Denník N

Štát porušuje práva detí, nevšíma si tvrdé tresty a má slabú kontrolu, píše Dubovcová

Ilustračné foto – TASR/AP
Ilustračné foto – TASR/AP

Ombudsmanka Jana Dubovcová spísala kritickú mimoriadnu správu najmä o resocializačnom zariadení Čistý deň a o detskom domove dcéry bývalej ministerky práce Viery Tomanovej.

Sú to ako dva paralelné svety rôznych prístupov. Na jednej strane ombudsmanka Jana Dubovcová rieši pochybenia štátu v resocializačných zariadeniach a v detských domovoch. Na druhej strane štát prezentuje, ako od začiatku roka berie deti od rodín najmä pre zimu a na výhrady Dubovcovej nevie reagovať.

V piatok verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová do parlamentu predložila mimoriadnu správu, kde píše o pochybeniach štátu pri ústavnej starostlivosti o deti. Ústredie práce, ktoré má sociálnu kuratelu aj kontrolu týchto zariadení na starosti, v pondelok zvolalo brífing, kde hovorili o kontrolách v rodinách a o tom, koľko detí z rodín od začiatku roka odobrali.

Za deväť pracovných dní urobili podľa nich tisíc kontrol. Ústredie začalo tento rok aj kontroly v troch detských domovoch. Vlani robili kontroly v domovoch, v resocializačných strediskách aj v krízových strediskách.

K mimoriadnej správe ombudsmanky sa nevyjadrili. „Nemám vedomosť, že je zverejnená správa. Neviem,“ povedal šéf ústredia Marián Valentovič.

Detské domovy a prístup dcéry Viery Tomanovej

Príkladom zlého fungovania detských domovov, na ktoré upozorňuje Dubovcová, je PETO. Ide o detský domov dcéry bývalej ministerky práce a dnešnej ombudsmanky pre deti Viery Tomanovej. O problémoch domova sa vie už takmer rok. Začiatkom minulého roka sa reportéri .týždňa dostali aj dnu. Boli tam umiestnené deti do 6 rokov, ktoré však majú byť podľa zákona u profesionálnych rodičov, ktorí sú zamestnancami domova.

„Tu žijú všetky deti v rodine. Sú zvyknuté večerať spolu za stolom. Snažím sa domov viesť tak, aby bol veľkou rodinou,“ presviedčala .týždeň Petronela Tomanová. Zamestnankyne domova však zároveň hovoria, že za deťmi chodia na osem hodín za deň ako do práce a nejde teda o profesionálnych rodičov.

Dubovcová v správe upozorňuje na konflikt záujmov. Ak je šéf detského domova aj profesionálny rodič, môže si odsúhlasiť výnimku a povoliť, aby sa profesionálny rodič (a riaditeľ domova v jednej osobe) staral o viac ako dve deti. Tak sa to dialo aj v domove Tomanovej dcéry.

„Táto profesionálna matka ako jediná osoba, okrem zabezpečovania starostlivosti o štyri malé deti útleho veku zároveň, a tiež v súlade so zákonom, vykonáva aj funkciu riaditeľky detského domova. To znamená, že profesionálna matka je zamestnaná v detskom domove a okrem toho je riaditeľkou detského domova a aj konateľkou občianskeho združenia, ktoré je zakladateľom tohto detského domova. A to všetko v súlade so zákonom,“ napísala Dubovcová.

Na otázku, či je v poriadku, že si riaditeľ môže dať výnimku, ak je aj profesionálny rodič, šéf ústredia práce, pod ktorého kuratela patrí, povedal, že sa k tomu vyjadrí, keď si správu prečíta.

Profesionálni rodičia detského domova PETO mali podľa údajov Dubovcovej viac ako dve deti. V novembri 2015 pripadalo na jedného profesionálneho rodiča v prepočte 3,5 dieťaťa, v decembri 2015 to boli 4 deti a v januári 2016 to bolo 3,33 dieťaťa. „Naplnenosť kapacity profesionálnych rodín v ostatných štátnych a neštátnych detských domovoch v danom období pritom nebola 100 percent,“ dodáva ombudsmanka.

Dubovcová sa v správe pýta, či jeden profesionálny rodič môže naozaj každému dieťaťu venovať dostatok starostlivosti. „Môže jeden profesionálny rodič zvládnuť sám poskytovanie výchovy a starostlivosti súčasne štyrom deťom vo veku do jedného roka na potrebnej úrovni? Nehovoríme o kolektívnej ústavnej starostlivosti, ale o forme osobnej starostlivosti,“ píše.

Jana Dubovcová, Ján Richter a Marián Valentovič. Foto - tasr
Jana Dubovcová, Ján Richter a Marián Valentovič. Foto – TASR

Čistý deň: Ministerstvo si neplní povinnosť

Druhou témou mimoriadnej správy ombudsmanky sú resocializačné zariadenia, konkrétne Čistý deň. Zariadenie sa dostalo do povedomia po blogu opozičnej poslankyne Natálie Blahovej (SaS), ktorá opísala, ako mali sexuálne zneužiť maloletú chovankyňu.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie