Denník N

Výrobca nátierok Lunter chce vyzvať Kotlebu a stať sa županom v Bystrici

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Ján Lunter chce kandidovať ako nezávislý, stoja za ním aktivisti a prijal by aj podporu demokratických strán. V Banskej Bystrici sa hovorí aj o kandidatúre Stanislava Mičeva či Martina Klusa zo SaS.

Slovensko ho pozná ako majiteľa rodinnej firmy, ktorá vyrába populárne nátierky v črievku, tofu či iné vegetariánske výrobky. Ján Lunter teraz ohlasuje záujem vstúpiť do regionálnej politiky – chce sa stať banskobystrickým županom a nahradiť Mariana Kotlebu z ĽSNS.

„Cítim zodpovednosť za to, kde žijeme dnes, a za to, čo za sebou necháme ďalším generáciám,“ potvrdzuje Lunter svoju kandidatúru pre Denník N. Ako prvý priniesol informáciu .týždeň.

„V Banskej Bystrici som vychoval šesť detí a z ničoho vybudoval úspešnú firmu. Chcel by som obyvateľom kraja ponúknuť svoj príbeh, svoje skúsenosti a moju víziu. Verím, že by sme spolu mohli vytvárať kraj, ktorý by bol lepším miestom pre život nás a aj našich detí a vnúčat.“

Je už tretím známejším menom, o ktorom sa hovorí ako o vyzývateľovi súčasného župana Mariana Kotlebu. Záujem kandidovať predbežne ohlásil aj riaditeľ Múzea SNP Stanislav Mičev a poslanec za Sulíkovu Slobodu a Solidaritu, Martin Klus.

Lunter má podporu skupiny aktivistov zo skupiny s názvom Banskobystrická alternatíva, ktorá tvorí druhý najsilnejší poslanecký klub v banskobystrickom mestskom zastupiteľstve. „Vítam, že sa Ján Lunter takto rozhodol,“ hovorí právnik a člen alternatívy Vladimír Pirošík.

Človek, ktorý k nám priniesol tofu

Podnikateľ Lunter má 65 rokov, narodil sa v Telgárte v breznianskom okrese. Ešte za socializmu sa začal zaujímať o zdravé stravovanie a vďaka tomu sa dostal k tofu. Po roku 1989 sa zo záujmu o zdravšiu výživu stalo podnikanie: založil firmu s názvom Alfa Bio, kde časom okrem tofu začal vyrábať aj populárne vegetariánske nátierky.

Firma, ktorá na začiatku svoje produkty vyrábala v pivnici rodinného domu Lunterovcov, sa časom rozrástla. Dnes zamestnáva dvesto ľudí, jej ročné tržby presahujú deväť miliónov eur a Ján Lunter názov Alfa Bio nahradil rodinným priezviskom – dnes nátierky predávajú pod značkou „Lunter“.

Výroba tofu a nátierok vo firme Lunter. Foto N - Tomáš Benedikovič
Výroba tofu a nátierok vo firme Lunter. Foto N – Tomáš Benedikovič

V roku 2015 musela firma čeliť nepotvrdeným podozreniam, že sa v ich nátierkach objavila nebezpečná baktéria Clostridium botulinum. Následné kontroly prítomnosť baktérie vylúčili, Lunterovi kauza načas pokazila imidž. Po nepotvrdení nákazy výrobky slovenskej firmy spontánne podporila verejnosť aj niektoré veľké značky, napríklad O2.

„Z môjho pohľadu je Lunter taký regionálny Andrej Kiska, vrátane toho, že dokáže spájať ideologicky rozdielne prostredia, na rozdiel od iných kandidátov,“ hovorí o Lunterovi banskobystrický mestský poslanec Pirošík.

S podporou Handzuša či Dubačovej

Lunter o svojej kandidatúre hovorí ako o nezávislej a nestraníckej, ktorá sa má opierať o osobnosti z regiónu. „Budem však vďačný za podporu všetkých demokratických strán,“ povedal.

Členkou Banskobystrickej alternatívy a Lunterovou podporovateľkou je aj poslankyňa parlamentu Viera Dubačová, ktorá pôsobí ako nezávislá v klube Matovičovho hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti. Dubačová hovorí, že za Luntera v OĽaNO zatiaľ nelobovala, ale bude sa o to snažiť.

„Banskobystrická alternatíva je mojím domovským zoskupením, pôsobím tu od roku 2007; predsa len, košeľa je nám bližšia ako kabát,“ hovorí Dubačová. „Teraz sa snažíme dať dokopy kandidátku Banskobystrickej alternatívy, obsadiť ju kvalitnými ľuďmi z regiónu a všetko ostatné bude nasledovať až potom.“

Hokejista Michal Handzuš. Foto N - Tomáš Benedikovič
Hokejista Michal Handzuš. Foto N – Tomáš Benedikovič

Líder OĽaNO Igor Matovič kandidatúru Jána Luntera privítal. „Je dobrou správou pre Banskobystrický kraj. Malo by byť našou spoločnou snahou, aby ľudia so životnými skúsenosťami a čistým štítom nabrali odvahu vstúpiť do politiky a čestne v nej ľuďom slúžili. Preto sa radi s pánom Lunterom stretneme a prediskutujeme jeho víziu.“

Za Luntera sa postaví aj starosta Hriňovej a bývalý člen SDKÚ Stanislav Horník, podnikateľská rodina Svoreňovcov, ktorí pestujú sóju pri Rimavskej Sobote, či hokejista Michal Handzuš, ktorý hrá po rokoch v NHL opäť za Banskú Bystricu.

Handzuš hovorí, že ako Bystričan Jána Luntera pozná, chodí aj do jeho vegetariánskej reštaurácie. „Príbeh pána Luntera sa mi páči. Vybudoval firmu z ničoho, vie, ako ju riadiť aj ako byť úspešný. Takých ľudí treba do politiky. Preto som ho podporil.“

Do tretice k Mičevovi a Klusovi

Okrem Luntera sa ako pravdepodobní kandidáti na župana spomínajú riaditeľ Múzea SNP Stanislav Mičev a poslanec SaS Martin Klus. O podpore Mičeva ako nezávislého kandidáta uvažujú aj vo vládnom Smere, ktorý chcel pre vyzývateľa Kotlebu získať čo najširšiu podporu demokratických strán.

„Určite by to bola výzva,“ povedal Mičev vlani v septembri. „Mám za sebou desať úspešných rokov v múzeu. Oslovujú ma rôzni ľudia, ani nie z okruhu politických strán, ale skôr z okruhu aktivistov, a presviedčajú ma, aby som kandidoval.“

Ján Lunter hovorí, že registruje záujem Klusa a Mičeva kandidovať, no nekomentuje to, lebo nepozná ich program. Kotleba podľa neho v kraji veľa nedokázal. „Vidím veľa hádok, veľa premárneného času a príležitostí a zároveň málo vízie o rozvoji kraja. Bojím sa, že stojíme na mieste, aj keď by sme potrebovali kráčať dopredu.“

Riaditeľ Múzea SNP Stanislav Mičev. Foto – TASR
Riaditeľ Múzea SNP Stanislav Mičev. Foto – TASR

Martin Klus zo SaS si myslí, že ohlásenie Lunterovej kandidatúry je o dôvod navyše, aby poslanci parlamentu nepodporili zrušenie dvojkolovej voľby županov, s ktorým prišiel podpredseda parlamentu Martin Glváč (Smer).

„Aby sa potom mohli kandidáti, ktorí majú k sebe blízko ideologicky a programovo, dohodnúť na spoločnom postupe v rámci druhého kola. Verím, že sa nám podarí presvedčiť kolegov z vládnej koalície, aby tento návrh zákona stiahli alebo posunuli jeho účinnosť na ďalšie župné voľby.“

Stanislav Mičev považuje Jána Luntera za solídneho kandidáta. „Je to úspešný podnikateľ,“ hovorí. On sa chce rozhodnúť, či bude alebo nebude kandidovať, do mesiaca či dvoch. Mičev vraví, že ak budú župné voľby dvojkolové, môže sa proti Kotlebovi postaviť viac kandidátov. Ak by však boli jednokolové, mali by sa demokratickí uchádzači dohodnúť na podpore toho najsilnejšieho.

Voľby budú v novembri

Dôležité najmä pre voľby v Banskej Bystrici bude, či sa vládnej koalícii podarí presadiť jednokolové voľby županov. V súčasnosti sa predsedovia vyšších územných celkov volia v dvoch kolách, ak v prvom kole ani jeden kandidát nezíska 50 percent hlasov.

Jednokolové voľby a viac vzájomne súperiacich demokratických kandidátov by mohli nahrávať súčasnému županovi v ĽSNS. „Nebolo by dobré, aby strany navrhovali svojich kandidátov, aby sa hlasy zbytočne rozbíjali. Bolo by nešťastie, keby kandidátov z politických strán bolo viac. Pri nízkej účasti má Kotleba znovu šancu, aby vyhral,“ vravela v minulosti krajská predsedníčka Smeru Jana Laššáková.

„Voliči by mali predovšetkým dostať čo najkvalitnejšiu ponuku, aby sa mohli rozhodnúť, kto urobí najviac pre to, aby sa v našom kraji žilo lepšie,“ myslí si naopak Lunter. „Dnes medzi kandidátmi nevidím nikoho, kto by dokázal zjednotiť a mobilizovať voličov. Preto kandidujem.“

Marian Kotleba. Foto N - Tomáš Benedikovič
Marian Kotleba. Foto N – Tomáš Benedikovič

Z volebného zákona vyplýva, že voľby do vyšších územných celkov by mali byť najneskôr v sobotu 4. novembra. Ak by sa však zmenil zákon a zrušilo by sa druhé kolo volieb, bol by možný aj neskorší novembrový sobotný termín. Noví predsedovia krajov musia byť známi do 23. novembra.

O zrušení dvojkolovej voľby budú poslanci rokovať na najbližšej schôdzi parlamentu. Zákon je už v druhom čítaní, v tom prvom ho koalícia podporila, aj napriek počiatočnému odmietavému stanovisku SNS.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Slovensko

Teraz najčítanejšie