Denník N

Počuli ste o San Escobare? Poľský minister zahraničia vymyslel nový štát a ľudia ho hneď vysmiali

Poľský minister zahraničných vecí a vlajka štátu, ktorý vymyslel. Foto – TASR/AP a FB San Escobaru
Poľský minister zahraničných vecí a vlajka štátu, ktorý vymyslel. Foto – TASR/AP a FB San Escobaru

Poľský minister Witold Waszczykowski loboval za miesto v Bezpečnostnej rade OSN. Vymyslel si pritom štát, ktorý v skutočnosti neexistuje.

Stredoamerická exotická krajina s peknými plážami, lacným jedlom a s drogovým barónom, ktorý ju terorizuje, no ľudia ho aj tak milujú.

Tak by mohol vyzerať San Escobar, ak by naozaj existoval. Lenže neexistuje, hoci poľský minister zahraničných vecí Witold Waszczykowski tvrdí, že sa stretol s jeho politickými predstaviteľmi a loboval u nich za miesto v Bezpečnostnej rade OSN.

Waszczykowského si za to hneď podali na sociálnych sieťach, kde vznikol aj oficiálny účet krajiny. Na Twitteri sa objavila jeho vlajka a ľudia začali pridávať fotky z dovolenky v San Escobare, účet vznikol aj na Facebooku a San Escobar už má aj vlastné heslo vo Wikipédii.

Vymyslený štát zvaľuje na únavu

Poľsko by chcelo byť v rokoch 2018-2019 nestálym členom Bezpečnostnej rady OSN. Podobne ako slovenský minister zahraničných vecí, keď sa uchádzal o post generálneho tajomníka OSN, sa tak jeho poľský kolega vybral lobovať a stretáva sa aj s predstaviteľmi krajín, s ktorými majú Poliaci len veľmi obmedzené vzťahy.

Waszczykowski spomenul, že sa v New Yorku, kde sídli OSN, rozprával s predstaviteľmi takmer 20 štátov, vrátane takých, s ktorými sa poľský zástupca „stretol prvýkrát v histórii poľskej diplomacie – napríklad aj so zástupcami Belize alebo San Escobaru“.

Na Twitteri hneď vznikol „oficiálny účet“ San Escobaru. Píše sa na ňom aj to, že „San Escobar plne podporuje kandidatúru Poľska do Bezpečnostnej rady“ a že v krajine začali poľskému ministrovi stavať veľkú sochu a od poľského výrobcu vlakov si objednali 99 vagónov.

Poľský minister zahraničných vecí chybu po stretnutiach s predstaviteľmi vyše 20 štátov 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie