Denník N

Fico označil nastupujúcu generáciu Smeru: Saková a Pellegrini

Denisa Saková sa o miesto na kandidátke obávať nemusí. Foto N – Tomáš Benedikovič
Denisa Saková sa o miesto na kandidátke obávať nemusí. Foto N – Tomáš Benedikovič

Premiér zverejnil video, v ktorom hovorí, že Kaliňákova zástupkyňa je novou politickou generáciou strany Smer.

Premiér Robert Fico zverejnil na svojom Facebooku ďalšie video. Tentokrát nejde o zohranú scénku s niektorým z ministrov v jeho kancelárii, ale len o oznámenie toho, že Fico sa chystá na výjazdy po Slovensku.

„Nebudem však chodiť sám,“ hovorí premiér, vedľa ktorého stoja štátna tajomníčka ministerstva vnútra Denisa Saková a podpredseda vlády pre investície Peter Pellegrini.

„Pozval som niektorých predstaviteľov z nastupujúcej politickej generácie Smeru, aby chodili so mnou. Preto zajtra sa budem tešiť zo spoločnosti podpredsedu vlády Peťa Pellegriniho, ale rovnako bude so mnou aj Deniska Saková, ktorá sa sústredí na témy typické pre tento rezort, ale predovšetkým je to téma verejnej správy.“

Fico hovorí, že to „bude dobrá partia“. V utorok idú na výjazd do Martina, kde ich prijme primátor a podpredseda parlamentu Andrej Hrnčiar.

Kaliňák vo Ficových videách ešte nebol

Saková je najbližšia spolupracovníčka Roberta Kaliňáka na ministerstve vnútra, majú priateľské vzťahy. Kaliňák ju uprednostnil na funkciu aj pred Erikom Tomášom, ktorému potom zostal štátny tajomník na ministerstve školstva, ale funkciu aj tak neskôr opustil a vrátil sa do parlamentu. Tomáš robil Kaliňákovi roky hovorcu.

Kaliňák ešte vo Ficových videá nebol. Saková sa doteraz v politike nezviditeľňovala, nie je ani členkou Smeru. Pred parlamentnými voľbami sa však prvýkrát objavila na kandidátke Smeru. Ako nováčik dostala vysoké číslo 29 a priznala, že ju navrhol Kaliňák ako svojho človeka. Dostala vyššie číslo ako stálice Smeru Muňko, Blaha alebo Vaľová. Erik Tomáš mal ešte vyššie číslo 25.

„Áno, vstúpim,“ odpovedala Saková na otázku, či teraz vstúpi do Smeru.

„Moja predstava bola trochu iná, ale výsledok volieb a rozhodnutie Roberta Kaliňáka, ktorý si za štátnu tajomníčku vybral Denisu Sakovú, znamenalo, že som si musel vybrať z iných možností. Jedným dychom chcem dodať, že Denisa Saková je veľmi dobrá a kvalitná osoba na túto funkciu,“ komentoval vtedy Kaliňákov výber Sakovej Tomáš.

Saková ako možná náhrada za Kaliňáka

Pellegrini bol na kandidátke číslo 3, hneď po jednotke Ficovi a dvojke Kaliňákovi. Pellegriniho Fico nechal prednášať v parlamente aj programové vyhlásenie vlády, keď bol s infarktom v nemocnici. Kaliňáka vtedy zase poveril vedením vlády.

O Sakovej sa hovorilo aj ako o možnej nástupkyni Kaliňáka vo funkcii ministra, ak by pre kauzu Bašternák odstúpil. Kaliňák však odstúpiť odmieta.

Slovensko

Teraz najčítanejšie