Newsfilter N: Vyšetrovanie Gorily je kauza prvej, druhej a tretej Ficovej vlády

Šéf tímu Gorila sa rozlúčil dvomi interview, opozícia chce hlavu Plavčana, Smer sľuboval kontrolovať ľudí na péenke + FB status, zaujímavé texty a citát dňa.

Prosím, potvrďte, ak chcete dostávať čerstvý newsfilter na e-mail.

Zadaním e-mailu súhlasíte s podmienkami.

Tri správy dňa vybral a skomentoval zástupca šéfredaktora Konštantín Čikovský
Šéf vyšetrovateľov Gorily na záver porozprával o vzťahoch s Kaliňákom a Kováčikom
Vyšetrovateľ tímu Gorila Marek Gajdoš poskytol rozhovor Denníku NAktualitám. „Dozorový prokurátor, niektorí z mojich nadriadených, niektorí z kolegov. Tiež mal na to vplyv prístup niektorých inštitúcií k našim žiadostiam, ich neochota spolupracovať,“ povedal Gajdoš na otázku, kto sú osoby, ktoré majú vplyv na jeho odchod do civilu.

Hovoril aj o tom, ako sa ho minister vnútra Robert Kaliňák pýtal, či je nevyhnutné začať stíhanie v kauze, ktorá sa dotýka Slovenskej informačnej služby. Kaliňák mal Gajdošovi navrhnúť zvýšenie osobných príplatkov pre členov tímu, ale nikdy ich neschválil. „Ja som sa nič také nepýtal,“ povedal na to Kaliňák. Gajdoša označil za neschopného policajta, ktorý nemá výsledky.

Pri príležitosti dňa, keď sa s policajnou kariérou dvoma rozhovormi rozlúčil šéf vyšetrovateľov tímu Gorila, si len sucho pripomeňme, kedy sa Gorila stala a kto bol pri moci, keď sa akože vyšetrovala.

– Do leta 2006: V byte nahrávala scénky zo života politikov a podnikateľov SIS, ktorú kontroloval nominant druhej Dzurindovej vlády Pittner.

– 2006 až 2010: Kontroloval políciu Robert Kaliňák a SIS nominant Roberta Fica Jozef Magala. Smer mal v tom čase teda k dispozícii všetko, čo potreboval na vyšetrenie.

– December 2011: Spis Gorila niekto na konci Radičovej vlády po mesiacoch, keď koloval medzi novinármi a politikmi, zavesil na web.

– 2012 až 2016: Bol minister vnútra Kaliňák a šéf SIS bol ďalší nominant Smeru Roberta Fica, Ján Valko.

– Január 2017: Odchádzajúci šéf tímu Gorila rozpráva o príčinách nezdarov svojich ľudí a naďalej trvá debata, kto môže za to, že najväčší slovenský ponovembrový škandál nie je ani poriadne vyšetrený.

Penta a jej agenti sa určite snažili dosť, aj špeciálny prokurátor Kováčik zrejme pomohol, aj SIS sa bránila, no vecne ťažko nájsť hlavného vinníka.

Politicky niet o čom diskutovať. Nevyšetrenie Gorily je kauza prvej, druhej a tretej vlády Roberta Fica a Roberta Kaliňáka. Otázka je len, či v tom bolo viac neschopnosti, alebo zámeru.


OĽaNO žiada odvolať Plavčana
Minister školstva Peter Plavčan (nom. SNS) nevidí vlastné zlyhanie v kauze nezaplatených prístupov do svetových vedeckých databáz. Vysvetlení má poruke dosť, najnovšie je problém aj v tom, že väčšina vysokých škôl je v Bratislave.

„Projekt mohol byť už dávnejšie schválený, len päťdesiat percent prístupov z databáz je Bratislavský kraj, je to rovnaký problém ako pri iných projektoch, Bratislava má špecifické postavenie pri čerpaní eurofondov,“ povedal Plavčan s tým, že nikto podľa neho nič nepodcenil.

Opozícia ho aj tak žiada odvolať. „Dnes má Robert Fico šancu, aby korunovaného diletanta zo svojej vlády vyhodil a dal mu hodinovú výpoveď. Tento diletant je minister Plavčan, nominant Andreja Danka, ktorý spáchal tento zločin na slovenskej vede,“ povedal líder hnutia Igor Matovič.

Predstavte si, ako sa musel cítiť Robert Kaliňák, keď sa dozvedel, že poslanci opozície žiadajú odvolať ministra školstva, lebo vedci sa nevedia nalogovať do PDF formátov s vedeckými článkami. Možno doteraz gúľa očami a hundre si, že tomuto svetu on už nerozumie.

Celá koalícia, Smer, Most-Híd a SNS, je na vine, že už pri svojom vzniku vymenovala za ministra školstva takého „nulu“, že aj po jeho obrovskom zlyhaní je vlastne každému jedno, či ho bude ďalej voziť do roboty ministerský šofér, alebo ho zvezie žena svojím služobným zo Slávie Capital.

Napriek tomu je povinnosťou opozície žiadať, aby minister, za ktorého úradovania štát exemplárne ponížil vlastných vedcov, odstúpil. Lebo ak neschopnosť začneme považov

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |