Denník N

Kedy, ak nie teraz? Všetko, čo treba vedieť o rozdelenom Cypre, vysvetľuje slovenská expertka

Prvá dobrá správa roku 2017 môže prísť zo Ženevy, kde sa začali nádejné rozhovory o zjednotení rozdeleného cyperského ostrova.

Ak to teraz nevyjde, pre mladšie generácie, ktoré nezažili nerozdelený ostrov, bude nájsť spoločnú reč ešte ťažšie, rozpráva Slovenka Sylvia Tiryaki o cyperskom probléme, ktorému sa venuje 15 rokov. Okrem iného vypracovala právnu analýzu pre mierové riešenie plánu bývalého generálneho tajomníka OSN Kofi Annana, o ktorom hlasovali obyvatelia v referende v roku 2004.

Je nejaká šanca, aby tieto rozhovory v Ženeve uspeli?

To by bola viac než príjemná správa. Priznám sa však, že ako niekto, kto sa cyperskej otázke venuje už takmer 15 rokov, očakávala som jednoduchší priebeh rokovaní, ktoré sa začali sľubne v roku 2015. Z osobnej skúsenosti môžem povedať, že obaja lídri mali skutočný záujem na vyriešení konfliktu. Rovnako obaja hlavní vyjednávači sú veľmi schopní a pozitívne naklonení riešeniu cyperskej otázky. Preto, ak som aj možno neočakávala úplný „break-through“, rátala som s väčšou konvergenciou záujmov.

Čo to podľa vás brzdí, aby nastal „zlom“?

Podľa toho, čo grécka tlač „prezradila“, ostáva ešte stále viac než 20 bodov, v ktorých sa nedohodli na usporiadaní. Je možné takmer s určitosťou predpokladať, že aspoň niektoré z nich sa týkajú zásadných otázok. Ďalší nie veľmi priaznivý signál je, že pozícia garantov (Veľkej Británie, Grécka a Turecka) v rokovaniach je podcenená. Ak sa nič podstatné neudeje v najbližšom čase, tak garanti na rokovaniach budú zastúpení iba na úrovni ministrov zahraničných vecí. Dúfajme však, že toto všetko neovplyvní pozitívny záver, ktorý potrebujeme ako soľ.

V porovnaní s inými medzinárodnými spormi ide o veľmi komplikovaný prípad?

Cyperský konflikt je na rozdiel od ostatných konfliktov v regióne konfliktom zmrazeným. Zmrazené konflikty majú svoje výhody aj nevýhody. Na jednej strane by to malo byť oveľa jednoduchšie vyriešiť tento cyperský konflikt. V skratke povedané, neexistuje tam žiadna skutočná konfrontácia alebo nevraživosť. Strany poznajú svoje vzájomné pozície naspamäť a takpovediac po desaťročiach vyjednávania už ich ani nič na protistrane nemôže prekvapiť. Avšak, zároveň platí, že ako jedna generácia vyjednávačov a obyvateľov strieda druhú, ľudia už aj zabudli na skutočnú príčinu konfliktu. Mladé generácie sú vychované nacionalistickými príbehmi. Takže napriek všetkým snahám konflikt vyriešiť, skutočná ochota prispôsobiť sa nutnému kompromisu pravdepodobne veľmi vysoká nie je ani v jednej komunite. A bohužiaľ, pravda je taká, že kompromis je jediné možné riešenie.

Ako vypukol cyperský konflikt?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie