Denník N

Širokého IT firmu prevzala schránka a zarába ďalej

Na hokeji. Zľava: Dárius Rusnák, Pavol Paška, Robert Kaliňák, Ivan Gašparovič, Juraj Široký. Foto - TASR
Na hokeji. Zľava: Dárius Rusnák, Pavol Paška, Robert Kaliňák, Ivan Gašparovič, Juraj Široký. Foto – TASR

V septembri sa Široký z firmy s vládnymi kontraktmi stiahol a ovládla ju schránková firma Gerabelia Limited.

Keď firma získala lukratívnu zákazku v súdnictve, podnikateľ Juraj Široký sa z nej stiahol, nový majiteľ sa už ukryl za schránkovú firmu. 

BRATISLAVA. Takmer štrnásť miliónov eur dostane firma bit-STUDIO Bratislava za zavedenie špeciálneho systému, vďaka ktorému budú môcť súdy na diaľku vypočúvať svedkov či obžalovaných, čo nemôžu dôjsť na pojednávania.

Keď spoločnosť v júli získala zákazku od ministerstva spravodlivosti, patrila do impéria podnikateľa Juraja Širokého, ktorého opozícia považuje za mecenáša Smeru.

V septembri sa Široký z firmy stiahol a ovládla ju schránková firma Gerabelia Limited so sídlom v Londýne. Jej vlastníci oficiálne nie sú známi.

Ako to ukryli

Firmu bit-STUDIO pôvodne vlastnila Druhá strategická, ktorej šéfom predstavenstva je Široký. Od Druhej strategickej ju prevzala spoločnosť BS Software, ktorá vznikla pár dní pred podpisovaním zmluvy s ministerstvom spravodlivosti.

BS Software si zaregistrovala sídlo v bytovom dome na Panskej ulici v bratislavskom Starom Meste v priestoroch, kde sídli spoločnosť špecializujúca sa na zakladanie schránkových firiem.

Milióny od ministerstva však skončia až v londýnskej schránkovej spoločnosti Gerabelia, ktorej patrí nový vlastník bit-STUDIA – firma BS Software. Malý podiel v nej má ešte podnikateľ Matúš Šoltés, ktorý sa angažuje v Asociácii finančných sprostredkovateľov a finančných poradcov.

Šoltés o pozadí firmy do telefónu hovoriť nechcel. Sľúbil reagovať na otázky zaslané mailom. Po týždni oznámil: „Nemal som zatiaľ čas. V tejto chvíli radšej ani nebudem reagovať.“

Nový vlastník nechal staré vedenie

Kto stojí za schránkovou firmou Gerabelia, neprezradila ani Jana Klimentová, konateľka bit-STUDIA, ktorá s ministerstvom zmluvu dohadovala. Napísala iba, že zavedenie videokonferencií na súdy a do väzníc „prebieha bez ohľadu na zmenu spoločníkov spoločnosti“.

Novozaložená BS Software podľa nej len využila zabehnutú firmu bit-STUDIO na to, aby vstúpila na slovenský IT trh.

Aj po zmene vlastníkov Klimentová ostala konateľkou bit-STUDIA. Ako je to možné? „Svoje zotrvanie na pozícii výkonného riaditeľa bit-STUDIO Bratislava vnímam ako súhlas spoločnosti BS Software s doterajším vedením firmy a jej dosiahnutými výsledkami,“ odpovedala Klimentová.

Borec odkazuje na zákon

Minister spravodlivosti Tomáš Borec odkázal, že za schránkovú firmu v pozadí bit-STUDIA nemôže. Vysvetľuje, že nemá zákonné oprávnenie brániť akejkoľvek firme v zmene vlastníkov.

„Ministerstvo nie je súkromná spoločnosť, ktorá si môže ľubovoľne vyberať, s kým bude uzatvárať zmluvné vzťahy, ale ústredný orgán štátnej správy, ktorý môže postupovať iba podľa zákona,“ uviedla ministrova hovorkyňa Alexandra Donevová. bit-STUDIO získalo zákazku vďaka najnižšej cene v elektronickej aukcii.

Firme sa za druhej vlády Roberta Fica darí. Zákazky má aj od Transpetrolu, Pamiatkového úradu SR a Národného centra zdravotníckych informácií.

O zákone práve rokujú

Schránkové firmy, ktoré zaručujú majiteľom anonymitu, inkasujú od štátu desiatky miliónov eur. Medzi najznámejšie patrí Interblue Group, ktorá podľa polície pripravila štát na emisnej kauze o vyše 65 miliónov eur. Schránková firma so sídlom v Belize sa objavila aj v kauze predraženého CT prístroja pre piešťanskú nemocnicu, v mýtnom tendri, je spolumajiteľom zdravotnej poisťovne Dôvera.

Práve po škandále s CT-čkom premiér Robert Fico ohlásil, že firmám s utajenými vlastníkmi zabráni zúčastňovať sa verejných súťaží.

Opozícia upozorňuje, že nové pravidlá Smeru sú deravé. Poslanec Miroslav Beblavý zo Siete tvrdil, že novela zákona o verejnom obstarávaní nerieši prípady, keď oficiálne vo vedení schránkovej firmy sú nastrčené osoby, ktoré konajú v prospech niekoho iného.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Teraz najčítanejšie