Denník N

Gajdoš podľa Kaliňáka klame. Minister ukazoval mobil, neodpovedal na viac ako tisíc SMS

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Minister vnútra tvrdí, že vyšetrovanie Gorily neovplyvňoval. Bývalého šéfa policajného tímu označil za neschopného a spriazneného s novinármi.

Neschopný vyšetrovateľ, ktorý nemá výsledky, zbavuje sa zodpovednosti, kydá špinu a je spriaznený so slovenskými novinármi. Tak minister vnútra Robert Kaliňák označil bývalého šéfa tímu Gorila Mareka Gajdoša. Dnes už bývalý policajt odišiel v januári do civilu a Denníku N poskytol rozhovor.

V ňom rozprával aj o tom, ako sa Kaliňák zaujímal o vyšetrovanie a ako nedal členom tímu Gorila osobné príspevky, hoci im ich sľúbil.

„Po tom, čo sme chceli začať začiatkom roka 2015 jedno trestné stíhanie, ma zavolali k prezidentovi Gašparovi do kancelárie s tým, že je tam minister Kaliňák a chce sa ma na niečo spýtať. Mal tam vtedy nejakú tlačovku. Opýtal sa ma, ako je to s tým stíhaním, lebo SIS to môže v očiach zahraničných partnerov poškodiť,“ opisoval Gajdoš.

Kaliňák si viac vecí nepamätá

„Ja som sa nič také nepýtal,“ povedal na to Kaliňák. Vraj ani nevedel, že stíhanie sa týka podozrenia, že bývalý šéf kontarozviedky SIS Ľubomír Arpáš predal celú Gorilu finančnej skupine Penta.

„Čítal som Gorilu, ale toto si nepamätám, pamätám si, ako pán Lipšic bol vďaka kupovaniu poslancov ministrom spravodlivosti, pamätám si, že ovplyvňovali všetky privatizácie, toto neviem, ale to nie je podstatné pre samotnú Gorilu,“ tvrdí Kaliňák. Práve toto je však konanie, v ktorom sa aj podľa Gajdoša dá skúmať autenticita spisu, lebo sa neskúma jeho obsah, iba to, že Arpáš s ním mal obchodovať.

„Čo sa týka SIS, bol som pobúrený a som pobúrený aj dnes z toho, že pod rúškom detskej pornografie bola urobená domová prehliadka u jedného z vysokých príslušníkov SIS. Tak sa postupovalo v 90. rokoch v tajnej službe, demokratická polícia by si mala nájsť lepšie dôvody, to sú vždy veci, ktoré sú problematické aj vo vzťahu k zahraničiu,“ tvrdí Kaliňák.

Na prísľub osobného príspevku pre členov policajného tímu Gorila sa minister nepamätá a hovorí, že všetky návrhy, ktoré sa dostali k nemu na stôl a týkali sa tímu, schválil. Gajdoš predložil svoje návrhy policajnému prezidentovi Tiborovi Gašparovi a je možné, že on ich už Kaliňákovi neposunul. Gašpar v stredu na otázky neodpovedal.

Video: Kaliňák o vyšetrovateľovi Gajdošovi: Zhadzuje svoju neschopnosť na cudzích ľudí
autorka: Martina Koník

Kaliňák sa nepamätá ani na to, že Gajdoš mu telefonoval a chcel sa s ním stretnúť z dôvodu konfliktu, ktorý mal s dozorovým prokurátorom Dušanom Kováčikom a policajným prezidentom Tiborom Gašparom. Obaja Gajdošovi vyčítali, že si dovolil požiadať prezidenta Andreja Kisku o zbavenie mlčanlivosti riaditeľa SIS a ich o tom neinformoval.

„Bola to už dosť vyostrená situácia. Vtedy som kontaktoval ministra Kaliňáka, pretože keď sme s ním ako tím mali prvú poradu v roku 2012, povedal, že ak ktokoľvek z tímu bude mať čokoľvek, môže ísť priamo za ním,“ povedal Gajdoš.

Kaliňákovi zavolal, ten bol akurát v Abú Zabí. „Dal mi konkrétny termín na stretnutie s tým, že sa mu mám predtým ešte ozvať, že si to potvrdíme. Telefonoval som mu, nezdvihol to a už sa mi neozval. Mal odo mňa aj SMS správu. Ak by to aj v tom čase nepostrehol, s odstupom času si zrejme mohol spomenúť, že od neho vedúci tímu Gorila niečo chcel. Nemyslím si, že to uniklo jeho pozornosti,“ povedal Gajdoš.

Kaliňák vytiahol mobil a novinárom ukázal, že má na ňom 1065 SMS správ, na ktoré nestihol odpovedať. „Ja si toto nepamätám, ja som sa nikdy nehral na to, že by som zastával nejakú funkciu.“ Kaliňák povedal, že toto sú „detské výhovorky“.

„Viete, čo je 51-tisíc zamestnancov?“ pýta sa Kaliňák.

Kaliňák: Gajdoš utiekol od zodpovednosti, hádže špinu

Tím Gorila podľa Kaliňáka urobil veľa práce, „ale málo efektívnej“.

„Pán Gajdoš po štyroch rokoch, keď nevzniesol proti nikomu zásadnému obvinenie, utiekol zo zodpovednosti, takýmito typmi vyjadrení predovšetkým hádže špinu sám na seba, nikdy sa nesťažoval, všetko bolo v poriadku, všetci mu vyšli v ústrety, viac ako 100-tisíc eur bolo vyplatených na odmenách,“ tvrdil ešte minister. Podľa neho Gajdoš mal podať trestné oznámenie, ak mal pocit, že mu niekto zasahuje do práce. „Keďže to neurobil, tak si myslím, že to súvisí s tým, že sa snaží vyhovoriť, prečo bol za štyri roky taký neúspešný, lebo to je neúspech, to si povedzme na rovinu,“ povedal Kaliňák. Obvinenie Pavla Ruska v Gorile bolo podľa Kaliňáka „na politickú objednávku“.

Po Gajdošovom oznámení, že odchádza do civilu, podal také oznámenie Gašpar.

„To je už asi desiaty vyšetrovateľ, ktorý je spriaznený so slovenskými novinármi, ale keď sa ho opýtate, či ho niekto ovplyvnil, tak maximálne veta, na akú sa odhodlá, je, že necítil dostatočnú podporu od svojich nadriadených,“ tvrdí Kaliňák a odvoláva sa na svoj nedávny osobný rozhovor s Gajdošom, kde mu odchádzajúci šéf policajného tímu povedal, že z policajného prezídia mu nikto nerobil komplikácie.

Kaliňák počas brífingu tvrdil, že rozhovor s Gajdošom nečítal, aj keď jeho vyjadrenia tomu nenasvedčovali. „Dajte nám 24 hodín, rozhovor s bývalým policajtom nie je vec na tlačovku,“ povedal ešte.

„Koľko rokov bol ten človek vyšetrovateľ, keď hovoríte, že bol elitný? Vidíte, už je to nepríjemná otázka pre vás,“ tvrdil tiež.

Minister hovorí, že o tom, že sa potvrdili finančné toky od Penty politikom, vedel roky. „To, čo tvrdia, že vedeli o finančných tokoch, to vieme všetci päť rokov, ako Penta posiela peniaze na niektoré firmy, a čo sme s tým spravili za päť rokov? To bolo prvé, čo som počul, keď som sa prvýkrát stretol s vyšetrovacím tímom,“ povedal ešte Kaliňák.

Video: Ako Kaliňák zakázal Gajdošovi prísť pred poslancov
autorka: Martina Koník

Kauza Gorila

Teraz najčítanejšie