Denník N

Káva k britve, po strihu drink. Comeback tradičných pánskych holičstiev pokračuje

Maroš Ihnát z holičstva MMG Freedom Barbers. Foto N – Vladimír Šimíček
Maroš Ihnát z holičstva MMG Freedom Barbers. Foto N – Vladimír Šimíček

Módne hipsterské barber shopy a tradičné džentlmenské pánske holičstvá nie sú už len bratislavským výstrelkom. Nové holičstvá vznikli v Trnave, Nitre, Nových Zámkoch či Spišskej Novej Vsi.

Model stormtroopera, vojaka Impéria zo série Hviezdne vojny, by ste čakali na recepcii kadejakej firmy. Komiksového obchodu, dizajnérskeho štúdia, reklamnej agentúry alebo softvérového startupu, kde sa bledí programátori medzi sedením pri počítači hrajú stolný futbal. Ale – v kaderníctve?

Za veľkým výkladom v jednom z bratislavských domov na dohľad od Prezidentského paláca je o desiatej dopoludnia pomerne rušno. Vedľa veľkých kožených kresiel sa so strojčekmi a s nožnicami v rukách motajú tetovaní chalani s bradami či vo flanelkách. Behajú okolo chlapov s podobným výzorom. Na hlave krátky zostrih, upravená brada, pestovaný imidž.

Z reproduktorov hrá džez a v ikonických kreslách zo švédskeho reťazca Ikea čakajú ďalší zákazníci. Trpezlivo scrollujú veľké smartfóny, no ak by bola chuť, môžu si skrátiť čas hrou na Playstatione. Keď sa rozhliadnete ešte raz, pochopíte, že tu v skutočnosti nie ste v žiadnom kaderníctve. Vitajte vo svete pánskych holičstiev, alebo ako sa dnes vraví, barber shopov.

Video: Ako to chodí v holičstve MMG Freedom Barbers

Salón pre džentlmenov

Holičstvo MMG Freedom Barbers v centre hlavného mesta je dnes jedným z najvychytenejších barber shopov u nás. Ale jeho príbeh, podobne ako príbeh väčšiny podobných nových pánskych holičstiev na Slovensku, začal v neveľkej novostavbe v zapadnutej časti bratislavského sídliska Ružinov. Je to len pár rokov, čo tu, na málo známej Hraničnej ulici, Martin Pešek so svojím spoločníkom otvoril salón Gentleman´s World.

Martin, pôvodom z českých Strakoníc, sa na Slovensko dostal náhodou – študovať spev. „Celý môj život sa točil okolo hudby. Najprv som hral na husliach, potom som mal také bigbítové obdobie a hral som na gitare, no podstatné je, že popri tom som stále spieval,“ spomína. Na bratislavské konzervatórium prišiel, keď mal dvadsať rokov, i keď pôvodne dúfal, že sa na štúdium spevu vrhne už po základnej škole. Lenže začal mutovať.

„Neostávalo mi nič iné, len pubertu stráviť na nejakej učňovke, a k spevu sa vrátiť až vtedy, keď môj hlas dospeje,“ vraví Martin. „Mal som pocit, že mi končí svet, nič iné ako spev som robiť nechcel. Vtedy zakročila moja mama a povedala – pôjdeš za kaderníka. Mne to bolo jedno, videl som na tom len to, že budem mať triedu plnú báb. Tak som sa šiel vyučiť.“

Pánske holičstvo. Foto N - Vladimír Šimíček
Pánske holičstvo. Foto N – Vladimír Šimíček

K štúdiu spevu sa nakoniec vrátil, ale ako dvadsaťročný chalan už nechcel byť závislý od peňazí rodičov. Martin si teda začal hľadať brigády, a keďže vedel remeslo, skončil v komerčnej sieti kaderníctiev Klier v nákupnom centre Polus. Potom už šli veci rýchlo – v Kliere strihal viac mužov, postupne si vybudoval okruh zákazníkov, až sa ho jeden z nich spýtal, či by nechcel strihať na svojom. A inak – noblesnejšie.

„Pochopil som, že strihanie je dobré remeslo, a že pre spev nie je najlepšia doba. Jediné, čo som vedel, že ak to mám robiť, tak to budem robiť inak. Nemať kaderníctvo, kde budú ženy a chlapi spolu.“ A tak vznikol Gentleman´s World, tradičné holičstvo vyhradené pre mužov, kde strihajú výhradne muži.

Strihanie chlapa, trpené zlo

Tradičné pánske holičstvá, kde nožniciam vládne chlap, u nás v podstate vymizli. No kedysi išlo o vážené remeslo, ktoré sa na Západe, ale napríklad aj v arabských krajinách, udržalo. A kde nie, tam zažíva comeback v podobe módnych barber shopov, presne tak, ako u nás.

V Gentleman´s World pred štyrmi rokmi, keď holičstvo vzniklo, pôvodne strihali traja. S Martinom ešte dvaja jeho zamestnanci, ktorí dnes šéfujú vlastnému holičstvu MMG Freedom Barbers. V Bratislave sa v súčasnosti

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pekné veci

Teraz najčítanejšie