Denník N

Parlamentná kríza v Poľsku sa prehlbuje. Kontroverzne prijatý rozpočet schválil Senát, ľudia protestujú pred parlamentom

Opoziční poslanci v prázdnej sále parlamentu vo štvrtok. Foto - tasr/ap
Opoziční poslanci v prázdnej sále parlamentu vo štvrtok. Foto – tasr/ap

V stredu sa mala začať nová schôdza Sejmu, dolnej komory poľského parlamentu, a zároveň zasadnutie Senátu. Senát zasadol a mimo iného schválil zákon o rozpočte, ktorý bol v Sejme prijatý za pochybných okolností. Opozícia však tvrdí, že zákon o rozpočte v Sejme prijatý nebol a Senát o ňom hlasovať nemôže.

Parlamentná kríza v Poľsku sa začala 16. decembra, keď maršálek Sejmu Marek Kuchcinski vykázal zo zasadnutia opozičného poslanca Michala Szczerbu. Dôvodom bolo, že si k rečníckemu pultu priniesol papier s nápisom „slobodné médiá“ a následne na adresu maršálka vtipkoval.

Poslanec Občianskej platformy výzvu maršálka, aby nápis z pultu stiahol, poslúchol. Svoj prejav však začal ironickými slovami „Vážený pán maršálek, … milovaný“. Vykázanie populárneho opozičného poslanca bolo v tomto kontexte veľmi prísne, čo pobúrilo ostatných opozičných poslancov.

Nápis „slobodné médiá“ súvisel s tým, že sa v tom čase v Sejme diskutovalo o obmedzení prístupu novinárov do parlamentu, ktoré navrhlo vedenie parlamentu, teda príslušníci strany Právo a spravodlivosť, ktorá dlhodobo novinárom zhoršuje podmienky.

Opoziční poslanci zareagovali na vyhodenie poslanca Szczerbu okupovaním rečníckeho pultu, čím sa im úspešne darilo blokovať rokovanie Sejmu, na ktorom sa mal okrem iného schvaľovať rozpočet. Maršálek Kuchcinski však po chvíli urobil nečakaný krok. Rokovanie prerušil a následne ho zvolal do inej miestnosti – tzv. Stĺpovej sály.

V 460-člennom Sejme vznikol chaos. Stalo sa tak vôbec prvýkrát v histórii novodobého poľského parlamentarizmu, že Sejm zasadal inde ako v hlavnej sále.

Do Stĺpovej sály sa však nedostali všetci poslanci, predovšetkým tí opoziční. Do miestnosti nepustili ani médiá a online prenos zabezpečovaný kanceláriou Sejmu bol v zlej kvalite a bez zvuku. Opozícii nebolo povolené vznášať procedurálne ani pozmeňovacie návrhy. Rokovanie sa pretiahlo až do noci a pred parlamentom sa začali zhromažďovať protestujúci ľudia. Protestovalo sa celý víkend.

V týchto podmienkach bol prijatý jeden z najdôležitejších zákonov roka, zákon o rozpočte. Keďže v Stĺpovej sále nie sú hlasovacie zariadenia, hlasovalo sa dvíhaním rúk. To je však pri 460-člennom orgáne pomerne problematické.

Ruky počítali poverení vládni poslanci. Opozícia však tvrdí, že rokovanie v týchto podmienkach nebolo legálne, a pochybuje aj o tom, že bolo splnené kvórum pre uznášaniaschopnosť Sejmu, pretože mnoho poslancov sa do sály nevedelo dostať.

Protestujúci dav medzitým obkľúčil parlament a z budovy nechcel pustiť vládnych poslancov. Tí – vrátanie premiérky Beaty Szydłovej – opustili budovu parlamentu až o tretej nadránom za násilnej pomoci polície.

V reakcii na situáciu sa opoziční poslanci rozhodli protestne okupovať hlavnú sálu Sejmu. Na sále sa striedajú po službách a sedia tam nepretržite od problematického piatka, nevynímajúc Vianoce či Silvester.

Televízia TVN na základe analýzy rôznych videozáznamov, ktoré v tú noc vznikli, zistila, že počty hlasov nesedia so zápisnicou zo schôdze. Taktiež sa zistilo, že v Stĺpovej sále sa nachádzali aj osoby, ktoré neboli poslancami.

Objavili sa aj záznamy, ktoré usvedčovali niektorých vládnych poslancov z dodatočného zapisovania sa na prezenčnú listinu. Tieto podozrenia vyvolali ešte väčšie pochybnosti o tom, či bol rozpočet Sejmom naozaj prijatý.

V stredu 11. januára sa mala začať nová schôdza Sejmu a zároveň Senátu. Opozícia však tvrdí, že posledné rokovanie Sejmu sa neskončilo, pretože zasadnutie v Stĺpovej sále považujú za nelegálne, a tak sa nové rokovanie nemôže začať.

Tvrdia, že stále beží 33. schôdza. Poslanec Szczerba, ktorý bol z poslednej schôdze vykázaný, umiestnil na Twitter fotografiu nefunkčného hlasovacieho zariadenia, čo podľa neho dokazuje, že je z rokovania vykázaný, teda beží stále 33. schôdza.

Opoziční poslanci začali znovu svojimi telami blokovať rečnícky pult, aby zabránili otvoreniu novej schôdze. Novinári medzitým zistili, že Stĺpová sála je už pripravená na rokovanie, ak by sa v hlavnej sále pre obštrukcie opozície nedarilo schôdzu viesť.

Poriadok a bezpečnosť v parlamente štandardne zabezpečuje parlamentná stráž. Maršálek Sejmu však v stredu splnomocnil Úrad na ochranu vlády vykonávaním svojej činnosti aj na pôde Sejmu.

Opozícia, ktorá svojimi telami blokovala rečnícky pult, má podozrenie, že maršálek Kuchcinski chce príslušníkov úradu využiť na násilné uvoľnenie pultu.

Kuchcinski novú schôdzu nakoniec otvoril aj napriek zablokovanému rečníckemu pultu. Učinil tak až po šiestej hodine, hoci schôdza bola naplánovaná na 12:00. Vyhlásil minútu ticha za zosnulých poslancov a schôdzu prerušil do štvrtka.

 

Medzitým sa začala schôdza Senátu, na ktorej sa prijal zákon o rozpočte. Podľa opozície sa o ňom v Senáte vôbec hlasovať nemalo, pretože nebol zákonne prijatý Sejmom. Senátori Občianskej platformy počas hlasovania protestne vytiahli karty zo svojich hlasovacích zariadení.

Opozičná Občianska platforma vo štvrtok ráno ukončila blokádu rečníckeho pultu. Poslancom, ktorí blokujú rečnícky pult, hrozí podľa poľského práva vysoká finančná pokuta alebo trest odňatia slobody až na desať rokov.

Opoziční poslanci si uvedomili, že prijatie rozpočtu už parlamentnou cestou nezvrátia, a tak sa rozhodli neriskovať tresty. Navrhli odvolať maršálka Sejmu Mareka Kuchcinského. 34. schôdza, ktorú maršálek Sejmu v stredu otvoril, ale pre trvajúci krízu hneď prerušil, mala vo štvrtok pokračovať, Kuchcinski ju však znovu prerušil až do 25. januára.

Vládna strana Právo a spravodlivosť si rozpočet na rok 2017 nakoniec presadila, ale veľmi kontroverzným spôsobom. Opozícii neostáva nič iné, len sa obrátiť na ústavný súd. Ten však vláda Práva a spravodlivosti svojou politikou už skôr paralyzovala. Šanca, že by ústavný súd bol schopný zvrátiť spôsob prijatia rozpočtu, je tak minimálna.

Pred parlamentom sa znova protestuje. Protest už tradične zvolalo mimoparlamentné opozičné hnutie Výbor na ochranu demokracie. Hnutie vzniklo po tom, čo vláda paralyzovala ústavný súd. Založili ho poľskí umelci a intelektuáli, ktorí sa okrem iných inšpirovali aj Václavom Havlom. Hnutie pravidelne organizuje masívne demonštrácie.

Niektorí odborníci tvrdia, že kontroverzne a s pochybnosťami prijatý rozpočet môže Poľsku spôsobiť mnoho problémov, predovšetkým vo vzťahu k medzinárodným finančným a menovým inštitúciám. Mohlo by to tiež zhoršiť rating Poľska na finančných trhoch.

Rozpočet na rok 2017 sa po obsahovej stránke stal pre opozíciu problematický pre program 500+. Podľa tohto programu by rodičia mali na druhé a každé ďalšie dieťa dostávať až do 18 rokov 500 zlotých mesačne (približne 120 eur).

Podľa opozície je program finančne neudržateľný. Konzervatívna vláda ním však sleduje zvyšovanie pôrodnosti v Poľsku a naplňovanie predstavy o tradičnej mnohodetnej poľskej rodine.

Kaczyńského Poľsko

Svet

Teraz najčítanejšie