Denník N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter: Lunter má šancu byť bystrický Kiska

Ján Lunter a Andrej Kiska. Foto – prezident.sk
Ján Lunter a Andrej Kiska. Foto – prezident.sk

Výrobca nátierok vyzýva Kotlebu. Fico ponúka Kaliňákovu námestníčku. Danko zbiera body na lyžiarkach + tipy na dobré texty a citát a FB status dňa.

Iniciatíva Slovenskí záhradníci podporuje vzťah ľudí k pôde, záhrade, pestovaniu vlastného ovocia aj zeleninky. Slovenskizahradnici.sk


Tri správy dňa vybral a okomentoval zástupca šéfredaktora Konštantín Čikovský

Podnikateľ Lunter bude kandidovať na banskobystrického župana
Ján Lunter, doteraz známy ako výrobca tofu a populárnej cícerovej nátierky, ohlásil kandidatúru na banskobystrického župana. Podporil ho hokejista Michal Handzuš, miestni aktivisti ako Vladimír Pirošík či Viera Dubačová, a nakoniec aj líder OĽaNO Igor Matovič.

Lunter má za sebou príbeh majiteľa úspešnej rodinnej firmy, pre ktorý aj jeho možní demokratickí súperi berú jeho kandidatúru vážne. Stanislav Mičev aj Martin Klus reagovali veľmi opatrne a naznačili, že ak vládna koalícia presadí jednokolové voľby županov, mali by s Lunterom diskutovať o vzájomnej podpore.

Vyšší počet kandidátov môže totiž pri jednokolovej voľbe uľahčiť znovuzvolenie Marianovi Kotlebovi. Súčasný župan z ĽSNS zatiaľ svoj záujem kandidovať oficiálne neohlásil.

Výrobca tofu a nátierok Ján Lunter má šancu na to, aby vo voľbách banskobystrického župana napodobnil Kiskov úspech v prezidentských voľbách. Rovnako ako Kiska má za sebou úspešný podnikateľský príbeh, pričom konkurencia nezoženie ani nespokojných zamestnancov, ani sklamaných zákazníkov.

Má dosť vlastných peňazí. Ak by mu nestačili tie, čo zarobil vo firme, môže sa spoľahnúť na najstaršieho syna, ktorý má dosť úspešnú IT firmu, ktorá nerobí pre slovenskú vládu.

Lunter rovnako ako Kiska vyzerajú ako váš sused z tretieho, neprišijete im styky s establišmentom alebo slniečkarmi.

Lunter má od prvého dňa kampane nahrané aj politicky. Ďalší slušný kandidát na banskobytrického župana Stanislav Mičev zatiaľ evidentne váha, zjavne ešte nemá podporu žiadnej politickej strany. Ak by Igor Matovič presvedčil Richarda Sulíka, že otec 6 detí Lunter za to stojí, stiahne sa možno aj kandidát SaS Martin Klus.

Tu sa však manévrovací priestor značky Lunter končí. Smeru nemá čo ponúknuť. Lebo Smer nechce v prvom rade poraziť Kotlebu. Smer chce v prvom rade vládnuť.


Nový Kaliňák sa volá Saková
Robert Fico natočil nové facebookové video. Hovorí v ňom, že na výjazdy po Slovensku berie namiesto ministra vnútra Roberta Kaliňáka jeho zástupkyňu – štátnu tajomníčku ministerstva vnútra Denisu Sakovú a podpredsedu vlády pre investície Petra Pellegriniho. Podľa Fica sú nastupujúcou generáciou Smeru.

Saková dosiaľ nebola členkou strany; povedala, že teraz do nej vstúpi. Saková v marci 2016 prvýkrát kandidovala do parlamentu, dostala číslo 29. Poslankyňou však nie je – Kaliňák ju pozval na ministerstvo, hoci o funkciu štátneho tajomníka mal záujem aj Erik Tomáš.

V minulej vláde pracovala Saková u Kaliňáka ako vedúca služobného úradu, predtým bola šéfkou sekcie informatiky a bezpečnosti.

Robert Fico zisťuje, čo by sme povedali na nápad, že by sa ministrom vnútra stala miesto Roberta Kaliňáka Denisa Saková. Naaranžoval si ju preto do videa, kde ukazuje Petra Pellegriniho a ju ako nové tváre Smeru, s ktorými sa mu dobre robí.

Pellegriniho ambície sú známe – v tretej Ficovej vláde patrí k tým aktívnejším, zjavne chce získať dobré meno aj mimo Smeru. Ak ho Fico vyťahuje k sebe, nikoho to neprekvapuje.

Denisa Saková je vo videu len ako testovací balónik. Smer sa verejnosti pýta, čo by sa stalo, keby Kaliňákovi ponúkli, aby formálne odišiel z ministerstva, a všetko by mu tam potom strážila Saková. Vedia, že je to priehľadný ťah, ale čo ak jej kultivované priateľské manažérske vystupovanie zaberie?

Denisa Saková bola celý čas najbližšia spolupracovníčka Roberta Kaliňáka na ministerstve vnútra. Mala na starosti reformu verejnej správy, a teda aj investície do IT, ktoré dopadli fiaskom. Ak by ju vymenovali za ministerku, bola by to odmena za neschopnosť.

Denisa Saková a Robert Kaliňák sú tak dlho takí blízki spolupracovníci, tak veľa o sebe vzájomne vedia, že ak bude na ministerstve Saková, tak tam bude fakticky aj Kaliňák.

Nového ministra vnútra má právo vybrať Smer a nikto mu do toho rozprávať nemôže. Aby však novému človeku dala verejnosť šancu, nemôže to byť Kaliňák v sukni.


Danko vybavuje peniaze pre lyžiarky
Predseda parlamentu Andrej Danko pohrozil Slovenskej lyžiarskej asociácii, že ak sa nezačnú správať korektne k lyžiarkam Veronike Velez-Zuzulovej a Petre Vlhovej, prídu o peniaze od štátu. Danko si do parlamentu pozval Veroniku Velez-Zuzulovú, jej otca a Igora Vlhu, otca Petry Vlhovej.

Danko povedal, že ak Slovenská lyžiarska asociácia do konca januára neupraví svoje stanovy podľa zákona o športe, ministerstvo školstva jej nepošle prvú splátku štátnej dotácie.

Prezident asociácie František Repka reagoval, že odmieta rokovať s ministerstvom, na ktorom je generálnou riaditeľkou sekcie športu Monika Maršáleková. Asociácia ju totiž vylúčila zo svojich radov a súdi sa s ňou.

Podľa Danka má ministerstvo mechanizmus, aby v prípade potreby obišlo asociáciu a peniaze poslalo priamo klubom. Peniaze podľa Danka nemajú ísť „ujom funkcionárom“.

Marketingový poradca Andreja Danka si za tlačovku s lyžiarkou Velez-Zuzulovou zaslúži extra bonus. V týždni, keď sme si v bulvári čítali o jeho dome za pol milióna, to Danka spojilo s obrazom úspešných, férových a napriek tomu trpiacich slovenských reprezentantiek.

Po dnešnom dni vieme, že v dojatí, ktoré prežívame, keď sa „naše dievčatá“ rýchlo rútia dole kopcom pomedzi bránky, nie sme sami – je v tom s nami vždy určite aj predseda NR SR. Navyše to celé bolo autenticky dankovsky štátnické – napríklad keď lyžiarkam poďakoval v mene „národnostných menšín aj slovenského národa“.

Predseda SNS popritom dokázal tak presvedčivo hovoriť o férových pravidlách pri financovaní športu, že ste až na chvíľu zabudli na exkluzívnu 50-miliónovú neprehľadnú dotáciu na Národný futbalový štadión pre Dankovho dobrého známeho Ivana Kmotríka.

Ale tá najväčšia vec, za ktorú si zaslúži Dankov marketing odmenu, je to dokonalé odpútanie pozornosti. Uvedomme si to: Danko stojí pred novinármi vedľa ministra obrany, ktorý za trištvrte roka vo funkcii neprišiel s jediným nápadom na záchranu našej armády. Vedľa nich je minister školstva krajiny, v ktorej vedcom na Nový rok vypli vedecké databázy. A reč je o čom? O lyžovaní.


Jednou vetou:
• KDH žiada trenčianskeho primátora Richarda Rybníčka, aby zvážil založenie novej strany, a ponúka mu miesto v predsedníctve KDH.

• Ombudsmanka Jana Dubovcová predložila poslancom mimoriadnu správu o protizákonnom odoberaní detí a ich umiestňovaní do zariadenia Čistý deň bez toho, aby boli riadne diagnostikované a prešli detoxikáciou.

• Poslanec Miroslav Beblavý povedal, že stiahne zákon o zrušení žúp, ak sa koalícia zaviaže, že ho sama predloží.

• Líder OĽaNO-Nova Igor Matovič navrhuje vyriešiť kotlebovské hliadky vo vlakoch rómskymi občianskymi hliadkami.

• Poslanec Ondrej Dostál vyzval poslanca Stanislava Mizíka, aby sa vzdal poslaneckého mandátu.

FB status dňa


Zaujímavé texty:
• Text Michala Havrana o fašistoch, ktorý Facebook vymazal. (sme.sk)

• Veronika Prušová o tom, že Lipšic nebojuje za slobodu slova vždy rovnako. (dennikn.sk)

• Matúš Burčík o tom, prečo sú prokurátori bez trestu. (sme.sk)

• Marián Leško píše, že Nadácia Zastavme korupciu je u Kaliňáka verejný nepriateľ. (týžden.sk)

• Samo Marec o hlasovaní športových novinárov v ankete Športovec roka. (dennikn.sk)

• Monika Tódová o tom, že policajný prezident nehovoril o osobných príplatkoch pre členov tímu Gorila pravdu. (dennikn.sk)
Citát dňa:

Nepoznám túto pani.

Dušan Jarjabek (Smer) v ankete HN
o štátnej tajomníčke ministerstva vnútra Denise Sakovej

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Hlavný newsletter Denníka N prináša každý večer komentovaný súhrn najdôležitejšieho diania. Posielame každý večer okrem soboty do 20:00.

Slovensko

Teraz najčítanejšie