Denník N

Bratislava o zákaze herní rozhodne vo februári

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Hlavné mesto má dostatok podpisov na zákaz hazardu iba vďaka zmene zákona. Po schválení nariadenia radnica nebude herniam obnovovať licencie.

Bratislavskí poslanci vo februári rozhodnú o zákaze hazardu v meste. Radnica už skontrolovala podpisy petície proti herniam, a tak primátor Ivo Nesrovnal na najbližšom zastupiteľstve predloží mestským poslancom návrh všeobecne záväzného nariadenia (VZN).

Zo 136-tisíc zozbieraných podpisov je platných 98 118. Ešte minulý rok by to na zákaz hazardu nestačilo, kvórum platnosti petície pre Bratislavu a Košice však poslanci v Národnej rade koncom novembra znížili z 30 na 15 percent.

Mestu pomohla zmena zákona

Právnik Transparency International Pavel Nechala hovorí, že nižšie kvórum sa týka aj aktuálnej petície, pretože mestskí poslanci budú o VZN rozhodovať už v čase platnosti novely zákona.

„Podľa právnej analýzy je to takto správne. Či to niekto bude spochybňovať, alebo nie, myslím si, že to magistrát ustojí,“ hovorí starosta Lamača a člen petičného výboru Peter Šramko.

Herne by po schválení nariadenia mali zmiznúť v priebehu mesiacov, keď im dobehnú licencie. Ďalšie už mesto vydávať nebude.

Herne zákaz napadnú

Asociácia zábavy a hier, ktorá zastupuje herne, je pripravená nariadenie napadnúť na súde. „Od začiatku sme spochybňovali platnosť petície formou, ako bola predložená, zverená, a čo bolo jej obsahom. Máme právnu analýzu, ktorá nám dáva za pravdu,“ vraví hovorkyňa asociácie Dominika Lukáčová.

Magistrát mal problém aj so zmiznutými hárkami, z budovy vedenia mesta sa vlani stratili hárky s približne 50-tisíc podpismi. Museli preto použiť kópie hárkov. Dodnes nie je jasné, kto pochybil a ako sa hárky stratili. Primátor podal trestné oznámenie na generálnu prokuratúru.

🗳 Predplatitelia Denníka N, pomôžte prvovoličom zorientovať sa v politike. Do 30. septembra môžu mať prístup k Denníku N zadarmo – stačí s nimi zdieľať stránku Prvevolby.sk.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Slovensko

Teraz najčítanejšie