Denník N

Newsfilter: Lunter má šancu byť bystrický Kiska

Ján Lunter a Andrej Kiska. Foto – prezident.sk
Ján Lunter a Andrej Kiska. Foto – prezident.sk

Výrobca nátierok vyzýva Kotlebu. Fico ponúka Kaliňákovu námestníčku. Danko zbiera body na lyžiarkach + tipy na dobré texty a citát a FB status dňa.

Tri správy dňa vybral a okomentoval zástupca šéfredaktora Konštantín Čikovský

Podnikateľ Lunter bude kandidovať na banskobystrického župana
Ján Lunter, doteraz známy ako výrobca tofu a populárnej cícerovej nátierky, ohlásil kandidatúru na banskobystrického župana. Podporil ho hokejista Michal Handzuš, miestni aktivisti ako Vladimír Pirošík či Viera Dubačová, a nakoniec aj líder OĽaNO Igor Matovič.

Lunter má za sebou príbeh majiteľa úspešnej rodinnej firmy, pre ktorý aj jeho možní demokratickí súperi berú jeho kandidatúru vážne. Stanislav Mičev aj Martin Klus reagovali veľmi opatrne a naznačili, že ak vládna koalícia presadí jednokolové voľby županov, mali by s Lunterom diskutovať o vzájomnej podpore.

Vyšší počet kandidátov môže totiž pri jednokolovej voľbe uľahčiť znovuzvolenie Marianovi Kotlebovi. Súčasný župan z ĽSNS zatiaľ svoj záujem kandidovať oficiálne neohlásil.

Výrobca tofu a nátierok Ján Lunter má šancu na to, aby vo voľbách banskobystrického župana napodobnil Kiskov úspech v prezidentských voľbách. Rovnako ako Kiska má za sebou úspešný podnikateľský príbeh, pričom konkurencia nezoženie ani nespokojných zamestnancov, ani sklamaných zákazníkov.

Má dosť vlastných peňazí. Ak by mu nestačili tie, čo zarobil vo firme, môže sa spoľahnúť na najstaršieho syna, ktorý má dosť úspešnú IT firmu, ktorá nerobí pre slovenskú vládu.

Lunter rovnako ako Kiska vyzerajú ako váš sused z tretieho, neprišijete im styky s establišmentom alebo slniečkarmi.

Lunter má od prvého dňa kampane nahrané aj politicky. Ďalší slušný kandidát na banskobytrického župana Stanislav Mičev zatiaľ evidentne váha, zjavne ešte nemá podporu žiadnej politickej strany. Ak by Igor Matovič presvedčil Richarda Sulíka, že otec 6 detí Lunter za to stojí, stiahne sa možno aj kandidát SaS Martin Klus.

Tu sa však manévrovací priestor značky Lunter končí. Smeru nemá čo ponúknuť. Lebo Smer nechce v prvom rade poraziť Kotlebu. Smer chce v prvom rade vládnuť.


Nový Kaliňák sa volá Saková
Robert Fico natočil nové facebookové video. Hovorí v ňom, že na výjazdy po Slovensku berie namiesto ministra vnútra Roberta Kaliňáka jeho zástupkyňu – štátnu tajomníčku ministerstva vnútra Denisu Sakovú a podpredsedu vlády pre investície Petra Pellegriniho. Podľa Fica sú nastupujúcou generáciou Smeru.

Saková dosiaľ nebola členkou strany; povedala, že teraz do nej vstúpi. Saková v marci 2016 prvýkrát kandidovala do parlamentu, dostala číslo 29. Poslankyňou však nie je – Kaliňák ju pozval na ministerstvo, hoci o funkciu štátneho tajomníka mal záujem aj Erik Tomáš.

V minulej vláde pracovala Saková u 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Newsfilter

Teraz najčítanejšie