnicou. Foto N - Tomáš Benedikovič
Odparkované autá pred ružinovskou nemocnicou. Foto N – Tomáš Benedikovič

„Spoplatnenie parkovania pred nemocnicou nemožno považovať za neštandardný, respektíve neobvyklý postup a už vôbec nie ako postup v rozpore s verejným záujmom, pretože je bežnou praxou veľkých zdravotníckych zariadení, akými sú nemocnice, že parkovacie miesta pre verejnosť sú spoplatnené,“ napísala v uznesení sudkyňa Elena Kúšová.

Lekárski odborári ešte od ministerky Zvolenskej žiadali, aby riaditeľa nemocnice Bdžocha odvolala. Vyčítali mu, že po ich kritike dal zmluvu s firmou ZIPP-S posúdiť advokátskej kancelárii za vyše 20-tisíc eur, pričom nemocnica je najzadlženejšou na Slovensku.

„Ďalšou donebavolajúcou nehoráznosťou je, že pán riaditeľ Bdžoch sa odvolal na súd, aby súkromník predsa len mohol aj na pozemkoch mesta Bratislavy vyberať parkovné,“ hovorí šéf lekárskych odborov Visolajský. Spor ešte nie je ukončený, ďalšie pojednávanie bude v marci.

Medzitým sa už vystriedali viacerí ministri, po Zvolenskej prišiel Viliam Čislák, potom Drucker; šéf nemocnice Bdžoch si svoju stoličku udržal.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Slovensko

Teraz najčítanejšie