Denník N

Stačí trochu dažďa či snehu a na novej dlažbe na Židovskej si môžete zlomiť nohu (+video)

Povrch dlažby akoby nemal úpravu na vlhké počasie. Foto N – Matej Dugovič
Povrch dlažby akoby nemal úpravu na vlhké počasie. Foto N – Matej Dugovič

Nová betónová dlažba pod Bratislavským hradom je mimoriadne klzká, ľudia sa šmýkajú. Radnica sľubuje nápravu.

Chodci opatrne našľapujú po novej pešej zóne v centre Bratislavy, kam už nepustia autá. Niektorí sa radšej namiesto kroku iba kĺžu, iní sa ledva udržia na nohách a takmer padajú. Stačí trochu väčšia vlhkosť a iba pár mesiacov stará betónová dlažba na Židovskej ulici pod Bratislavským hradom sa mení na klzisko aj bez ľadu.

Veľké betónové kocky sú úplne hladké a pre chodcov mimoriadne nebezpečné. Šmýkajú sa tak veľmi, že časť ľudí radšej kráča po časti ulice s neodhrnutým snehom. A aj inak veľmi klzké mačacie hlavy v okolitých uliciach sú oproti betónovemu povrchu Židovskej drsné.

Nová dlažba v Starom Meste je ako klzisko aj bez mrázu
autorka: Martina Koník

Doručuje noviny, radšej čakala niekoľko hodín

Katarína Trešťanská z Bratislavy chodí po Židovskej pravidelne každý deň, roznáša noviny. Bežne ulicou prejde už o pol ôsmej, ale v piatok radšej niekoľko hodín počkala.

„Začalo pršať, bála som sa, že spadnem. Je to tu veľmi nebezpečné. Chodia tu ráno aj mamičky s deťmi a veľmi sa im kĺžu nohy,“ hovorí Katarína. Pád na tvrdý betón sa môže skončiť odreninami aj zlomeninami.

„Zakorčuľovali sme si,“ hovoria architekti Matúš a Jozef, ktorí s partiou pravidelne chodia na Židovskú ulicu na obed. Už v júni, keď dlažbu pokladali, bolo podľa nich jasné, že sa bude šmýkať. Teraz navrhujú výmenu dlažby – nie však za mestské peniaze, ale za peniaze toho, kto to spôsobil.

Židovská ulica v tridsiatych rokoch 20. storočia. Foto - Pavol Poljak/webumenia.sk
Židovská ulica v tridsiatych rokoch 20. storočia. Foto – Pavol Poljak/webumenia.sk

Radnica problém doteraz neriešila

Na riziko sa sťažujú miestni, návštevníci aj zamestnanci okolitých firiem. Zónu aj s novou dlažbou vynovilo Staré Mesto. Obyvatelia na portáli Odkaz pre starostu radnicu upozornili na nebezpečenstvo ešte v polovici decembra, ale doteraz sa k podnetu nikto nevyjadril.

Mestská časť po otázkach Denníka N odpovedala, že situáciu budú riešiť. Zatiaľ nevedia povedať, či dlažbu v rámci reklamácie úplne vymenia alebo iba opravia. Niekedy v najbližších dňoch chcú problémy odstrániť; kedy presne, závisí aj od počasia a podmienok na technické úpravy.

Radnica v stanovisku odkázala, že za výber dlažby zodpovedal vicestarosta Ľubomír Boháč, ktorý nedávno z funkcie odišiel. Vyberali ju však za súčasného starostu Radoslava Števčíka.

Bývalý zástupca starostu Ľubomír Boháč tvrdí, že dlažba mala certifikát do exteriéru a protišmykovú úpravu s leptaným povrchom.

„Nemysleli na povrch. Mal byť drsný, prípadne kombinovaný so žulou alebo s inou dlažbou. To sa podľa mňa nedá opraviť. Dlažba je tenká, neviem, ako by sa dala zdrsniť,“ vraví architekt Antonín Beran, ktorý po ulici chodieva.

Židovská ulica na vizualizácii.
Židovská ulica na vizualizácii.

Autá vytlačili

Židovská ulica bola pôvodne dláždená, neskôr vyasfaltovaná. Ešte minulý rok po nej jazdili autá, chodci sa im často nemali veľmi kde uhnúť, chodník bol iba úzky.

Staré Mesto položenie veľkoformátovej dlažby poňalo aj ako istú súčasť spomienky na bývalé osídlenie ulice, a preto dlažba nadväzuje na obklad oporného múru a v ňom vyryté čísla bývalých domov na Židovskej, píše na blogu miestna poslankyňa Lucia Štasselová.

Ulica s novou dlažbou z okolia skôr vytŕča, prechod do priľahlých ulíc s menšími a tmavšími dlažobnými kockami je neprirodzený. Ulica je po úprave širšia, tento rok by ju radnica mala doplniť mestským mobiliárom a zeleňou.

Ako navrhovali Židovskú zmeniť architekti v projekte Mestské zásahy

Mestské zásahy Bratislava 2008: Vallo Sadovsky Architects - Rozšírenie chodníka na Židovskej ulici.
Mestské zásahy Bratislava 2008: Vallo Sadovsky Architects – Rozšírenie chodníka na Židovskej ulici.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Slovensko

Teraz najčítanejšie