Denník N

Vedcom zostanú pár dní len pirátske databázy, minister Plavčan zlyhanie nevidí

Minister školstva Peter Plavčan. Foto N – Tomáš Benedikovič
Minister školstva Peter Plavčan. Foto N – Tomáš Benedikovič

OĽaNO vyzvalo premiéra Roberta Fica, aby odvolal ministra školstva. Peter Plavčan sľubuje nefungujúce vedecké databázy sprístupniť do niekoľkých dní.

Je v tom istý zákon schválnosti: najprv premiér Robert Fico zorganizuje PR tlačovku svojej strany Smer a vyhlási, že „najlepšou hrádzou proti extrémizmu a diletantom je, ak ľudia dôverujú vládnej štruktúre“. Pár hodín nato naplno prepukne škandál, ktorý odhalí, že ministerstvo školstva nezaplatilo slovenským vedcom prístupy do svetových vedeckých databáz, ktoré potrebujú na svoju každodennú prácu.

Od 1. januára vedci na Slovensku stratili nielen prístup k svetovým databázam ako Scopus či Reaxys, vďaka ktorým dovtedy jednoducho našli potrebné znalosti, ale aj plné verzie zahraničných odborných textov z vedeckých časopisov, ktoré sú dostupné online. Štát o probléme vedel minimálne rok.

Opozičné hnutie OĽaNO-Nova preto premiéra žiada, aby Plavčana odvolal. „Dnes má Robert Fico šancu, aby korunovaného diletanta zo svojej vlády vyhodil a dal mu hodinovú výpoveď. Tento diletant je minister Plavčan, nominant Andreja Danka, ktorý spáchal tento zločin na slovenskej vede,“ povedal líder hnutia Igor Matovič.

Minister zlyhanie necíti

Zahraničné odborné časopisy a prístupy do vedeckých databáz sú veľmi drahé, preto sa ministerstvo školstva v roku 2008 rozhodlo, že prístup do svetových databáz bude nakupovať centrálne, cez svoju organizáciu Centrum vedecko-technických informácií (CVTI), za peniaze z eurofondov. Ročne ide o vyše tri a pol milióna eur.

Problém nastal preto, že pôvodný eurofondový projekt, z ktorého štát prístupy platil, sa skončil ku koncu roka 2015, a ďalší úradníci s politikmi nestihli dokončiť a schváliť, aj keď ho na CVTI chystali.

Centrum v organizačnej štruktúre ministerstva patrí v podstate priamo pod samotného ministra. On sám však zlyhanie nevidí.

Ilustračné foto N - Tomáš Benedikovič
Chemici s chaosom rátajú, nie však na ministerstve. Ilustračné foto N – Tomáš Benedikovič

„Aktuálne tento problém riešime. Zaplatíme to z prostriedkov štátneho rozpočtu z ministerstva školstva v priebehu niekoľkých dní,“ povedal Plavčan. Jeho rezort najprv meškanie vysvetľoval všeobecne tým, že sa riešili „technicko-administratívne záležitosti s Európskou komisiou“.

Teraz hovorí, že problém je aj s Bratislavou. „Projekt mohol byť už dávnejšie schválený, len päťdesiat percent prístupov z databáz je Bratislavský kraj, je to rovnaký problém ako pri iných projektoch, Bratislava má špecifické postavenie pri čerpaní eurofondov,“ hovorí Plavčan s tým, že nikto podľa neho nič nepodcenil.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie