Denník N

Gašpar: Gajdoš je klamár a zbabelec, osobné príplatky som tímu zvýšil

Bývalý policajný prezident Tibor Gašpar a exminister vnútra Robert Kaliňák. Foto – TASR
Bývalý policajný prezident Tibor Gašpar a exminister vnútra Robert Kaliňák. Foto – TASR

Policajný prezident hovorí o bývalom šéfovi tímu Gorila ako o neschopnom policajtovi. S tým, že korupcia sa spätne ťažko dokazuje, súhlasí.

Klamár, zbabelec, neskúsený policajt. Policajný prezident Tibor Gašpar zvolal vo štvrtok tlačovú besedu, na ktorej opísal bývalého šéfa tímu Gorila Mareka Gajdoša ako niekoho, kto by takýto tím viesť nemal.

Gašpar reagoval na rozhovory, ktoré Gajdoš poskytol Denníku N a portálu Aktuality. „Minimálne niekoľkokrát porušil mlčanlivosť,“ povedal Gašpar.

Video: Tlačová beseda policajného prezidenta, kde zaútočil na Gajdoša
autorka: Martina Koník

„Po 23 mesiacoch samostatnej vyšetrovateľskej praxe sa stal šéfom tímu Gorila. Z policajta obvodného oddelenia sa stal policajtom celorepublikového útvaru, preskočil okresnú úroveň, krajskú úroveň a išiel pracovať priamo na tento útvar. Predtým nevyšetroval ani jeden trestný čin korupcie a už vôbec nie závažnú ekonomickú činnosť, nikdy neriadil ani menšiu skupinu policajtov,“ hovoril o Gajdošovi Gašpar a citoval Toma Nicholsona z roku 2012, ktorý sa vtedy vyjadril, že vzhľadom na to, kto je šéfom tímu, sa vyšetrovanie môže skončiť ako fraška.

Citlivá nominácia a koniec skúseného garanta tímu

Prečo bol šéfom tímu niekto, kto na to podľa Gašpara nemá, a prečo ho nevymenil? „Viete si predstaviť, keby som ho vymenil, ako by ste to vy odinterpretovali? Ako ďalší pokus o zmarenie vyšetrovania. Bol to nominant, ktorého vybral minister Lipšic, a bolo to výnimočne citlivé,“ povedal Gašpar. „Tím tvorí viac než 20 ľudí, je tam veľa schopných ľudí, stojím za nimi a budem ich presviedčať, aby prišli svoje výsledky odinterpretovať.“

Tím mal na začiatku garanta – skúseného policajta a zástupcu predchodcu NAKA Rudolfa Cádru. Gašpar ho po nástupe do funkcie odvolal a ponúkol mu radovú funkciu, hoci garantom tímu zostal. Cádra potom odišiel do civilu.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Kauza Gorila

Teraz najčítanejšie