Dali by ste úplatok, ak by ste potrebovali drahý liek? Drucker sľubuje poriadok v liekoch na výnimku

Štyridsať miliónov ide ročne na lieky na výnimky. Sú najmä pre vážne chorých pacientov a nemajú žiadne pravidlá. Po novom by sa na platbe drahých inovatívnych liekov mohli podieľať aj farmaceutické firmy.

Foto – TASR

Predstavte si, že ste vážne chorý. Napríklad máte rakovinu. Vyskúšali ste všetky možné liečby, ale nezabrali a váš stav sa zhoršuje. Lekár vám odporučí liek, ktorý však poisťovne bežne neuhrádzajú. Ostáva vám posledná možnosť – váš lekár musí požiadať poisťovňu o výnimku.

Ak ju dostanete, poisťovňa vám liek zaplatí a máte šancu na uzdravenie, ak nie, je to s vami zlé. Takýto liek môže stáť aj do milióna eur.

Nasleduje rozhodovanie v poisťovni, ktoré nemá pravidlá, hoci vôbec nejde o ojedinelý prípad. Ročne pri takých výnimkách poisťovne zaplatia zhruba 40 miliónov eur, čo sú štyri percentá zo všetkých verejných peňazí minutých na lieky.

Často teda závisí len od rozhodnutia jedného úradníka v poisťovni alebo od toho, či váš lekár niekoho pozná, prípadne či zavoláte do televízie alebo novín a porozprávate im svoj príbeh.

Ukazuje to aj príklad Júlia Polláka zo Šenkvíc, ktorého boj o liek priniesol v roku 2015 denník Sme. Pollákovi sa zväčšovala slezina, ak by mu praskla, zomrel by. Trpí osteomyelofibrózou, čo je ochorenie kostnej drene, z ktorej sa stáva bezcenné tkanivo. Poisťovňa mu odmietla schváliť výnimku na liek a až po mesiacoch a zverejnení príbehu mu liek odobrili a uhradili.

Nejde o ojedinelý prípad. „Situácie, keď porovnateľní pacienti s rovnakou diagnózou nemusia mať rovnaký prístup k liečbe, sa opakujú,“ napísala Transparency International v apríli 2016. Dnes je Transparency v pracovnej skupine, ktorá plánuje zmeniť zákon, aby sa lieky na výnimky minimalizovali. „Lieky niekedy nedostávajú tí, ktorí ich najviac potrebujú, ale tí, ktorí dokážu najhlasnejšie kričať,“ citovala Transparency Katarínu Fedorovú zo združenia pacientov.

„Myslím si, že predpis na výnimku produkuje úzkoprofilový tovar a korupciu,“ hovorí lekár a onkológ Štefan Korec.

O aké peniaze ide?

Minulé vedenia ministerstva zdravotníctva si problém s výnimkami nevšímali. A to aj napriek tomu, že sumy, ktoré poisťovne za lieky na výnimky platia, sa každým rokom zvyšujú.

„V roku 2015 vzrástli výdavky na lieky na výnimku o 17 percent, oproti roku 2011 vzrástli trojnásobne,“ napísal štátny Inštitút finančnej politiky pri ministerstve financií v analýze Hodnota za peniaze v zdravotníctve. Odporúča tam, aby sa štát začal výnimkami zaoberať a pripravil kritériá.

Ako to dnes funguje? Lieky, ktoré chcú byť automaticky hradené z verejného poistenia, musia pred uvedením na trh preukázať, že sú efektívne. Teda že za jeden rok kvalitného života pacienta pri liečbe týmto liekom nezaplatí štát viac ako 24- až 35-násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve (teda až zhruba 30-tisíc eur).

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |