Denník N

Testovali sme štátny dopravný servis. Vybrali sme 20 dôvodov, prečo je miestami nepoužiteľný

Systém je pomalý, má viacero vážnych chýb a konkurencii sa nevyrovná. Sľubuje veľa, ale nič nerobí poriadne.

„Chceme, aby tento systém fungoval lepšie a bol prehľadnejší ako ostatné systémy,“ povedal minister dopravy Árpád Érsek (Most-Híd) o nových štátnych mapách dopravy. V tomto segmente je veľmi veľká konkurencia, takže sú to celkom odvážne slová. Ale v poriadku, vysoké ambície treba mať. Najmä ak celý systém stál 14,2 milióna eur z peňazí daňových poplatníkov.

Aplikáciu O doprave a web odoprave.info sme podrobnejšie otestovali. Keď sme nový systém prvýkrát skúšali, na niektorých telefónoch nefungoval. Na staršom iPhone sme sa nedostali ďalej ako po licenčné podmienky, pri telefóne s Androidom zasa mal problém nájsť GPS signál. Na novom iPhone fungoval.

Systém má mnoho nedostatkov. Vybrali sme 20 vecí, ktoré nás zaujali, nepotešili alebo pobavili.

1. Privítanie? Nekoná sa

Keď prvýkrát spustíte mobilnú aplikáciu O doprave, vyskočí na vás takmer 9000 znakov licenčných podmienok. Človek by dúfal v krajšie privítanie. O čo lepší prvý dojem by aplikácia urobila, keby pri prvom spustení vypísala niečo v štýle „Dobrý deň, vítame vás v aplikácii O doprave, ktorá… Prajeme vám príjemné používanie a čo najmenej problémov na cestách.“ Licenčné podmienky mohli byť pokojne až krokom číslo dva.

Porovnanie, ako užívateľa privíta aplikácia O doprave (Vľavo) a Waze.
Porovnanie, ako užívateľa privíta aplikácia O doprave (Vľavo) a Waze.

2. Bez GPS ani krok

Aplikáciu sme podrobnejšie testovali na dvoch Android zariadeniach – na mobile a na tablete. Na mobile nás privítala hláška „strata gps signálu“. Keby to znamenalo len to, že nás systém nevie presne lokalizovať, bolo by všetko v poriadku. Bez GPS však nemôžeme vyhľadať trasu, nahlásiť udalosť a na mape nevidíme ani informácie o dopravnej situácii. Teda veci, ktoré môžete na webe odoprave.info robiť aj zo stolového počítača, na mobile bez dobrého signálu GPS neurobíte vôbec. Nevedno prečo.

Vľavo mobil bez GPS signálu, vpravo tablet so signálom, hoci nás lokalizuje úplne inde, ako v skutočnosti sme. Na mobile nemáme informácie o žiadnych problémoch s dopravou, na tablete upozornenia vidíme.
Vľavo mobil bez GPS signálu, vpravo tablet so signálom, hoci nás lokalizuje úplne inde, ako v skutočnosti sme. Na mobile nevidíme informácie o problémoch s dopravou, na tablete upozornenia vidíme.

3. Tajomné lineárne zobrazenie

Bez GPS máme teda obmedzenú funkcionalitu. Na hlavnej stránke aplikácie môžeme kliknúť len na menu a akési lineárne zobrazenia. To je pomerne tajomný názov a nie každý hneď vie, čo môže po kliknutí očakávať. Na webe sa rovnaká položka nazýva Hlavné ťahy, čo je rozhodne lepšia voľba. Systém používa nezrozumiteľný jazyk aj na iných miestach. Policajnú hliadku napríklad označuje ako „činnosť orgánov a úradov“.


3

4. Lineárne zobrazenia 2

Keď začneme skúmať tajomné lineárne zobrazenia podrobnejšie, nájdeme informácie o 0 až 10-sekundových oneskoreniach na niekoľkokilometrových úsekoch. Potom – úplnou náhodou – zistíme, že kliknutím na niektorý z úsekov sa položky prefarbia na čierno a zobrazia sa ikonky, vďaka ktorým sa môžeme dostať k informáciám o policajných kontrolách a k snímkam z kamier. Užitočné, ale neintuitívne skryté.


4

5. Lineárne zobrazenia 3

Chceli sme vidieť, ako lineárne zobrazenie vyzerá na webe. „Pri plánovaní trasy a zastávok môžete využiť pohľad na zjednodušené 2D zobrazenie cestných úsekov, ktoré prehľadne zachytáva všetky dopravné udalosti na trase,“ tvrdia autori systému. Použitie slovíčka „prehľadne“ nám však príde trochu odvážne.


5

6. Pomalé mapy

Akákoľvek práca s mapou sa dá charakterizovať slovami: priblíženie/oddialenie – biela obrazovka – čakanie. Mapy sú jednoducho pomalé a práca s nimi si vyžaduje dávku trpezlivosti. Problém pritom nie je s rýchlosťou internetu, rovnaké správanie je aj na rýchlej wifi. Testovali sme to dokonca aj po polnoci, keď aplikáciu určite nevyužívalo toľko ľudí ako v priebehu dňa – rýchlosť máp nebola viditeľne lepšia. Podľa nástroja PageSpeed od Googlu má web odoprave.info na počítači 12 zo 100 bodov, na mobile len 6 zo 100.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie