Denník N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter: Kollárovi ide karta, ak chce koalícia miliardy, musí ho prosiť

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Koalícia potrebuje Kollára, aby odhlasoval investičnú výnimku. Gašpar má šancu šéfovať polícii až do volieb. Danko riadi štátne železnice + tipy na dobré texty a citát a FB status dňa.

Aj vy môžete pomôcť prírode so Zelenou elektrinou od ZSE


Tri správy dňa vybral a okomentoval zástupca šéfredaktora Konštantín Čikovský
O najväčších peniazoch v tomto volebnom období rozhodne Kollárova strana

Koalícia hľadá 90 hlasov pre to, aby vláda mohla minúť na stavbu diaľnic a rekonštrukciu železníc od 5 do 7 miliárd eur nad limit, ktorý teraz povoľuje dlhová brzda. Eurofondy sú už sčasti minuté a ďalšie eurofondové obdobie možno ani nebude.

Koalícia môže rátať s 80 hlasmi, na zmenu dlhovej brzdy jej chýba minimálne 10 hlasov. Od SaS a OĽaNO ich nezíska. „Ak potrebujú investovať, nech znížia iné výdavky alebo obmedzia rozkrádanie,“ reagoval predseda SaS Sulík.

„Cesty stavajú drasticky predražené a my im máme teraz dovoliť, aby mali aj ďalšiu špajzu a aby z nej mohli stavať to, čo mali postaviť doteraz?“ reagoval Igor Matovič z OĽaNO.

Ochotný diskutovať je len Boris Kollár zo Sme rodina. V diskusii RTVS povedal, že si počká na znenie zákona a v prípade, že by v ňom boli garancie, že peniaze pôjdu len na diaľnice a železnice, podporu zvážia.

Volajme to najdôležitejší ekonomický zákon volebného obdobia. Ide tu podľa premiérových slov o 5 až 7 miliárd eur, čo je viac ako ročný príjem štátu z DPH. Vláda pýta povolenie na nové pôžičky, za ktoré by sa dalo postaviť napríklad 100 Národných futbalových štadiónov.

Koalícia bude teraz mesiace opakovať, že ak sa výnimka z dlhovej brzdy neschváli, tak sa do regiónov nedostanú diaľnice. Skúsia to teda rámcovať ako rozhodovanie o tom, či pomôcť alebo nepomôcť ľuďom v hladových dolinách.

Sulík aj Matovič dali okamžite najavo, že na to neskočia, že sa nenechajú takto nastavenou debatou vydierať a že nedajú koalícii na míňanie miliardy navyše. Ak teda nechcú Fico, Bugár a Danko ísť prosiť o hlasy Kotlebu, musia sa dohodnúť s Borisom Kollárom.

Ten už v RTVS dal najavo, že s ním by sa koalícii oplatilo diskutovať. Predbežne chce záruky, že peniaze by šli len na cesty a železnice a pomohli by tak regiónom. Taký vágny sľub Kollárovi dá koalícia samozrejme na počkanie. Potom bude len na svedomí predsedu Sme rodina, či a čo si ešte vypýta. 

Gašpar môže vydržať do konca volebného obdobia

Most-Híd chce do pol roka predstaviť zmeny v postavení policajnej inšpekcie a v menovaní policajného prezidenta. Dozor nad vyšetrovaním inšpekcie by mala mať po novom generálna prokuratúra a policajného prezidenta by už nemal menovať iba minister vnútra, ale musela by ho podľa Bélu Bugára schváliť napríklad aj vláda.

Bugár v RTVS povedal, že po novom by sa policajný prezident menoval, keď sa tomu terajšiemu skončí funkčné obdobie.

Tibor Gašpar však nemá funkčné obdobie. Do funkcie ho menoval minister vnútra Robert Kaliňák a ten ho môže kedykoľvek odvolať.

Vďaka tomu, že Robert Kaliňák je ako najvyšší veliteľ policajných síl v tejto republike také strašidlo, že aj na Most-Híd je to príliš, prídu dve dobré zmeny. Ministerka spravodlivosti sľúbila nachystať nové pravidlá voľby policajného prezidenta a presun policajnej inšpekcie z ministerstva na generálnu prokuratúru.

Riadenie inšpekcie prokuratúrou by malo prejsť bez väčších problémov. Súčasný stav je málo dôveryhodný, pretože polícia je fakticky podriadená ministerstvu. Šanca na nezávislosť inšpekcie je preto nižšia, ako keď budú mať vyšetrovatelia policajných zločinov závodnú jedáleň na prokuratúre.

Komplikovanejšie to bude s voľbou policajného prezidenta. Teraz ho jednoducho menuje minister vnútra, a tak sa mení s každou vládou. Ak sa voľba presunie do vlády alebo parlamentu, ostane výber policajného riaditeľa naďalej na koaličnú väčšinu, ale aspoň to bude viac na očiach a nebude to len zodpovednosť jednej koaličnej strany. A hlavne, policajt vybraný parlamentom by mohol mať väčšie sebavedomie v debate s ministrom vnútra a inými politikmi. Potiaľ plánu koalície tlieskame.

Čo to však bude znamenať v aktuálnej praxi? Ak by aj nové pravidlá rýchlo schválil parlament a tie by prikazovali zvoliť nového šéfa policajtov povedzme do konca roka, všetko by aj tak ostalo v rukách Smeru.

Stačilo by mu totiž vo vláde či parlamente blokovať kandidátov, ktorí sa mu nepozdávajú, a vo funkcii by ostal Kaliňákov nominant Gašpar. Preto logická prognóza: Smer bude plne kontrolovať políciu až dovtedy, kým neprehrá voľby.

Predseda parlamentu verejne rozpráva, ako riadi štátne železnice

Predseda SNS Andrej Danko v televízii TA3 potvrdil, že má priamy vplyv na fungovanie štátnej Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK). V diskusnej relácii povedal, že napríklad rokuje s manažérmi firmy o modernizácii vlakov. „Bavil som sa s manažmentom ZSSK o 60-miliónovej dotácii od štátu,“ uviedol.

Danko v televízii emotívne rozprával aj o tom, že štát musí svoju firmu podporovať ešte viac, pretože zamestnáva 6000 ľudí. „Robím všetko pre to, aby sa v ZSSK nastavili lepšie mechanizmy,“ povedal Danko.

Danko je predsedom parlamentu, po formálnej stránke by nemal mať na ZSSK dosah. Za fungovanie štátneho dopravcu oficiálne zodpovedá ministerstvo dopravy, ktoré riadi nominant Mosta-Híd Arpád Érsek.

O vplyve predsedu SNS hovoril aj majiteľ RegioJetu Radim Jančura. Danka bez dôkazov obvinil, že sa snaží prihrávať zákazky do rúk ŽOS Vrútky, za ktorými stojí bývalý politik SNS Víťazoslav Móric, a ŽOS Trnava, ktoré ovláda podnikateľ Vladimír Poór.

Aj Pavol Paška mal toľko rozumu, že sa ako predseda parlamentu vyhýbal verejnému komentovaniu vecí, do ktorých sa oficiálne nemal prečo starať. Hoci každý väčší biznismen v zdravotníctve roky vedel, že ak chce niečo s vládou vybaviť, musí isť za Palim do parlamentu alebo priamo do Košíc, predseda Paška si udržal dekórum. Sám od seba nikdy v televízii nerozprával, kto a ako by mal podnikať v zdravotníctve – tváril sa, že naozaj ho zaujíma práca v parlamente.

Andrejovi Dankovi sa oveľa menej darí skrývať spôsob politiky, ktorý sa naučil ako pobočník Jána Slotu. V jeho svete sú jednoducho ministerstvá a štátne podniky podelené medzi strany a ministri a ich manažmenty sú priamo podriadené predsedovi strany. Prečo by on nemohol rozprávať, kde majú jazdiť IC vlaky, a vybavovať modernizáciu vozňov?

Zažil Slotu, ako bez hanby chodil priamo na ministerstvá a dirigoval svojich. Nechápe, prečo by to on mal robiť inak.

Na rozdiel od Pašku a Slotu sa však Danko ocitol v takej koaličnej konštelácii, že aj keď časom vyjde najavo, ako prekračuje svoje právomoci predsedu strany a parlamentu, jeho za to nepostihne trest. Keď škandály Pašku a Slotu pred rokmi presiahli znesiteľnú hranicu, Fico zobral Paškovi funkciu a Slotovi ministerstvo – bez náhrady. Vtedy mal sebavedomie, zariskoval a vyšlo to. Pri Dankovi to už nikdy ani neskúsi.


Jednou vetou:
• Robert Fico sa v piatok po termíne ospravedlnil za neúčasť na súde medzi Jánom Počiatkom a Martinom Daňom, sudkyňa mu dala pokutu 200 eur.

• SMK a Most-Híd nevylučujú spoluprácu pred župnými voľbami.

• Ministerstvo vnútra potvrdilo, že s Rakúskom rokuje o predĺžení dohody o pomoci s utečencami.

• Minister financií Peter Kažimír povedal v TA3, že v tomto volebnom období je určite posledný raz vo funkcii.

• Minister práce Ján Richter pripustil, že zruší pokutu za neskoré prihlásenie zamestnanca do Sociálnej poisťovne.

• Andrej Danko sľúbil, že podá trestné oznámenie na Igora Matoviča za jeho výroky o privatizácii Lesostavu Revúca.

• Galanta sa s ministerstvom kultúry sporí o ypsilon v názve ulice – odmietla prepísať Ulicu Esterházyovcov.

Emília Vášáryová získala cenu Trilobit Českého filmového a televízneho zväzu za hlavnú postavu vo filme Eva Nová.
FB status víkendu:
Zuzana Hanzelová: Béla Bugár hovorí, že rozhovor pre plusku (goo.gl/ZZM59f), kde hovoril o tom, že vyzval ministerku Luciu Žitňanskú, aby mala opatrnejšie vyhlásenia ku kauze Bašternák, vyznel trocha inak, ako chcel. Priznal, že to nevyznelo dobre a že jej to v pondelok bude musieť vysvetliť.


Zaujímavé texty:
• Petra Procházková sa rozprávala s Naďou Savčenkovou.

• Martin Hanus o tom, či padne paralyzovaný Kaliňák v roku 2017.

• Andrej Bán o tom, čo s Mizíkom.

• Mária Benedikovičová o tom, ako Bašternákov spoločník zachraňoval Kažimíra.

• Eugen Korda sa rozprával s Mikulášom Dzurindom.

• Radovan Geist o naháňaní strašiaka putinizmu.

• Tomáš Gális sa rozprával s Robertom Žitňanským.
Citát víkendu:

Budovanie kotolní a prístreškov na železničných staniciach nie je riešením a nie je to akčný plán rozvoja. Je to až smiešne, že takýmito malichernosťami sa zaoberá vláda.
primátor Rimavskej Soboty Jozef Šimko
o vládnom programe rozvoja okresu

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Hlavný newsletter Denníka N prináša každý večer komentovaný súhrn najdôležitejšieho diania. Posielame každý večer okrem soboty do 20:00.

Slovensko

Teraz najčítanejšie