Denník N

Gréci splatili 310 miliónov, vyše miliardy musia nájsť do konca marca

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

Atény tak musia MMF vyplatiť ešte takmer 1,2 miliardy eur, pričom by tak mali urobiť v najbližších dvoch týždňoch.

Grécko dnes splatilo Medzinárodnému menovému fondu 310 miliónov eur z úveru 1,5 miliardy eur, ktorý musí splatiť v tomto mesiaci. Informovala o tom agentúra Reuters.

Atény tak musia MMF vyplatiť ešte takmer 1,2 miliardy eur, pričom by tak mali urobiť v najbližších dvoch týždňoch. Ďalšie splátky sú podľa Reuters stanovené na 13. marca, 16. a nakoniec 20. marca.

Ekonomická situácia Grécka sa pritom rýchlo zhoršuje. „Je nevyhnutné, aby schôdzka ministrov financií eurozóny, ktorá sa uskutoční v pondelok 9. marca, dopadla pre Grécko dobre“, povedal guvernér Gréckej národnej banky Jannis Sturnaras

Ministri financií by v pondelok mali zhodnotiť, aký pokrok Grécko urobilo od 23. februára, keď zaslalo Euroskupine zoznam plánovaných reforiem. Práve dnes grécke ministerstvo financií poslalo do Bruselu ich aktualizovaný zoznam.

Grécko nutne potrebuje od medzinárodných veriteľov ďalšie peniaze, keďže Európska centrálna banka (ECB) oznámila, že Atény sa nemôžu spoliehať na to, že im zvýši limit na emisiu krátkodobých cenných papierov, prostredníctvom ktorých sa Grécko financuje. Tsipras však na tom trvá a ako povedal pre dnešné vydanie nemeckého týždenníka Der Spiegel, ak ECB bude proti, ponesie za to zodpovednosť.

„Opäť tu budeme mať taký thriller, akého sme boli svedkami pred 20. februárom,“ povedal pre Der Spiegel, čím poukázal na deň, keď sa Grécko nakoniec dohodlo s partnermi v eurozóne na predĺžení záchranného programu o štyri mesiace.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Dnes na dennike.sk

Ekonomika, Svet

Teraz najčítanejšie