Denník N

Lipšic nebojuje za slobodu prejavu vždy rovnako, ubral pri homosexuáloch v Rusku

Foto N – Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

Výklad slobody prejavu Daniela Lipšica je veľmi široký a mali by ju podľa neho mať aj extrémisti, kým nevyzývajú na násilie. Pred tromi rokmi napísal analýzu pre medzinárodnú neziskovku, v ktorej sa tak zásadne nezastal ruských homosexuálov.

„Myslím si, že ústava chráni aj šokujúce, aj extrémistické, aj hlúpe názory, pokiaľ nepodnecujú násilné konanie,“ zvykne hovoriť bývalý poslanec, exminister vnútra aj spravodlivosti Daniel Lipšic.

Na obhajobu svojich tvrdení dokáže byť veľmi expresívny. Ako napríklad aj v nedávnom podaní na Ústavný súd. Spolu s kolegom z advokátskej kancelárie Petrom Kubinom v Košiciach zastupuje skupinu poslancov, ktorí nesúhlasia s takzvanou protiextrémistickou novelou. V ich mene sa obáva, že od januára bude trestne stíhateľné aj vyjadrenie ako „špinavý smerák“, „zdegenerovaný saskár“ či „trápnučký fašista“.

Keď však v lete 2013 pripravoval analýzu o ruskom „zákone proti homosexuálnej propagande“ pre medzinárodnú neziskovú organizáciu Alliance Defending Freedom (ADF), s ktorou spolupracoval, takéto expresívne vyjadrenia nevolil. Zdá sa, že spolu s kolegami si viac všímali „hystériu“ zahraničných médií ako to, že by mohol zákon obmedzovať slobodu prejavu.

Proti netradičným vzťahom

V ruskej dume prešiel zákon pred tromi rokmi takmer jednohlasne. Má chrániť mládež pred ideológiou LGBTI a trestá propagovanie „netradičných sexuálnych vzťahov“. Zákon si všimli všetky renomované zahraničné médiá od denníkov až po televízie. Vyjadrovali sa k nemu aj štátnici. Vzhľadom na možné obmedzenia prejavov homosexuálov totiž mnohí športovci začali hovoriť o bojkote vtedy blížiacej sa zimnej olympiády v Soči. Na zákon upozorňovali Benátska komisia, ľudskoprávny výbor OSN či organizácie ako Amnesty International alebo Human Rights Watch.

Spätne Lipšic hovorí, že k analýze sa dostal ako spolupracovník neziskovej organizácie ADF. To, že s ňou spolupracoval, bolo verejne známe. Táto organizácia sa zameriava na prípady ochrany náboženského vyznania, rodiny, ale aj na slobodu prejavu, hovorí Lipšic.

Kto si analýzu objednal, si však Lipšic po troch rokoch nespomenul. „To si už nepamätám. Bolo to pár rokov dozadu a odvtedy som písal desiatky analýz a podaní,“ reagoval exposlanec. Dodal však, že „určite si ju neobjednal nikto z Ruska“. Skôr si myslí, že to písali pre centrálu ADF,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Nová kniha: Harabin. Zrodil ho Mečiar, vytiahol Fico, konkuruje Kotlebovi

Kúpiť knihu

Teraz najčítanejšie