Denník N

Ste dobrovoľníkom? Do svojho životopisu to určite napíšte, pri novej práci to zaberie

Kamenický hrad v okrese Sabinov od roku 2006 zachraňovali len dobrovoľníci. Až o sedem rokov sa pridal aj štát. Foto – TASR
Kamenický hrad v okrese Sabinov od roku 2006 zachraňovali len dobrovoľníci. Až o sedem rokov sa pridal aj štát. Foto – TASR

Zisťovali sme, či personalistov a zamestnávateľov zaujíma aj to, že ste svoj voľný čas využili efektívne.

Zbierajú odpadky pri riekach či na turistických trasách, alebo vetrajú psy z útulkov. Robia program seniorom. V ruinách starého hradu sa objavujú fúriky s maltou a postupne opäť rastú jeho steny.

Každý rok stúpa počet ľudí, ktorí sa počas voľna venujú dobrovoľníckej činnosti. Podľa prieskumu Bratislavského dobrovoľníckeho centra sa až 27,5 percenta ľudí zapája do dobrovoľníctva.

Dôležité je to najmä pre absolventov stredných či vysokých škôl, ktorí si hľadajú zamestnanie a nemajú prax. „Mladí ľudia takto môžu navyše zistiť, aká práca by ich v živote napĺňala a bavila,“ hovorí Katarína Tešla z portálu profesia.sk.

Práca v Amerike? Dobrovoľníctvo pomôže

V zahraničí je dobrovoľníctvo prestížna záležitosť, ktorá kandidátovi o zamestnanie dodá plusové body navyše. Na vlastnej koži to zažila aj študentka Simona Boldišová, ktorá sa zúčastnila programu Work and travel, cez ktorý jazdia študenti cez leto do USA pracovať. Vďaka tomu, že na strednej škole pracovala ako dobrovoľníčka, zaujala svojho amerického zamestnávateľa.

Simona na strednej škole robila prednášky pre rovesníkov. Hovorila s nimi o škodlivosti alkoholu či drogách. Nový zamestnávateľ si vďaka tomu všimol jej komunikatívnosť a odhodlanie, uprednostnil ju pred ostatnými záujemcami a prácu v hotelovom komplexe získala jednoduchšie.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie