Denník N

Pracujú za málo, zhoršujú vzťahy vo fabrike. Odborári sa sťažujú na robotníkov z Balkánu

Ilustračné foto – TASR
Ilustračné foto – TASR

Slovensko čaká debata o tom, ako sa postaviť k pracovníkom zo zahraničia. Automobilky a ich dodávatelia po nich siahajú stále viac. Odborári sa na Srbov, Rumunov a Bulharov často sťažujú.

Slovenskí odborári sa sťažujú na robotníkov, ktorí do fabrík prichádzajú zo Srbska, Rumunska a Bulharska. Šéf odborov v trnavskej automobilke PSA Milan Minárech hovorí, že s kolegami z Balkánu majú slovenskí zamestnanci nezhody.

„Na linke robia cudzinci len jednoduchšie úlohy, zložitejšie za nich musia robiť naši. Keď im príde majster niečo vysvetliť, tak mu nerozumejú,“ rozpráva Minárech. Tému cudzincov vo fabrikách v utorok otvorili predáci z Odborového zväzu KOVO.

Firmy týchto ľudí zamestnávajú, pretože sú lacnejší a na našom trhu práce už na niektoré odbornosti ani nie je dostatok ľudí.

Atmosféra v trnavskej fabrike sa podľa Minárecha zhoršuje: „Zahraniční pracovníci často nerešpektujú naše vnútorné predpisy, nerešpektujú slovenských kolegov. Pred pár rokmi tu bol dobrý kolektív, to sa teraz zmenilo.“

Zvlášť upozornil na hygienu. „Chýbajú im základné hygienické návyky, naše upratovačky by vám vedeli rozprávať.“ Spomenul aj krádeže a výtržnosti na sídlisku v obci Zavar pri Trnave, kde má automobilka byty pre zamestnancov.

„V obchodoch sa tam kradne, v niektorých bytoch ničia vybavenie alebo sa medzi sebou pobijú.“

Na linke s tlmočníkmi

Overiť si jeho slová nie je ľahké. Minárech priznáva, že ani medzi Slovákmi nie sú len vzorní pracovníci. „Áno, aj my Slováci sme často takí, akí sme,“ uznáva.

Automobilka PSA oficiálne uvádza, že v Trnave zamestnáva necelých 500 cudzincov z celkových 3500 pracovníkov. Väčšina z nich pochádza zo Srbska.

Odmieta však, že by na pracovisku vládli napäté vzťahy. „Sťažnosti riešime štandardne bez ohľadu na to, či ide o slovenských alebo zahraničných zamestnancov,“ reaguje hovorca firmy Peter Švec.

Rečová bariéra sa podľa neho postupne stráca. Medzi Srbmi

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Prečítajte si knihu od Vladimíra Šnídla: Pravda a lož na Facebooku

Viac

Teraz najčítanejšie