Denník N

Gašpar: Gajdoš je klamár a zbabelec, osobné príplatky som tímu zvýšil

Bývalý policajný prezident Tibor Gašpar a exminister vnútra Robert Kaliňák. Foto – TASR
Bývalý policajný prezident Tibor Gašpar a exminister vnútra Robert Kaliňák. Foto – TASR

Policajný prezident hovorí o bývalom šéfovi tímu Gorila ako o neschopnom policajtovi. S tým, že korupcia sa spätne ťažko dokazuje, súhlasí.

Klamár, zbabelec, neskúsený policajt. Policajný prezident Tibor Gašpar zvolal vo štvrtok tlačovú besedu, na ktorej opísal bývalého šéfa tímu Gorila Mareka Gajdoša ako niekoho, kto by takýto tím viesť nemal.

Gašpar reagoval na rozhovory, ktoré Gajdoš poskytol Denníku N a portálu Aktuality. „Minimálne niekoľkokrát porušil mlčanlivosť,“ povedal Gašpar.

Video: Tlačová beseda policajného prezidenta, kde zaútočil na Gajdoša
autorka: Martina Koník

„Po 23 mesiacoch samostatnej vyšetrovateľskej praxe sa stal šéfom tímu Gorila. Z policajta obvodného oddelenia sa stal policajtom celorepublikového útvaru, preskočil okresnú úroveň, krajskú úroveň a išiel pracovať priamo na tento útvar. Predtým nevyšetroval ani jeden trestný čin korupcie a už vôbec nie závažnú ekonomickú činnosť, nikdy neriadil ani menšiu skupinu policajtov,“ hovoril o Gajdošovi Gašpar a citoval Toma Nicholsona z roku 2012, ktorý sa vtedy vyjadril, že vzhľadom na to, kto je šéfom tímu, sa vyšetrovanie môže skončiť ako fraška.

Citlivá nominácia a koniec skúseného garanta tímu

Prečo bol šéfom tímu niekto, kto na to podľa Gašpara nemá, a prečo ho nevymenil? „Viete si predstaviť, keby som ho vymenil, ako by ste to vy odinterpretovali? Ako ďalší pokus o zmarenie vyšetrovania. Bol to nominant, ktorého vybral minister Lipšic, a bolo to výnimočne citlivé,“ povedal Gašpar. „Tím tvorí viac než 20 ľudí, je tam veľa schopných ľudí, stojím za nimi a budem ich presviedčať, aby prišli svoje výsledky odinterpretovať.“

Tím mal na začiatku garanta – skúseného policajta a zástupcu predchodcu NAKA Rudolfa Cádru. Gašpar ho po nástupe do funkcie odvolal a ponúkol mu radovú funkciu, hoci garantom tímu zostal. Cádra potom odišiel do civilu.

„Je samozrejmé, že si každý buduje svoj tím. Rozhodne to neboli také zmeny, ako keď nastúpil pán Spišiak, a nestalo sa to, ako keď som ja ako riaditeľ Úradu boja proti korupcii bol preradený na analytika na krajskom riaditeľstve a tiež som odišiel do civilu,“ povedal Gašpar.

Zvýšený hlas si policajný prezident nepamätá

Gajdoš v rozhovore obvinil ministra vnútra Roberta Kaliňáka aj Gašpara, že mu sľúbili zvýšenie osobných príplatkov pre členov tímu, ale keď poslal návrh, nebolo to schválené. Gašpar včera na tlačovej besede ukazoval, že členom tímu zvyšoval príplatky dvakrát v roku 2014 a raz v roku 2015. Policajný prezident tvrdí, že neexistuje Gajdošov návrh, ktorý by neschválil; ukázal aj to, ako zvýšil osobné príplatky jemu.

Gajdoš je momentálne na dovolenke v zahraničí.

Gašpar Gajdošovi vyčíta, že neurobil odpočet tímu Gorila v novembri alebo decembri a namiesto toho sa „uchyľuje k náznakom v rozhovoroch“. „Stačilo na to nabrať len trochu odvahy, rozhodne by som mu do toho ako prezident nevstupoval,“ povedal Gašpar.

Policajný prezident sa tiež zastal špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika, ktorý podľa Gajdoša tímu komplikoval vyšetrovanie. „Nepochybujem, že pán Kováčik je odborník, určite dlhoročný odborník s dlhoročnou praxou, na rozdiel od pána Gajdoša, ktorý si ho dovolil kritizovať.“

Gašpar nevylúčil, že na Gajdoša zvyšoval hlas v súvislosti so spormi, ktoré mal s Kováčikom. Gašpar ani Kováčik nesúhlasili s tým, keď Gajdoš v minulosti vyhlásil, že autenticita spisu Gorila sa potvrdzuje: „Dosť razantne ma kritizoval. Pýtal sa, prečo niečo také nepoviem až na konci, keď bude vyšetrovanie skončené, že je to živá vec. Vyšetrovateľ však má právo informovať aj o prípravnom konaní,“ povedal Gajdoš.

„Čo to je dosť razantne? Kto pozná policajného prezidenta z policajného prezídia, vie, že policajný prezident nekričí. Ak mi prokurátor povie, že si nevie rady s tým, že si vyšetrovateľ neplní povinnosti, akú mám možnosť? Len reagovať,“ povedal na to Gašpar.

Ako to bolo s mlčanlivosťou šéfa SIS?

Druhý spor sa týkal toho, že Gajdoš neinformoval Kováčika o tom, že požiadal prezidenta Andreja Kisku o zbavenie mlčanlivosti riaditeľa SIS. „Volal mi o deviatej večer, zvýšeným hlasom mi hovoril, že za takéto veci boli vyšetrovatelia už stíhaní a čo si to dovoľujem, obchádzať prokurátora. Bola to už dosť vyostrená situácia,“ povedal Gajdoš o telefonáte od Gašpara.

„Udialo sa určite to, že som pána Gajdoša aj osobne, aj telefonicky žiadal, aby dodržiaval trestný poriadok. Či som to povedal slovami, ktoré používam dnes alebo vo vyššej intonácii, si nepamätám,“ povedal Gašpar.

Bývalý šéf tímu hovoril aj o tom, že sa ho Kaliňák v Gašparovej kancelárii spýtal, či je nevyhnutné začať stíhanie, ktoré sa týkalo SIS. „Na nič také si nepamätám,“ povedal Gašpar. Kaliňák povedal, že sa to nedialo.

„Neviem reagovať, či mu bolo zakázané a čo. Súhlasím, že ak má niekto koordinovať činnosť v tíme, musí mať prehľad,“ povedal Gašpar na to, či je v poriadku, že Kováčik nedovolil Gajdošovi oboznámiť sa napríklad s výsluchom bývalého agenta SIS Petra Holúbeka. „Je to otázka na Kováčika a neviem, či je to vôbec pravda,“ povedal Gašpar.

Gašpar hovorí, že mu veľmi záleží na dôveryhodnosti policajného zboru a nepáči sa mu kritika opozície, ktorej podľa neho sekundujú médiá.

Gajdoš tiež povedal, že vyšetrovatelia nechcú robiť politicky citlivé kauzy. „Často sa dejú čudné veci zo strany nadriadených a prípadne aj prokurátorov, a keď človek neposlúchne, tak je nechcený, perzekvovaný a prostredníctvom rôznych nástrojov mu je znepríjemňovaný život. Pri politicky exponovaných kauzách je jednoducho riziko, že sa na také niečo narazí.“

Gašpar to vidí inak: „Viete, prečo sa trasú? Pre to, ako sú pertraktovaní mediálne a zo strany niektorých politikov. Z toho sú vyšetrovatelia nervózni.“

Kováčik nebude nič komentovať

Opozícia zvolá v reakcii na vyjadrenia bývalého šéfa tímu Gorila mimoriadny výbor pre obranu a bezpečnosť a po ňom zváži aj mimoriadnu schôdzu parlamentu.

„Vážne podozrenia z marenia vyšetrovania kauzy Gorila, o ktorých hovoril bývalý šéf vyšetrovacieho tímu, sú bezpochyby ešte väčším škandálom ako samotná Gorila. Pokladám za nevyhnutné, aby minister vnútra Kaliňák a špeciálny prokurátor Kováčik prišli tieto podozrenia vysvetliť na mimoriadny výbor,“ povedal poslanec OĽaNO Richard Vašečka.

Video: Kaliňák: Nečítal som, neodpoviem, nepamätám sa
Autor: Martina Koník

Zvolanie výboru podporuje aj SaS: „Podľa výpovede bývalého vyšetrovateľa kauzy Gorila Mareka Gajdoša špeciálny prokurátor Dušan Kováčik systematicky sabotoval vyšetrovanie jednej z najzávažnejších káuz v dejinách novodobého Slovenska. Keď sa pozrieme na históriu Dušana Kováčika v jeho funkcii, nevidíme, že by čo i len pripravoval hoci aj menej dôležitý prípad na riadne vyšetrenie. V prípade kauzy Gorila je to ešte vypuklejšie, pretože ľudia právom očakávajú riešenie a spravodlivosť,“ povedal poslanec SaS Jozef Rajtár.

Kováčik povedal, že Gajdošove vyjadrenia nebude komentovať. „Do právoplatného skončenia veci nebude Úrad špeciálnej prokuratúry poskytovať podrobnejšie informácie ani komentovať vyjadrenia iných osôb. Po právoplatnom ukončení veci poskytne podrobné informácie vrátane vyhodnotenia výsledkov a činnosti vyšetrovacieho tímu,“ povedala hovorkyňa Jana Tökölyová.

Kauza Gorila

Teraz najčítanejšie

Foto N - Tomáš Benedikovič